Mitsubishilt Järva-ja Viljandimaale

Täna andis Vabariigi Valitsus keskkonnaminister Jaanus Tamkivile volitused lepingu sõlmimiseks Mitsubishi Corporationiga. Leppe sisuks ikka Kyoto protokolli kohaste lubatud heitkoguste ühikutega (AAU) kauplemine ehk nn „sooja õhu“ müük.  Oma osa saab ka Järva-ja Viljandimaa.

Ministeeriumite poolt on Mitsubishi Corporationile ette valmistatud 16 objektiline nimekiri, kuhu siis kokkuleppe allkirjastamise järel energiasäästu suurendamiseks investeeringud tehakse. Järvamaa saab seekord vaid Järva-Jaani kultuurimajale ja Paide lasteabikeskusele uue soojustuse. Viljandimaalt on nimekirjas Saarepeedi kool.

Investeering tehakse Riigi Kinnisvara Aktsiaseltsi poolt ning kohalik omavalitsus ei pea lisama omafinantseeringut. Tegelikult on lugu isegi vastupidine – tegemist on sisuliselt toetusega kohalikule eelarvele. Investeeringu tagajärjel vähenevad eelarve kulud kütmisele ning raha saab kasutada muul otstarbel.

Rahandusministeerium on koondanud pika nimekirja objektidest, mida kohalikud omavalitsused soovivad AAU-de müügist energiasäästlikumaks teha. Ostjad ehk seni põhiliselt Jaapani firmad valivad sealt nimekirjast koostöös meie ametnikega välja objektid. Valiku kriteeriumiteks on otseste kasusaajate arv, CO2 sääst kulutatud miljoni krooni kohta. Objektid on CO2 säästu ja kasusaajate hulka arvestades jagatud gruppidesse, mille vahel valik tehakse. Kaks valikut on tehtud ja vähemalt kahe osas veel läbirääkimised käivad.

Järvamaalt on ses nimekirjas praegu ca 30 objekti, kuid omavalitsustele on antud käesoleva aasta lõpuni aega uusi objekte esitada. Seega on lootust, et Järvamaa omavalitsused lisavad energiasäästu vajavaid hooneid nimekirja veel ning võimalikult suur osa energiasäästu rahast jõuab Järvamaale.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga