Uus Riigikogu on valitud

Riigikogu XIII koosseis on valitud ja Eesti jätkab muutumatult Lääne kursil. Samas on aga muutusi päris palju…

Riigikogu valimised võitis Reformierakond saades Riigikokku 30 mandaati. Teiseks jäi Keskerakond 27 mandaadiga, seejärel sotsid 15 ja IRL 14 mandaadiga. Parlamenti pääsesid ka Vabaerakond 8 mandaadi ja EKRE 7 mandaadiga. Seega on parlamendis nüüd 6 erakonda senise nelja asemel.

Reformierakonna ja Keskerakonna vahelise kahevõitluse võitis selge ülekaaluga Reformierakond, kuigi Savisaar sai isiklikult palju hääli ja Toomi ja Kõlvarti tulemused olid samuti head. Neid kolme eelnimetatut võibki pidada Keskerakonna nägudeks, üpriski kremlimeelsed.

Reformierakonna esimees Taavi Rõivas kasvatas oma isiklikku häältesaaki üle kahe korra ning tõestas, et tema valimine peaministriks, erakonna esimeheks oli õige otsus. Valijatel muutis otsustamise lihtsamaks peaministrikandidaatide debatid, kus Taavi oma selgete vastuste, korrektsuse ja soliidsusega selgelt eristus.

Vaatamata võidule kaotasime ka meie parlamendis kolm kohta, sotsidel jäi vähemaks neli ja IRL-il üheksa mandaati. Siin ei olegi mõtet hakata mujalt põhjuseid otsima, parlamendis on nüüd 15 kohta kokku kahel uuel tulijal, Vabaerakonnal ja EKRE-l. 

Verevahetus Riigikogus tuli suur. Reformierakonna fraktsiooni senisest 33 liikmest said uude koosseisu valituks 16, Keskerakonnal on sama number 17, sotsidel 11, IRL-il 10. Kui lisada siia nimekirja veel Andres Herkel siis saame kokku 55 eelmise koosseisu saadikut uues Riigikogus. Pool parlamendist on uus. Loomulikult on need esialgsed andmed, sest valitsuse moodustamine ja erinevad loobumised (Paet ja Toom jätkavad Europarlamendis, Savisaar linnapeana jne) muudavad veel pilti. Aga siiski on tegu suure muutusega.

Riigikogu keskkonnakomisjon veebruaris 2015
Riigikogu keskkonnakomisjon veebruaris 2015

Riigikogu Keskkonnakomisjoni liikmetest said mandaadi jätkamiseks vaid komisjoni esimees Rainer Vakra ja staazikas liige Valeri Korb. Ülejäänud liikmed (Erki Nool, Annely Akkermann, Urbo Vaarmann, Rein Randver, Aivar Rosenberg, Jaanus Tamkivi ja siinkirjutaja) ei osutunud valituks. Tamkivi puhul oli see muidugi ette teada, sest ta ei kandideerinudki:)

Uus, kuue parteiga Riigikogu peab nüüd leidma ühisosa valitsuse moodustamiseks. Minu arvates oleks parim kui see leitaks Reformierakonna, sotside ja Vabaerakonna vahel. Hääli tuleks kokku küll üsna napp 53, aga see koalitsioon võiks siiski töötada. Kui IRL oma tulemusest ei kibestu ja kõigis teistes süüdlasi ei näe siis võib ka neis näha tulevase kolmikliidu kolmandat osapoolt.   EKRE-ga on keerulisem, sest nende valimiseelsed väljaütlemised olid väga radikaalsed ja lausa äärmuslikud. Selline mõtteviis ei viiks Eestit edasi. Keskerakonnast aga ei ole ses kontekstis üldse midagi rääkida.

Minul isiklikult aga oleks 13.aprillil 2015 a saanud täis 10 aastat Riigikogu liikmena.  Ilmselt jääb vähem kui kuu ümmargusest tähtpäevast puudu. Tänan kõiki oma valijaid Harju-ja Raplamaalt, meeldiva üllatusena jagus neid pea igasse omavalitsusse mõlemas maakonnas. Nüüd on aeg liikuda edasi!

Koduvalla valijate mandaadiga jätkan poliitilist tööd Rae vallavolikogus, kuhu mind 2013 a sügisel valiti.

 

 

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga