Pandimärgist, erakonna juhtimisest ja häid uudiseid
Tõnis Kõiv • January 17, 2010
Pandimärgist, erakonna juhtimisest ja häid uudiseid
Mis saab pandimärgist pudelitel, kas elektrituru seadus võetakse vastu, kas erakondade juhtimisel on demokraatiat ning mida head on Järvamaal juhtunud? Kõigest lähemalt...
Kas pandipakendi süsteem jääb kehtima või mitte, see küsimus oli päevakorras mitu päeva. Kolmapäeval keskkonnakomisjonis toimunud arutelu muutis mingis mõttes pilti selgemaks, vähemalt Tõniste-Noole parandusettepaneku taga olnud mõtted, etteheited tänasele olukorrale selginesid. Teemaga veelgi tegeledes selgus, et eelmise aasta mais on Euroopa Komisjon välja andnud teatise, kus ta erinevaid pakendi kokkukogumise süsteeme käsitleb. Euroopa Komisjon vaatab eelkõige kaupade vaba liikumise seisukohalt, et ükski pakendi kokkukogumise süsteem ei takistaks ettevõtja turulepääsu ega muudaks turu tasakaalu. Euroopa Kohus on jällegi märkinud, et pandimärgiga tagastussüsteemi olemasolu suurendab tühjade pakendite tagastamist, enamat pakendijäätmete sorteerimist ning omab positiivset mõju keskkonnale. Tõniste-Noole parandusettepaneku üle otsustatakse esmaspäevasel keskkonnakomisjoni koosolekul.
Elektrituru seaduse arutelu jätkub seetõttu, et Riigikogu otsustas kolmapäeval katkestada seaduseelnõu teine lugemine. Elektrituru seaduseelnõuga otsustatakse energiavaldkonnas päris olulisi küsimusi ning otsuste mõju kestab aastaid. Seega ei mõista ma neid, kes katkestamise otsuse järel hakkasid häirekella lööma. Et nüüd jääb elektriturg avamata, Eesti rahvusvaheline maine sai kahjustada jne. Ei ole põhjust paanitseda, kui seadusandja tahab olulise küsimusel puhul veel nädala arutada. Egas Riigikogu mingi kummitempel ei ole. Elektrituru seadus saab vastu võetud ja kõik toimub. Paanitsemiseks põhjust ei ole.
Mööduvasse nädalasse jäid demokraatia arendamise mõtteavaldused Mart Laarilt (EPL-is) ja Juhan Kivirähkilt (PM-is). Reformierakonna esimees Andrus Ansip tegi üle aasta tagasi avalduse, kus pani ette pideva valimiskampaania seisundis oleku vähendamiseks ühitada mõned valimised. IRL-i esimees Mart Laar avaldas oma EPL-is avaldatud artiklis sisuliselt toetust Ansipi ideele. Nüüd on vaja veel vähemalt ühe suure parlamendierakonna toetust, et Põhiseaduse muutmine ette võtta ja näiteks Riigikogu ja kohaliku volikogu valimised ühel ajal läbi viia. Ilma põhiseadust muutmata seda teha ei saa.
Juhan Kivirähk kurtis Postimehes, et erakondade esimehi valitakse konkureerivate kandidaatide puuduses. Sellest püütakse igasuguseid järeldusi teha, küll on erakonnas erinevad tiivad olemas, aga alla surutud, küll juhitakse erakondi ebademokraatlikult, sest puudub „teine“ arvamus. Millegipärast on analüütikud tähelepanuta jätnud, et nii Keskerakonna, Reformierakonna juba toimunud kui IRL-i eesootav erakonna juhatuse valimine kannab endast tublit konkurentsi ehk mitut kandidaati ühele kohale. Juhatusse pääsemise nimel tehakse erakonnasisest kampaaniat, saadetakse e-kirju ja SMS-e, helistatakse, jagatakse reklaamlehti. Tutvustatakse ennast ja juhatusse kandideerimise põhjuseid. Konkurents oli ja on tugev, näiteks Reformierakonna eelmise aasta detsembris valitud 14-liikmelisse juhatusse kandideeris 22 reformikat. Juhatusel on aga demokraatlikus erakonnas määrav roll, tegemist on organiga, kus langetatakse kõik kaalukamad poliitilised otsused. Vähemalt Reformierakonnas on küll nii, loodetavasti ka teistes erakondades.
Seega ei ole põhjust kurta erakonna esimehe valimistel väheste kandidaatide üle. Pigem tuleks tunda rõõmu, et erakonna juhatusse on kandidaate rohkem kui kohti ning konkurents tugev.
Järvamaal toimusid mitmed positiivsed arengud.
Türi abivallavanem Üllar Vahtramäe andis Paide linnavolikogus teatepulga üle ettevõtja Janno Lehemetsale. Igati õige tegu, sest nii Türil kui Paides on vaja täie rauaga pingutada. Just Paide valijate huvide tähtsaks pidamine saigi otsustavaks, et Jannole võimalus anda. Juba üsna varsti näeme nooruslikku värskust ja uut kvaliteeti Paide linnavolikogus.
Seoses AS-i Paide Vesi veetava ja kuut Järvamaa omavalitsust kaasava ühisprojektiga said kaasatud vallad osta AS-i Paide Vesi aktsiaid ja ka õiguse nimetada ühine esindaja vee-ettevõtte nõukokku. Reedesel koosolekul jõutigi üksmeelele, et ühiseks esindajaks on Ambla vallavolikogu esimees Vello Teor. Teiseks kandidaadiks olnud keskerakondlasest Paide abivallavanem toetust ei leidnud.
Järvamaa Ühistranspordikeskus (JÜTK) sai uue juhatuse ning halbu üllatusi (keskerakondlase valimine etteotsa) ei lastud toimuda. Uue liikmed juhatuses garanteerisid, et Imavere vallavanem Jüri Ellram jätkab juhatuse esimehena. Uus juhatuse koosseis annab lootust, et nüüd suudetakse tulemuslikumalt vastu seista bussiperekonna sahkerdamistele. JÜTK-is tulebki eelkõige Järvamaa inimeste, bussireisijate peale mõelda, mitte ühe vedaja ärihuvidele.
PS! Täna, 17.jaanuar on muide Tõnisepäev.
PPS! Mingil minule teadmata põhjusel jõuab Tõnisepäev sel aastal Paidesse päev hiljem ehk homme. Paide Kultuurikeskus reklaamib Järva Teatajas, et Tõnisepäeva tähistatakse erinevate üritustega esmaspäeval 18.jaanuaril. Kell 2 päeval algab lumeskulptuuride meisterdamine ja pool kuus rahvalik kontsert. Aga miks mitte õigel päeval? Kas nüüd hakkab kõik Paides toimuma päev hiljem?