Tšehhi uus valitsus paigas, peaaegu
Tõnis Kõiv • January 7, 2014
Tšehhi uus valitsus paigas, peaaegu
Oktoobrikuiste erakorraliste parlamendivalimiste tulemusel valitud jõud suutsid lõpuks kokku leppida ja allkirjastada koalitsioonileppe. Kokku on lepitud ka ministrikohtade jaotuses ja kandidaatides, aga otsevalitud presidendile ei pruugi see kõik meeldida...
Erakorralised parlamendivalimised toimusid teatavasti 2013 a oktoobri lõpus (25-26) ning andsid tulemuseks üpriski kirju parlamendi koosseisu. Uute tulijatena pääsesid parlamenti ANO ja Otsedemokraatia Koidik, nn vanadest erakondadest said suurima toetuse sotsid, seejärel kommunistid, endised valitsuserakonnad (TOP 09 ja ODS) ja kristlikud demokraadid. Viimatinimetatud tegid ajalugu, sest jõudsid peale parlamendist väljakukkumist tagasi valitute hulka. Täpsema ülevaate parlamendikohtade jaotusest kirjutasin blogisse oktoobris.
Oodatult alustas koalitsiooni moodustamiseks läbirääkimisi suurima toetuse saanud sotside erakonna juht Bohuslav Sobotka, kes pidi kohe alguses mõned nädalad kulutama erakonnasiseste konkurentidega võitluseks läbirääkimiste juhi koha pärast, kus ka president Zeman rolli mängis. Erakonnasisesed võitlused võidetud, sai Sobotka asuda koalitsooni moodustama alles novembri teises pooles.
Koalitsiooniläbirääkimised sotside, ANO ja kristlike demokraatide vahel kestsid poolteist kuud ning jõuludeks jõuti koalitsioonileppes kokkuleppele. 6.jaanuaril 2014 allkirjastati lisaks koalitsioonileppele ja valitsusvastutuse jagamise ka ministrikandidaatide nimekiri. Tśehhi valitsuses on 17 kohta ning neist 8 saavad sotsid, 6 ANO esindajad ning 3 jääb kristlikele demokraatidele. Lisaks peaministrile saavad sotsid veel välis-, sise-, tervise-, töö-ja sotsiaal-, tööstuse ja kaubanduse-, hariduse- ning inimõiguste ja võrdsete võimaluste ministrikohad.
ANO erakonna esimees Andrey Babis on rahandusministri kandidaat, lisaks saavad nad kaitse-, keskkonna-, justiits-, kohaliku arengu- ning transpordiministri portfellid.
Kristlikud demokraadid on selgelt koalitsiooni väiksem osaline, sest nende erakonna esimees Pavel Belobradek soovitakse määrata ilma portfellita asepeaministri rolli vastutama teaduse ja innovatsiooni eest ning lisaks saavad nad põllumajanduse- ja kultuuriministri portfellid.
Tśehhi parlamendi istung 2011 aastal
Kokku on kolme erakonna koalitsioonil 200-liikmelises parlamendis 111 kohta ehk päris korralik enamus valitsemiseks. Kui tavapärases parlamentaarses riigis (nagu Eesti näiteks) oleks nüüd edasine vaid vormistamise küsimus siis otsevalitud presidendiga Tśehhis asjad nii lihtsalt ei pruugi minna. President Zeman on juba jõudnud öelda, et ta ei nimeta kaitseministri kandidaati ametisse, kuna tal puudub militaarne kogemus (kuigi sama "puudus" on veel 26-l EL-i riigi kaitseministril, sh ka meie omal). Tõele au andes on ajakirjanduses kahtluse alla seatud veel mitme ministri ametisse sobivus, võimalikku huvide konflikti on ette heidetud rahandus-ja transpordiministri kandidaatidele, varasemat kaheldavat tegevust tervise-, töö ja sotsiaal- ning ka keskkonnaministri kandidaatidele. Eks saab näha kuidas olukord laheneb.
Tśehhi konstitutsiooni kohaselt saab ainult president valitsust ametisse nimetada ning parlamendi usaldushääletus tuleb alles peale seda. Seetõttu oodataksegi usaldushääletust parlamendis alles veebruaris. President Zemani parteis varasemalt kandideerinud poliitikutest nimetatud nn "tehnokraatide" valitsus on ametis olnud juba alates 2013 a juunist. Mulle tundub, et vara on neile veel hingekella lüüa. Isegi see ei pruugi aidata, et tśehhi valijad andsid karmi hinnangu parteile, kus praegune president auesimees on - erakond jäi madala toetuse tõttu parlamendist välja. Parlamentaarset riiki juhib valitsus, millel puudub parlamendi enamuse toetus, puudub üldse parlamendi toetus.
Nii võib igas riigis juhtuda kui parlamentaarses demokraatias otsustatakse ühtäkki presidenti otse valida. Seepärast ongi uus Tśehhi valitsus vaid peaaegu paigas.
Tõnis Kõiv
Riigikogu Eesti-Tśehhi parlamendirühma esimees
PS! Bohuslav Sobotka soovib president Milos Zemaniga kohtuda reedel ehk 10.jaanuaril, et esitleda lepet ja saada ametisse nimetatud. President ei olnud veel (teisipäeval, 7.jaan) kohtumist kinnitanud.
