Enne ööistungit

Käesolev nädal on võimalik jagada kaheks, enne ja pärast ööistungit. Energiasäästunädala algus, Eesti Keskkonnauuringute Keskuse laboriga tutvumine ja Riigikontrolli ülevaate täpsustamine toimusid kõik enne öösistungi algust…

RE võistkond Kalle Palling, Tõnis Kõiv, Urve Tiidus, Kristen Michal.
RE võistkond Kalle Palling, Tõnis Kõiv, Urve Tiidus, Kristen Michal.

Energiasäästunädalat korraldatakse eesmärgiga levitada ühiskonnas energia säästmise vajadust, selle positiivset mõju iga inimese rahakotile ning laiemalt kogu ühiskonnale. Avaüritus toimus esmaspäeval Riigikogus ning telesaate Rakett 69  vormis. Nelja fraktsiooni meeskonnad said kätte kilo makarone ja kaks liimipüstolit mõne liimipulgaga ning pidid piiratud aja jooksul ehitama silla, mis võimalikult suurt tõmbejõudu kannataks. Reformierakonna võistkonna ehitatud sild kannatas 13,8 kg suurust tõmmet ja osutus võitjaks.  Teise koha saavutas IRL, kolmanda sotsid ja neljandaks jäi Keskerakond. Sellega oli energiasäästu nädal avatud.

Teisipäeval tegime Keskkonnakomisjoniga väljasõidu Eesti Keskkonnauuringute Keskuse (EKUK) kesklaborisse Suur-Sõjamäel. Väga muljetavaldav labor kaasaegse sisustuse ja pühendunud töötajatega, iga seadme kohta anti põhjalik ülevaade ning tuntav oli nii teadmiste kui kogemustepagasi sügavus. EKUK-i juhatuse esimees Margus Kört on kujundanud tubli meeskonna, kelle töö tulemused vastavad kvaliteedistandardite nõuetele ja on tunnustatult usaldusväärsed nii Eestis kui väljaspool.

Muuhulgas saime teada, et Eesti reoveepuhastites käideldav sete jääb paljudel juhtudel enne loodusesse tagasi viimist n ö tooreks ehk sisaldama koli bakterit ja teisi ohtlikke aineid. Sel on lihtne põhjus – reoveepuhastites kasutatakse kõige odavamat ehk aunkompostimise tehnoloogiat ning see ei taga suure ilmastikusõltuvuse tõttu kvaliteeti. Lisaks häirib aunkompostimise käigus lenduv hais ümberkaudseid elanike. Vahemärkusena lisan, et loodetavasti leiame haisuprobleemile Riigikogu menetluses oleva seadusemuudatusega lahenduse.

EKUK-i juhatuse esimees Margus Kört tutvustab ettevõtet.
EKUK-i juhatuse esimees Margus Kört tutvustab ettevõtet.

Kõige toredam oli aga kuulda EKUK-i juhi arvamust Ülemiste järve avamise kohta. Nimelt kinnitas Margus Kört, et keemikuna ei näe ta mingit takistust inimeste jalutamisele järve kaldal. Isegi kui kõik jalutajad otsustaks ka vette minna siis sellega tekkiv võimalik reostus oleks vee hulka arvestades tühine. Pigem oleks rohkem põhjust muret tunda järve valglast tuleneva vee kvaliteedi pärast, et sinna ei satuks näiteks põllumajandusreostust. Samuti on labor tuvastanud veest lennukite jäätumisvastase vedeliku jääke. Talvel üle järve õhku tõusvatelt lennukitelt eemalduv vedelik koguneb järvejääle ning kevadel sulab vette. Aga sellegi aine kogused joogivees on imeväikesed ning mingit ohtu tervisele ei kujuta. Ehk siis keemik Margus Kört´i arvates ei ole takistusi Ülemiste järve äärse avamisel jalutajatele, tervisesportlastele.

Kolmapäevasel Riigikogu infotunnis palusin peaminister Andrus Ansipilt kommentaari eelmise nädala Riigikontrolli ülevaates esinenud väidete pensionisüsteemi jätkusuutlikuks muutmise ja ostujõu kohta. Riigikontrolli mure pensionisüsteemi pärast on mõistetav, aga nende pakutud variandid kas alandada pensione või tõsta sotsiaalmaksu ei ole vastuvõetavad. Ei mulle ega peaministrile. Eestlaste ostujõu numbrites oli Riigikontroll aga lihtsalt eksinud, kirjutades tegelikkusest väiksemaid numbreid ning seega ei pidanud ka nende põhjal tehtud järeldused paika. Eestlaste ostujõud oli 2012 a kõrgem kui buumiaja tipu tase (kuigi see ei ole võrdlusbaasiks sugugi hea) ja loomulikult kõrgem kui meie naabritel lätlastel ja leedukatel.

Kahetsusväärselt ei ole avalikkuse ees mingit tähelepanu pälvinud Riigikontrolli ettepanek anda osa Eesti otsustuspädevusest koos vastava eelarvega üle Brüsselile. Ilmselt on vaja konkreetseid näiteid, et avalikkus ärkaks ja arutelu tekiks. Jään ootama.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga