Tallinnasse Hiina merevärav?

Hongkongi päritolu investor Thomas Fok’i Eestis viibimise ajakavva mahtus ka kohtumine  Majandus-ja Kommunikatsiooniministeeriumis koos aruteluga mitmetel teemadel.Nädala esimeses pooles  kohtusid Hongkongi päritolu investorite esindaja Thomas Fok ja teda saatvad isikud Majandus-ja kommunikatsiooniministeeriumi energeetika asekantsler Ando Leppiman’I ja energeetika osakonna juhataja Timo Tatariga.“Thomas Fok on üles näidanud huvi Eesti Gaasi 51 % aktsiate ostu vastu Soome firmalt Fortum,” ütles kohtumise korraldanud endine Riigikogu liige Tõnis Kõiv, “seega rääkisime loomulikult Eesti gaasituru seisust ning tulevikuarengutest.”

Hongkongi investorite esindaja Thomas Fok peale kohtumise lõppu
Hongkongi investorite esindaja Thomas Fok Riigikogus 2014 a

Kuid Thomas Foki sõnul on nende huvi suurem kui üks-kaks äriprojekti ning seetõttu olid lisaks energiaküsimustele arutuse all Eesti-Hiina koostöö küsimused laiemalt.  “Plaanime tekitada Tallinnasse Hiina kaubavärava Baltikumis, et siin oleks logistikakeskus, kus nimekad Hiina ettevõtted saaksid toimetada ning miks mitte ka mõnede kõrg-tehnoloogiliste asjade tootmine,” ütles Thomas Fok kohtumisel. “Me oleme avatud headele ideedele, mida realiseerida järgmise 5-10 aasta jooksul,” jätkas Fok.

Ettevalmistamisel on käesoleva aasta teises pooles Eestit külastava Hiina äridelegatsiooni visiit, et veelgi rohkem huvi kasvatada Eesti-Hiina majandussidemete elavdamise vastu.

Kohtumise korraldanud Tõnis Kõiv lisas, et Hiina on nimetanud ühena kolmest oma riigi ees seisvatest väljakutsetest investeeringute kasvatamist teistesse riikidesse. Prioriteetseteks on nn Uue Siiditee Majandusvööndi riigid. Siiditeeks nimetatakse teatavasti ühendusteid Hiina ja Euroopa vahel. Uue Siiditee Majandusvööndi arendamiseks on Hiina poolt astutud mitmeid samme ja sõlmitud lepinguid, viimati näiteks Belgradi suunistena tuntud leping Hiina ja 16 Kesk-ja Ida-Euroopa riigi vahel.

“Seega võime öelda, et hiinlaste kasvanud huvi Eesti vastu on paigutatav suuremasse pilti, milleks on Hiina riigi aktiivsem hoiak Kesk-ja Ida-Euroopa suhtes,”  täpsustas Kõiv, “sihiks on pika-ajaline vastastikku kasulik koostöö.”

Loe ka Postimehes 14.mail 2015 avaldatud ajakirjanik Andres Reimeri lugu. 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga