Möödunud nädalast, fotodega
Tõnis Kõiv • October 7, 2012
Möödunud nädalast, fotodega
Kuidas on läinud maailmakoristuskampaanial, mida teeb Tartu reoveehaisu kaotamiseks, lastevanemate ahistamisest PRIA-s, politseinikest, arstide streigist ja veel muustki alljärgnevas nädala kokkuvõttes...
World Cleanup 2012 nime kandvas kampaaniast võttis osa 96 riiki ja hinnanguliselt 6 miljonit inimest. Samas on aga selge, et ega ühe aastaga maailma ei muuda ja seetõttu ongi plaani võetud 2013 a kampaania kordamine-laiendamine. Esmaspäeva õhtul toimus
Teeme ära meeskonna vahekokkuvõtteid tegev koosolek Olümpias, kus lisaks jagati palju infot ka edasise kohta. Rainer Nõlvak näiteks tutvustas Vahemere puhastamise plaani 22 riigi osavõtul 2013 aastal. Loodetavasti saab Eesti riik ka omal moel sellele kaasa aidata.
Teeme ära on 2008 a Eestist alguse saanud kampaania, kus inimesed vabatahtlikult ja organiseeritult koristavad oma kodukoha, riigi prahist puhtaks. Kampaaniast on välja kasvanud ülemaailmne koristuskampaania, millest omakorda areneb edasi idee prahivaba maailma suunas.
Teisipäeval toimus kaks Riigikogu erakorralist istungit, kus me tegime vajalikud otsused Euroopa Stabiilsusmehhanismi (ESM) jaoks.
Vaieldav on, kas neid otsuseid ei oleks parlamendi täiskogu asemel saanud teha Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjon. Suvisel erakorralisel aga otsustasime parlamendis, et ikka täiskogu peab kiirelt kogunema ja otsustama. Seega on karta, et edaspidigi saab päris tihti olema erakorralisi Riigikogu istungeid, kus tuleb väga kiires (valitsuse tööga võrreldavas) tempos läbi töötada materjalid ning otsustada. Tavaliselt ei tee parlament valitsuse tööd. Eks vaatame, kaua meilgi selleks tahtmist jagub. Varem või hiljem tuleks olukord normaliseerida, et parlament teeks seadusandja tööd ja valitsus täidesaatva võimu tööd.
Kolmapäeval tähistas Saksamaa riigi ühtsuse päeva. Sakslased on hea näide sellest, kuidas riigikord mõjub inimeste heaolule. Peale teist maailmasõda ehitasid vabad inimesed Lääne-Saksamaal üles kõrge elukvaliteediga riigi, samal ajal aga Ida-Saksamaa vireles okastraadi taga. Mitmekümne aasta pikkust mahajäämust on kõvasti vähendatud, aga ega inimeste mõttemaailma niisama lihtsalt ei muuda. Kulub veel põlvkonna jagu aega, et Saksamaal vahed lääne ja ida vahel kaoks. Ilmselt samapalju (kui mitte rohkem) kulub aega selle hetkeni, kui põhjakorealased saavad lõunakoeralaste kombel vabaduses elama hakata. Loodame parimat!
Neljapäeval tutvusin AS-i Tartu Veevärk tegevusega tartlaste elu häiriva reoveemuda haisu kaotamisel. Investeering muda töötlevasse metaantanki on lõpusirgel. Valmimisel kääritatakse muda kinnises metaantankis, tekkiv gaas kogutakse kokku ja kasutatakse elektri tootmisel. Euroopa Liidu raha toel tehtav investeering teeb tartlaste õhu puhtaks, sest metaantankist väljuv reoveemuda aktiivne käärimisprotsess on ära toimunud ja haisu enam ei teki.
Sel nädalal jahmatas ilmselt paljusid Postimehe uudis, et PRIA on aastaid kasutanud praktikat, mille kohaselt alandatakse lapsehoolduspuhkuselt naasvate töötajate töötasu 4-6 kuu vältel kümne protsendi võrra.
PRIA juhi Jaan Kallase sõnul seetõttu, et lapsepuhkuselt tööle naasnud ei suuda kohe täies mahus tööle pühenduda, nad vajavad järeleaitamist ja õpetust ning seetõttu tulebki neile vähem palka maksta. Tundub täiesti uskumatu, kuidas on võimalik Põllumajandusministeeriumile alluvas asutuses karistada lapsevanemaid lapsepuhkuselt naasmisel palgavähendusega. Ministri suhtumine oli samuti arusaamatu, ei mingit kahetsust ega hukkamõistu PRIA juhi suhtes. Ühelt poolt räägime suure murega eesti rahva positiivse juurdekasvu vajalikkusest, laste sündimise soodustamisest ja teisalt aga karistame lapse saanud töötajat kümneprotsendise palgavähendusega?! Kumb siis ikkagi riigi poliitikat väljendab? Sõbralik soovitus ministrile - on aeg välja kuulutada avalik konkurss PRIA-le uue juhi leidmiseks!
Kolmapäevane Pealtnägija tuletas kõigile teravalt meelde, et mõni aeg tagasi Viljandis toimunud kokkupõrkes jäid politseinikud pättidele alla. Plaanisin sellest pikemalt kirjutada, aga soovitan selle asemel hoopis Eesti Ekspressist Janar Filippovi artiklit lugeda. Jagan üldjoontes tema arusaamist. Politsei esindab riigivõimu ja iga inimene Eestis peab olema kindel selles, et võim ei jää kurjategijatele alla. Mitte kuskil ega mitte kunagi. Nii tänaval patrullivate politseinike vahetud kui kaugemad ülemused kuni avaliku arvamuseni välja peavad andma politseinikele tuge, et nende võitlusel kuritegevusega on seljatagune kindel. Rünne ametikohustusi täitva politseiniku vastu on rünne Eesti riigi vastu. Seda peab mõistma nii patrullpolitseinik kui tema ülemus (kabinetis töötav politseijuht), rääkimata prokurörist ja kohtunikust.
Ahjaa, pea-aegu oleksin unustanud - arstide streik. Saan aru, et arstid tahavad ühiskonnale selgeks teha, et meditsiin on kallis ja selle eest tuleb rohkem maksta. Kõige otsesemalt jõuab teadmine maksumaksjani kui tõsta omaosalust, visiiditasu ja voodipäevatasu. Sinna juurde aga peaks meditsiiniasutus väljastama iga külastuse järel arve, kus selgelt kirjas osutatud teenuse maksumus ja kui kattis Haigekassa ja palju inimene ise. Sotsiaalmaksu tõstmine tööandja maksust töötaja maksuks oleks samuti kohane. Täna ei tea paljud palgatöötajad, et tööandja peab neile makstava palga pealt veel 33 protsenti riigile maksma (20 % pensionikassasse ja 13 % ravikindlustuseks). Kui töötajatel sotsiaalmaksu võrra palka tõsta ja seejärel kohustada neil maksma osa pensionikassasse ja teise osa haigekassasse, tekiks hoopis suurem arusaam meditsiini hinnalisusest. Sealt edasi ka otsused isikliku tervisekäitumises osas jmt. Palju muidki ideid ja mõtteid on sel nädalal tervishoiu kohta kõlanud ja ilmselt tuleb uuel nädalal lisa.
PS! Sügisest meeleolu loob Juhani Puukoolis "õppiv" kiil:)




