Kohtumine isadega

Täpsemalt oli täna võimalus koos kolleeg Tatjana Muravjovaga kohtuda ja mõtteid vahetada Andres Palingu ja Jaak Urmetiga, kes mõlemad esindavad MTÜ-d Isade Eest

Vestlesime päris pikalt ja jõudsime puudutada päris mitmeid teemasid, mis seonduvad isa rolliga ühiskonnas. Kõik algas muidugi Vabariigi Valitsuse eelnõust, millega muudetakse vaevalt 10 kuud kehtinud isapuhkuse (mitte ajada segi Vanemahüvitisega) andmise reegleid. Isapuhkus tähendab isa õigust saada kümme tööpäeva lisapuhkust kas enne või pärast lapse sündi. Seaduse muudatuse jõustumisel tekib isapuhkuse õigus ka neile isadele, kelle lapse emad ei töötanud enne sünnitamist või olid FIE-d. Teise muudatuse kohaselt ei maksa enam maksumaksja täiendavat puhkust kinni vaid see tuleb töötaja ja tööandja vahelistel läbirääkimistel lahendada. Kas annab tööandja korralisest puhkusest mõned päevad ette või võimaldab lisapuhkepäevi. Puhkuse saamise õigus ei kao kuhugi.

Kas isade olemasolu vahetult enne lapse sündi ja ka pärast sõltub ainult maksumaksja makstavast rahast või on siiski olulisemad muud väärtused. Selle teema üle arutledes jõudsime otsaga elatise maksmise, kergesti pätiks muutuvate, ilma isata kasvanud lasteni välja. Jõudsime ühisele veendumusele, et isa roll on tähtis. Isa annab lapsele, eriti pojale elus hakkamasaamiseks vajaliku identiteedi. Ainult isa käest saadud õpetus, kasvatus teeb mehest mehe. Kes suudab seista enda, oma naise ja laste eest. Vajadusel suudab välja astuda ka oma kodu ja isamaa kaitseks.

Väärtuste juurest jõudsime kaarega tagasi Vanemahüvitise juurde ning tõdesime, et antud meede on avaldanud positiivset mõju iibele. Reformierakond on seisukohal, et Vanemahüvitise maksmise reegleid ei tohi muuta. Me peame suutma hoida tulevastele lastevanematele kindlust andvat hüvitist kindlana, et sellega saaks arvestada nii täna kui homme.

Kohtumise lõpetasime teadmisega, et kuigi MTÜ Isade Eest võitleb edasi isapuhkuse sätte muutmise vastu ja meie ei näinud võimalust leida riigieelarvest täiendavat 60 mlj krooni, on meil siiski palju ühist tööd ees ISA rolli väärtustamisel ühiskonnas. See on väga suur töö.    

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga