Erakorralised valimised, tänan ei!

Keskerakonnal kargas pähe idee, et erakorralisi Riigikogu valimisi oleks vaja. Juba mõne kuu pärast. Mis siis muutuks?

Mida erakorralised valimised 2009 a sügisel meile kaasa tooks? Riigikogu koosseis muutuks suhteliselt vähe. Küsitluste järgi võib ennustada, et nii Reformierakond kui Keskerakond saaks mõne koha juurde, võib-olla ka rohelised. Suure tõenäosusega Rahvaliidul enam Toompeale asja ei oleks ning nende kohad jaotuksidki teiste erakondade vahel ära. Arvamusküsitlused mingit suuremat kohtade ümberjaotamist ei näita. Kas Rahvaliidu parlamendist väljasaamiseks on erakorralisi valimisi vaja? Ei ole. Kui Rahvaliidul on määratud ajaloo prügikasti minna siis ta läheb niikuinii ja vastupidi.

Kuidas paistaks erakorralisi valimisi läbi viiv Eesti teiste Euroopa Liidu liikmesriikide taustal. Täna teatakse meid kui tublit riiki, kes suudab eelarvepoliitilisi otsuseid langetada, on EL-i väikseima võlakoormusega, asetseb viie Euroopa väiksema eelarvedefitsiidiga riigi seas jne. Erakorralised valimised on aga märk sisepoliitilisest ebastabiilsusest, valitsuse ja parlamendi suutmatusest otsuseid langetada, mida on vaja ravida uusi otsustajaid valides. Samas on aga Eesti rahva usaldus valitsuse ja parlamendi vastu igati Euroopa keskmine. Kahe valitsuserakonna reiting kokku liites annab isegi väga hea toetuse (28 RE +18 IRL, kuigi mööngem, et seda ei saa võrdsustada valitsuse toetusega). Me ei saa öelda, et valitsusel puudub rahva mandaat. Otsuseid langetatakse ja kriisile reageeritakse. Loomulikult on inimestel erinevaid arvamusi valitsuse tegevuste kohta, kuid see käib asja juurde.

Erakorralised valimised löövad valitsuse teovõimetuks ehk tekitavad sisuliselt mitmekuise valitsuskriisi. Oluliselt raskemaks muutub 2010 aasta eelarve kokkuleppimine, vastuvõtmine ning seega ka euro saavutamiseks vajalike kriteeriumite täitmine.  

Lühidalt kokkuvõttes, ei ole minu arvates Eestile erakorralisi valimisi vaja.  

 

PS! Kõige erakorralisem tundubki olevat, et majanduskriis hakkab otsa saama. Erakorraliste valimistega annaks seda vähemalt poole aasta võrra pikemaks venitada.

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga