Rae vallavolikogu valimised 2021

17.oktoobril 2021 valiti Rae vallavolikogu uus koosseis. 25-liikmelise volikogu kohtadest sai Reformierakond 14 kohta, Eesti200 4 kohta,  Isamaa 3 kohta, EKRE 3 kohta ning SDE 1 koha. Järgnevalt lühianalüüs tulemustest…

Minu toetajate hulk jäi praktiliselt samaks.

Reformierakond kogus 2017.aastal 3 758 valijat toetuse, see kasvas 2021.aastaks 286 valija võrra 4 044 hääleni. Märkimisväärne on, et endine vallavanem, praegune Riigikogu liige Mart Võrklaev ja praegune vallavanem Madis Sarik kogusid täpselt ühepalju ehk 884 valija toetuse. 2017.aastal kogusid mõlemad kokku 1460 häält  (1291 + 169), mis kasvas 2021.aastal 1 768 hääleks. Tuleb tunnistada, et kevadine otsus valida Mart Võrklaev esinumbriks ja esitleda Madis Sarikut kui ametisolevat vallavanemat õnnestus, sest kokkuvõttes oli motivatsioon kõrgem ja hääli koguti rohkem.

Muljetavaldav toetuse kasvu saavutas Bärbel Salumäe (2017- 119, 2021- 288), Kai Lasn (vastavalt 69 ja 124),  Tanel Tammela (49 ja 152), Anna Õuekallas (30 ja 108) ning uued tulijad Kaarel Koger (166), Raili Salvet (110) ja Indrek Raig (97). 

Reformierakond sai teist korda Rae valla ajaloos enamuse volikogus (14 kohta 25-st). 

Teise tulemuse tegi uus erakond Eesti200, kogudes kokku 1 232 valija toetuse ja saades volikogus 4 kohta. Neist neljast on tegelikult uued vaid Evelin Ausmees ja Marek Vahar. Eesti200 kõige “toksilisem” liige on nende juht Mati Sarevet, kellel on teadaolevalt kitsas planeerimishuvi ja kes on sel eesmärgil tegutsenud pikemat aega. Eks saab näha, kui kitsaks (või laiaks) Eesti200 tegutsemine saab olema. Evelin Ausmehe valimiseelsed sekeldused Järveküla FB-gruppidega ei anna suurt lootust, aga eks saab näha. 

Kolmas tulemus EKRE-lt, kes sai 1 146 valija toetuse ja 3 kohta volikogus, uuena volikogu laua taga Leo Kunman. Reitingu kohaselt oleks oodanud paremat tulemust, aga kohalikel valimistel valivad inimesed kandidaate, keda nad tunnevad. EKRE nimekiri oli selles osas nõrk ja see avaldas tulemusele mõju. 

Neljas tulemus Isamaalt, kokku 982 häält ja 3 kohta volikogus. Häälte arv kasvas  eelmise korraga võrreldes 130 hääle võrra, isikud samad (Põldmäe, Lehe, Timuska) vaid kaks viimast on kohad vahetanud.  Hoolimata üleriigilisest madalast reitingust suutis perioodil 2017-2021 Reformierakonnaga koalitsioonis valda juhtinud Isamaa häältesaaki kasvatada. 

Neljas ja viimane jõud volikogus on SDE, saades ühe koha oma esinumbrile, Ain Böcklerile. Arvestades asjaoluga, et eelmisel korral oli sotside nimekiri volikogus neljaliikmeline (lagunes küll üsna pea), siis oleks nüüd oodanud paremat tulemust. Eks oma osa mängis tõsiasi, et sotsid ei suutnud piisavalt kõnetada Peetri kandi valijaid, jäädes pelgalt Vaida valijate esindajaks (Vaidas on aga võrreldes Peetri kandiga vähe valijaid). 

Märkimisväärne on, et Raivo Uukkivi “inimkatse” lõppes edutult, st ta ei suutnud üksikkandidaadina koguda piisavalt toetust, et volikokku pääseda. Ma ennustasin seda ette, sest Raivo lõpetas volikogus opositsionäärina käitumise ära u aasta enne valimisi. Ja muutus seejärel sisuliselt nähtamatuks, mis toob alati kaasa toetuse vähenemise. 

Keskerakond ei saanud samuti esindust volikokku. Siin oli põhjuseks varasema kogenud keskerakondlase Indrek Uuemaa lahkumine “uks pauguga kinni” põhimõttel, st ta ei kandideerinud ise ning keelitas ka oma meeskonna liikmeid mitte kandideerima. Keskerakond hilines verevahetusega oma ridades ja tulemuseks volikogust väljajäämine. 

Rae vallavolikokku valitud liikmed seisuga 18.10.2021, Reformierakonnast (14): Sarik, Võrklaev, Salumäe, Koger, Tammela, Kõiv, Lasn, Ausmaa, Salvet, Õuekallas, Raig, Kasemaa, Vendel, Kübar. 

Eesti200-st(4) – Ausmees, Sarevet, Vahar, Kuusk. 

EKRE-st (3) – Siem, Kunman, Rosenfeld. 

Isamaast (3) – Põldmäe, Lehe, Timuska. 

SDE-st (1) – Böckler. 

 

PS! Reformierakonna Rae PKO juhatus on moodustanud läbirääkimisdelegatsiooni koosseisus Mart Võrklaev, Madis Sarik, Bärbel Salumäe ja Tõnis Kõiv. Delegatsioonile on antud ülesandeks kohtuda volikokku valitud jõududega ning välja selgitada koostöö võimalused. 

2 thoughts on “Rae vallavolikogu valimised 2021”

    1. Läbirääkimised lõppesid oktoobri lõpus Reformierakonna otsusega võtta Rae valla juhtimisel täisvastutus valijatele lubatu elluviimisel.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga