Taaraga maadeldes

Kui ainult kahe sõnaga nädal kokku võtta siis piisab pealkirjast. Esmaspäeval sai otsuse panditaara küsimus ja nädal lõppes maadlusturniiriga. Tegelikult aga mahtus sinna vahele veel palju muudki, millest pikemalt allpool.

18.jaanuar – esmaspäev – osalesin asendusliikmena keskkonnakomisjoni töös, kus hääletati läbi pakendiseaduse muudatused. Oodatult ei toetanud keegi peale ettepaneku esitajate pandipakendi kokkukogumise süsteemi lõhkumist ning seega jääb sisseharjunud kord kehtima. Loodetavasti tõi arutelu kaasa laiema teadmise pandisüsteemi probleemidest ning ehk leiab mõni neist lähikuudel lahendusegi.
Järgnes tuline elektrituruseaduse arutelu fraktsioonis. Parandusettepanekute tähtaeg lähenes ja oli vaja jõuda otsuseni. Etteruttavalt võib öelda, et kolmapäeval, mõni tund enne tähtaja kukkumist otsusteni ka jõudsime.
 
19.jaanuar – teisipäev – peale Riigikogu istungit sotsiaalkomisjoni istung ning seejärel Kadriorus, Jaan Poska majas Koeru Maaspordikeskuse nõukogu koosolek. Meile tutvustati maja ning saime ülevaate Poska elust.
Pildil Poska ja tema poolt läbi räägitud ja allkirjastatud Tartu rahulepingu järgne Eesti-Vene piir.
 
Nõukogu koosolekut juhtis Johannes Kert ning põhiline ettekandja oli juhatuse liikme Mati Sadama haigestumise tõttu Jüri Ilves. Rõõm oli koosolekul näha värsket Koeru vallavanemat Aldo Tamme, kel huvi kodukandi elu arendamise vastu silmaga märgatav. Ei saa mainimata jätta, et eelmisel vallavanemal huvi puudus ning paljuski seetõttu on raskejõustiku maja rajamine Koeru ka veninud. Aga nüüd on vallavõim vahetunud ning arusaamine, et maaspordikeskuse rajamine kasulik kogu Koerule. Nii spordirahvale kui ettevõtjatele, nii keskkooli õpetajatele kui lastevanematele, kõigile.
 
Kolmapäeva hommikul arutasime parlamendi kolleegidega hariduse, põhiseaduse ja kümne käsu teemadel. Hiljem vahetasime mõtteid tervishoiu tulevikust ning võtsime suures saalis vastu mõned seadused. Koalitsioonil ei olnud küll 51 saadikut kohal, kuid sellegipoolest said parlamendi enamuse toetust nõudvad seadused ikkagi vastu võetud. Tänu opositsioonile ehk nende häälte toel. Fraktsioonis jõudsime ühisele arusaamisele ka elektrituru seaduse muudatuste osas. Kuna meedia on neid ulatustlikult kajastanud, ei hakka siinkohal üle kordama.
 
Neljapäevane päev andis võimaluse tegeleda kirjatöödega.
 
Reedel toimus Riigikogu Järva-ja Viljandimaa saadikurühma visiit Järvamaale. Maavanem Tiina Oraste kutsel saabusid Tartu Ülikooli Türi Kolledzisse Peep Aru, Jaanus Marrandi, Kaia Iva, Sven Mikser ja allakirjutanu ning tutvusime nii uue kolledzi direktori kui hoonega.
 
Pildil direktor Kikas ja maavanem Oraste. 
Järgnenud töökoosolekul saime ülevaate omavalitsuste olukorrast ja koostöövõimalustest, Järvamaa tööturu seisust ning Töötukassa meetmetest töötute abistamisel ning seejärel maavalitsuse haridusjuhi ülevaadet koolidest ja õpilastest kodumaakonnas. Kuna uue Põhikooli-ja gümnaasiumiseaduse seis on hetkel segane (keegi ei oska öelda, millisel kujul seadus võib vastuvõtmiseni jõuda), oli hea kuulda konkreetseid ja värskeid andmeid laste arvu ja jaotuse kohta Järvamaa koolides. Ei puudunud ka haridusjuhi arusaam tulevikuvariantidest.
Peale ühist lõunatamist kolledzi kohvikus suundusime värskelt-renoveeritud Türi Kultuurimajja, kus toimus Järvamaa Aasta teo 2009 pidulik väljakuulutamine.  Kohale olid kutsutud nominendid ning Riigikogu liikmed ja omavalitsusjuhid moodustasid publiku. Pildil aasta teo auhinna üleandmine Paide spordihallile, auhinda hoiavad Tiina Oraste ja Veljo Tammik.
Mul on hea meel, et Paide Püha Risti kiriku tornikiivri kuldamine jõudis teisele kohale ja Koguteos Järvamaa kolmandale. Viimatinimetatut pean eriti oluliseks, sest Järvamaa lugu on tähtis ja tema väärtus ajas ainult kasvab. Võib-olla ongi koguteos Järvamaa veel liiga värske, et laiem  avalikkus tema väärtust mõistaks?!
Türi Kultuurimaja juhataja tegi külalistele eksursiooni remonditud majas. Väga ilus, funktsionaalne ja kaasaegne. Tuhandete võimalustega helistuudio, pikemaks veninud lava, lummava vaatega kohvik koos terassiga. Ma kujutlesin elavalt ette, kuidas me perega suvel Joodilt võtame ette jalgrattamatka Türile, puhkame kultuurimaja kohviku terassil jalga, naudime sööki ja jooki ning siis tagasi Paide suunas väntame. Natuke muret teeb Kirna, kus kergliiklustee ikka veel puudu on, aga äkki laheneb seegi ükskord.
 
Õhtul arutasime värske Paide linnavolikogu liikme Janno Lehemetsa ja veel mõne toreda inimesega, kuidas tõsta valitsemise kultuuri Paide linnas. Kuidas jõuda tagasi tasemele, kus linna juhtimine on auasi ja linnakodanikele valetamine välistatud. Tekkis mõtteid…
 
Nädalavahetusel toimus Koerus I Maalehe Maadlusturniir. Koeru Keskkooli võimlasse oli maha pandud kaks maadlusmatti ning käis äge võistlus. Hoolimata väljas paukuvast 25 kraadisest pakasest olid kohal kõik registreerunud võistlejad ning jagus ka pealtvaatajaid. Võistlus sai toimuda tänu headele toetajatele, kuid kõige rohkem on tänu väärt eestvedajad, kelle ühiseks nimetajaks on Koeru Maaspordikeskus.
Piltidel näeme maadlust toetajate taustal, kohtunike lauda ja vabatahtlike abistajate muljetavaldavat rivi. Viimasel pildil koos Maaspordikeskuse nõukogu esimehe ja Maalehe peatoimetajaga. 
Pikemalt saab maaspordikeskusest lugeda nende kodulehelt.
 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga