Eesti Vabariik 95

Eesti riigi sünnipäeva tähistamine on tavapäraselt tiheda päevakavaga ning nii ka seekord. Järgnevalt kronoloogiline ülevaade juba päev varem alanud tähistamisest.

Tõnis ja Marge Kõiv Järvamaal, kätlemine maavanemaga. Foto: Anu Puusepp
Tõnis ja Marge Kõiv Järvamaal, kätlemistseremoonia. Foto: Anu Puusepp

Eesti Vabariigi 95 aastapäeva tähistamine algas laupäeval, 23.veebruaril Paides, maavanema ja omavalitsuste liidu esimehe vastuvõtul. Kutse oli ka tund varem alanud analoogsele Viljandimaa vastuvõtule, aga kahes kohas korraga olla ei ole kahjuks võimalik.

Eriti tahaks esile tõsta Järvamaa kultuurikava. Esinema olid kutsutud Järvamaa juurtega artistid, lauljad, muusikud, tantsijad. Väga meeleolukas ja põlvkondasid kokku siduv. Kuna mul on varasemalt olnud rohkem kokkupuudet Lauri Luguga siis tema hääle ja esinemisoskuse areng tegi erilist rõõmu.

Pühapäev algas krõbedavõitu ilmaga Toompea lossi hoovis traditsioonilisel lipuheiskamise tseremoonial. Hoolimata kargest hommikust oli lossi hoos rahvast täis ja meeleolu ülev. Seejärel peale väikest kosutust lossi kohvikus seadsime sammud Vabadusristi juurde, langenud kangelastele pärga panema. Kui eelmisel aastal oli Reformierakonna fraktsiooni pärg üks vähestest, siis sel aastal asetati ka ametlikud pärjad Vabadusristi jalamile (eelmisel aastal mäletatavasti toimus tseremoonia Tartus).

Lipuheiskamise tseremoonia Toompeal. Foto Andres Haabu (PM)
Lipuheiskamise tseremoonia Toompeal. Foto Andres Haabu (PM)

Riigikogu Reformierakonna fraktsiooni poolt said austava ülesande asespiiker Laine Randjärv ja ELAK-i esimees Arto Aas.

Jällegi väike puhkepaus, seekord Ansipiga tema büroos ja seejärel Jumalateenistus Tallinna Piiskoplikus Toomkirikus.

Peale teenistuse lõppu kiirustasin koju, et koduseski lipuvardas argipäeviti lehviv vimpel vahetada pidupäeva lipu vastu. Poeg ja abikaasa tundsid lipuheiskamisest ja kevadisest päikesepaistest rõõmu teise korruse aknast vaadates.

Seejärel kiirustasin sõjaväelisele Jumalateenistusele Jüri kirikusse, kus KL Harju maleva kaplan Tanel Ots sisuka teenistuse läbi viis. Kirikus olles sai kell üks ehk oli aeg osaleda projektis Eesti Minut. Tegin telefoniga foto parasjagu laulvast kohalikust noormehest Brey Velberkist ja saatsin ära. Minu arvates väga kiiduväärt algatus fotograafide poolt. Ühel hetkel on kõik need kogutud fotod ju vanad ja kui tore siis seda kõike vaadata ja meenutada.

EV )% kodune lipuheiskamine
EV 95 kodune lipuheiskamine

Päeva tähtsaim osa oli loomulikult vastuvõtt Estonias. EV President Toomas H Ilvese kõne oli väga hea. Hoidis riigimehelikku joont, ei läinud kaasa vohava pealiskaudsuse ja populismiga vaid kutsus mõtlema tulevikule, oma riigi tulevikule. Kutsus üles valima lahendusi, mis on meile jõukohased nii täna kui homme ja ülehomme. Teeme Eesti korda! Kui palju selle üleskutse sisse mahub. Väga hea kõne. Erakondi puudutavaid sõnumeid ei hakka parem eraldi välja toomagi, eks igaüks leidis oma. Maasikad on head, eriti muidugi metsmaasikad:)

Järgnenud etendusest saab samuti ülivõrdes rääkida. Loomulikult laste, eriti kõige pisemate  ehedus on nii südamesse minev. Üleküllasest tarbimisest lenduvad õhupallid ehk alles jäävad tühjad pihud, vaenulikud (Vene) tankid said peletatud sõbralike helikopterite (NATO) poolt,  poiss jalgrattal kuulamas posti otsas olevast valjuhääldist klassikalist muusikat (Arvo Pärt Rakveres), liikluskaos, mis lõpuks siiski korrapäraselt toimis (mõned kukkusid ja mõned pidid “puhuma”). Kulminatsiooniks nii nagu ikka kätlemine, kus kutsutud käituvad erinevalt (aga nad ongi ju erinevad inimesed) ja kloune tegelikult ei kätelda (nende tulekul olid vastuvõtjad juba lahkunud). Hästi läbimõeldud sümbolitega etendus.

Suur tänu kõigile, kes erinevaid EV 95 üritusi korraldasid ning veelkord palju õnne riigi sünnipäeva puhul!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga