Investeeringud ja töökohad Järvamaale

Eile toimus Toompeal huvitav kohtumine Mäo piirkonna arendamise teemal. Kohtumist resumeerides võib öelda, Mäol on koos Paide ja Türiga väga hea potentsiaal, aga see tuleb pakkida rahvusvaheliselt arusaadavasse “pakendisse”. Sel juhul on piirkonda võimalik kaasata märkimisväärseid investeeringuid ja luua töökohti.

Pikemalt kirjutasin Mäo-Särevere arengualast Järva Teatajas, lisan seal avaldatu siia:

Järvamaa keskmine palk on langenud maakondade arvestuses tagantpoolt kolmandaks. Rahvastiku arv kahaneb jätkuvalt. Kuidas neid numbreid muuta? Minu arvates on äärmiselt oluline luua võimalikult soodsad tingimused ettevõtluse arenguks. Siis luuakse töökohti ja tõusevad palgad. Veelgi olulisem on aga hoida ja säilitada avatud meelt kõige uue suhtes, õppida ja omandada uusi teadmisi. Mida vähem elab kohapeal inimesi, seda rohkem vajame liitlasi mujal. Avatus ja valmisolek uute inimeste, ideede suhtes viib edu ja heaoluni.

Minu tuhandest Facebooki sõbrast pea pooled märgivad oma praeguseks elukohaks Harjumaa või Tallinna, aga kodulinnaks ikkagi Paide. Neid noori ja aktiivseid inimesi on mõistlik pidada kodulinna-ja maakonna liitlasteks, kellel on ilmselt huvi edendada Järvamaa arengut. Hoiame nendega sidet, kasutame nende nõu ja abi ning nii mõnigi investeerimisotsus langeb kergemini meie kasuks.

Tallinnas ja Harjumaal elab kolmandik Eesti elanikkonnast ning seal luuakse üle poole rahvuslikust koguproduktist. Pealinn on värav laiemasse maailma. Järvamaad ühendab Tallinnaga üha paremaks ehitatav maantee. Õige pea on Kosest alates neljarealine tee ning käivad ettevalmistused Mäo-Kose vahelise lõigu projekteerimiseks. Mäo suurejooneline ristmik on kasutuses ning on viimane aeg see Järvamaa kasuks tööle panna.

Parimad võimalused ettevõtluse arendamiseks ongi Mäost kuni Särevereni ulatuvas piirkonnas. Siin elab üle poole Järvamaa elanikkonnast, on hästi välja arendatud infrastruktuur, leidub piisavalt vaba maad. Nüüd on vaja vaid piirkond välja arendada ettevõtluse jaoks võimalikult sobivaks, et oleks mida investorile pakkuda.

Järva maavanem Tiina Oraste on võtnud tänuväärse eestvedaja rolli Mäo-Paide ala arengu vedamisel. Juba paaril korral on toimunud vastavateemalised koosolekud ning iga korraga toimub silmnähtav areng. Teame juba päris hästi, millised on meie piirangud ja natuke juba on ka tulevikumõtteid tekkinud. Paranenud on koostöö erinevate osaliste vahel.

Kvalitatiivselt järgmine tasemele jõudsime juuni keskpaigas maavalitsuse saalis toimunud nõupidamisel. Kokku oli kutsutud kõik Mäo piirkonna maaomanikud, Paide valla ja linna juhid, Eesti Energia, Maanteeameti ja AS-i Paide Vesi esindajad ja teised asjasthuvitatud isikud. Esmakordne suure ringi kohtumine lõppes päris mitme edasiviiva tulemusega. Esiteks on nüüd täpsemalt teada isikute ring, kellega Mäo arendamise teemasid edasi arutada. Teiseks sai selgemaks, milline on olukord kommunikatsioonidega (vesi-kanal, elekter, teed) Mäo piirkonnas. Kolmandaks lepiti kokku kaardistada maaomanike esialgsed vajadused kommunikatsioonide järele. Neljandaks nõustuti, et tasub uurida edukalt toimiva äripargi praktikat ehk külastada Mõigu Tehnoparki. Ei ole mõtet hakata jalgratast leiutama, mõistlik on omandada edukate praktikute kogemusi. Viiendaks tekkis maavalitsusse kokkutulnute vahel ärikontakt, millel on eeldusi tuua suurem investeering Mäo piirkonda.

Mäo on kui uks Järvamaa linnade Paide ja Türi suunas. Täna on uks vaid veidi irvakil. Kõikide Järvamaa arengust huvitatud inimeste ühine ülesanne on uks kutsuvalt avada, et kõik huvilised meid leiaksid. Nii sisemaised kui välismaised turistid, kliendid, ettevõtjad, investorid jne. Mäo ristmikust tuleb luua uute võimaluste ristmik. Ideid on juba täna päris mitmeid: Arvo Pärdi sünnilinnale viitav välireklaam, Mäo Investi LED-ekraan, taluturg peatselt valmiva reisiterminali parklasse, elektriautode laadimispunkt jne, jne.

Pikemas plaanis on mõistlik Mäo-Särevere arengukoridor katta ühise teemaplaneeringuga ning seejärel omavalitsuste, ettevõtjate ja riigi koostöös planeering ellu viia. Investeeringutest ja uutest töökohtadest Mäo-Särevere vahelisele alale võidab kogu maakond.

2 thoughts on “Investeeringud ja töökohad Järvamaale”

 1. Tere
  Mis on Mäo arendusest tänaseks saanud? Kui palju on uusi töökohti loodud ja mis seisus on “uks” Järvamaa linnade suunas ning kuidas on plaan edasi minna?
  Aitäh.
  A

  1. Tere, tänan küsimast. Tuleb tunnistada, et kui üldse midagi Mäos areneb siis tänu ettevõtjatele. Kui Toomas Agasild midagi teeb siis ka Mäos midagi toimub. Olgu tegu siis reklaam-pannooga või uue klaasitehasega.
   Kõik need lootused, mis rajanesid Paide valla või maavalitsuse aktiivsusele, ei ole minu andmetel realiseerunud. Äkki ma lihtsalt ei tea…

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga