13.septembriga alanud Riigikogu sügisistungjärgu esimene nädal oli tempokas ja tegemisi täis. Korraga oli päevaplaan jälle harjumuspäraselt tihe, lisaks helistasid paljud just nädala alguses, ajakirjanikud saatsid e-kirju jne, jne. Järgnevalt Pakosta raportist, Eesti Maffiast, Reformierakonna energiapoliitikast, Põhiseaduse muutmisest…
Esmaspäevasel ja teisipäevasel sotsiaalkomisjoni koosolekul arutasime Liisa Pakosta koostatud pikapäevarühmade kohta käivat raportit. Põhisisu selles, kas laste koolitundide lõppemise ja kojumineku vahel oleva vaba aja sisustamise regulatsioon on muutunud või mitte. Lõviosa omavalitsustest ja laiemgi avalikkus teab, et mingit muudatust ei ole toimunud, tegemist oli ja on kohaliku kogukonna otsusega ja rahastusega. Värskelt jõustunud Põhikooli-ja gümnaasiumiseadus kirjutas vaid kehtiva olukorra selgelt lahti. Keskerakond aga leidis võimaluse süüdistada keskvalitsust järjekordselt omavalitsustelt raha äravõtmise ning pikapäevarühmade tasuliseks muutmise pärast. Mõlemad süüdistused on alusetud ja seega ei vasta ka tõele. Igas kohalikus omavalitsuses on koos kooli hoolekoguga otsustatud, kuidas ja kelle maksmisel laste vaba aega sisustatakse. Pikapäevarühm ei olnud enne riiklikult rahastatava õppekava osa ega ole seda ka praegu.
Kella kuuest õhtul aga olin juba Paides, kus algas Reformierakonna Paide piirkonna koosolek. Paaritunnisel arutelul kuulasime piirkonna juhi Janno Lehemetsa ülevaadet toimunud volikogu istungist ja laiemalt poliitilisest olukorrast linnas. Arutasime tegevuskava lähikuudeks, kuidas kaasa aidata Paidele omase ja väärtusliku hoidmisel, arstiabi kvaliteedi tõstmisel ja uute töökohtade loomisel. Natuke jäi aega ka riigi poliitilise olukorra tutvustamiseks ja mõtete vahetamiseks.
Kuna õhtul oli veel üks pea tund kestnud kohtumine Tallinnas siis kahjuks ei näinud filmi Eesti Maffia teist osa rohkem kui vaid veerand tunni jagu. Aga oleks tahtnud näha, kui purju end kuritegelikuks liidriks kutsuv rusikakangelane end joob ja kui kehva rolli siis Jüri Pihl lõpuks jääb. Rusikamees jäi tõesti täitsa täis ja tema pläma näitamise mõte teleekraanil jäi üha arusaamatumaks. Pihli kohta aga süvenes veendumus, et ta kuritegelikust maailmast tegelikult midagi ei tea. Vähemalt kokku pole ta pättidega puutunud. Pigem tahaks ikka kuulda reaalset politseitööd teinud Koit Pikarolt näiteks, mida filmis kangelastena näidatud pätid eesti inimestele, ettevõtjatele, tavakodanikele halba tegid. Et pätid on pätid ja ei ole mingit vahet, kas nad võitlevad vahepeal vene pättidega või mitte. Kaks osa filmist on veel ees, ootame, vaatame, äkki läheb paremaks.
Kolmapäeval kinnitas Reformierakonna juhatus meie arusaamise Eesti energiapoliitikast. Meedia korjas sellest üles küll vaid tuumajaama rajamise, aga seal on palju muudki. Kogu energiapoliitika tekstiga saad tutvuda siit
Neljapäeval arengufondi arutelu suures saalis. Kirju slaidiprogrammi väljatrükk ja kogumik oli pandud iga parlamentääri lauale. Arengufondi juht Ott Pärna vastas pärast ettekannet ka küsimustele. Küll ikka maksumaksja raha eest saab pikka juttu ajada maast ja ilmast, aga ei millestki konkreetsest. Ettevõtluses küll nii läbi ei löö. Küsisin millised on Pärna konkreetsed ettepanekud Riigikogule ja millised on Arengufondi konkreetsed plaanid 2010 a lõpuks, 2011 aastaks. Kahjuks ei saanud selget vastust.
Neljapäeva pärastlõunal toimus Riigikogu Põhiseaduskomisjoni istung kus arutati 54 Riigikogu liikme algatatud Põhiseaduse muutmise seaduse eelnõu. Mäletatavasti algatasid üle poole Riigikogu koosseisust eelnõu sooviga korrastada valimisrütmi, et eesoleva saja aasta jooksul ei oleks kõik aastad kas valimis- või valimistele vahetult eelnevad aastad ja oleks väiksem poliitiline oht eelistada lühiajalisi eesmärke pikaajalistele. Põhiseaduse muutmise esimene lugemine toimus juunis ning suve jooksul olid päris mitmed institutsioonid (näiteks Riigikohus, õiguskantsler) ja eksperdid eelnõuga tööd teinud ning omad seisukohad välja kujundanud. Üldiselt aktsepteeriti algatajate eesmärki tõsta poliitiliste otsuste kvaliteeti. Detailides oli ka eriarvamusi ja häid ettepanekuid. Kuna Põhiseaduskomisjon pikendas parandusettepanekute esitamise tähtaega siis ilmselt leiab nii mõnigi hea ettepanek tee eelnõusse.