Paide Vallitorni avamist oodates

Ajakeskuse Wittenstein ehk lihtsas keeles öeldes Paide Vallitorni avamispidustused on läbi, süüdlased on leitud ja pead on „maha raiutud“. Vallitorni uksed on ehituseks jälle suletud, aga on loota uut avamist veel sel aastal.

Vallitorn on Paide turismimagnet

Ei ole kahtlust, et üks Paide külastamise põhjustest on aastaid olnud vallitorn. Ajaloolisel vallimäel asuv torn on kutsunud hubasesse kohvikusse või pakkunud kaunist vaadet torni ülakorruselt ning torni erinevatel korrustel vahelduvatest näitustest rääkimata. Vallitornist ei saadud üle ega ümber ka möödunud nädalal Paide raekojas toimunud arengukonverentsil.

Kui Mart Laar pakkus välja, et Mäosse võiks rajada ratsamonumendi Paidele tähelepanu suunamiseks siis ma pakkusin vastukaaluna välja idee paigutada Vallitorni katusele laserprojektsiooni, mis „pikendaks“ torni pimedal ajal paarikümne meetri võrra ning laseks torni niimoodi Tallinn-Tartu maanteele välja paista. Ka Marju Lauristin rõhutas lisaks Paide-Eestimaa südant kui positiivset sümbolit kiites, et Vallitorn on magnet, mille ümber annab ja lausa peab võrgustiku punuma.

Paide Vallitorni kahjuks hetkel külastajad ei pääse, sest olenemata hiljutisest avamisest on torn siiski suletud. Ehitustööd jätkusid peale avamist ning pidid esialgse info kohaselt lõppema 1.novembriks. Informeeritud isikud aga teavad, et ehituse lõplik valmimine võib vabalt jõuludeni venida. On leitud ka ehitustööde mitteõigeaegse valmimise süüdlased – Enno Must ja Georg Särekanno ning nende lepingud linnaga on lõppenud. Kui keegi peaks nüüd imestama, et kuidas need mehed said ehitustööde hilinemises süüdi olla kui ehitamise eest vastutas ja isegi projektijuhi palka sai hoopis abilinnapea siis ei ole siin midagi imestada. Paides on kõik võimalik.

Vallitorni pääsu hinnaks 5.-

Aga, vaatame ikka helgemat poolt. Nüüd saab ju Vallitorni uuesti avada ja ma kirjutan seda täiesti tõsiselt, erinevalt eelmisest lõigust ilma irooniata.

Ma teen omalt poolt ka ettepaneku uue avamise tarbeks. Lähtun eeldusest, et iga paidelane ja järvakas ei ole mitte Vallitornis pakutava ostja vaid müüja. Iga Järvamaa inimene peaks olema Vallitornis ära käinud ning oskama igale oma külalisele või lihtsalt sõbrale, tuttavale külastust soovitada. Selleks, et järvakas torni pääseks, tuleks uueks avamise päevaks kehtestada pileti hinnaks 5.- (jah, viis krooni) täiskasvanu kohta. Järgmisel päeval oleks hind 10.- ja nii viiekroonise sammuga pidevalt tõusmas kuni jõuab linna kalkulatsioonide kohase tasemeni. Loodetavasti on see siiski allpool sadant krooni, mis on ilmselt liiga kõrge hind.

Viiekroonise sammuga kasvav hind esimesel paaril nädalal aga annaks kõigile järvakatele võimaluse uuenenud Vallitornis ära käia ja esimene (positiivne) emotsioon kätte saada. Et inimestele meeldib, ma väga ei kahtle. Veetsin koos perega pühapäevasel päeval tornis kaugelt üle tunni aja ning meile väga meeldis.

Viiekroonisel alghinnal on veel see eelis, et siis ei saa ükski inimene öelda, et ta ei saanud kõrge piletihinna tõttu Vallitorni külastada. Täna on aga paljud järvakad mulle öelnud, et esialgselt välja reklaamitud 100 krooni on nende jaoks liiga kõrge hind.

Uues kuues Vallitorni jälle “omaks saamine” võimaldab kogukonnal luua vajalikku võrgustikku, et potentsiaalseid külastajaid hästi teenindada ning neile erinevaid teenuseid pakkudes raha teenida. Torni on paigutatud mitukümmend miljonit krooni ja seega on eeldus edasiseks tegutsemiseks hea. Mul on torniga seoses veel ideid, aga jätan nad praegu veel avaldamata ja jään uut avamist ootama.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga