Eesti Palvushommikusöök, Pihl ja Järvamaa

Möödunud nädalast jäi positiivsele poolele Eesti Palvushommikusöök, Järvamaa omavalitsuste liidu esimehe valimine ja eakate jõulupidu, selgelt negatiivsena aga Pihli käitumine.

Eesti Palvushommikusöök toimus sel aastal Solarise keskuses, Anni Arro kohvikus Komeet. Seitsmendale palvushommikusöögile oli tulnud kohale sadakond inimest sh president Arnold Rüütel ja pr Ingrid Rüütel, kolleegid Riigikogust, ministrid, kirikute ja koguduste juhid, maavanemad, linnapead jt.
Mul oli au olla seitsmenda palvushommikusöögi eestvedaja ja kõneleja.
Kõne pidas veel pastor Miguel Zayas ja videolt tulid intervjuud endise Jõgeva maavanem Aivar Kokaga ning riigikogulase Rein Ratase ja europarlamendi liikme Tunne Kelamiga, pühakirja luges riigikogu liige Mai Treial. Muusikalisi vahepalasid pakkusid Piret ja Tõnu Laikre. Pikemalt saab toimunust lugeda ja fotosid vaadata lehelt – www.palvus.ee 
 
Just lahvatanud pealekaebamise skandaal jättis nii mõnegi külalise palvushommikusöögile tulemata, sealhulgas ka peaminister Andrus Ansipi. Siit jõuamegi möödunud nädala negatiivse sündmuse juurde. Värisevate kätega valetav sotside esimees Jüri Pihl – see pilt sööbis teleekraanilt mällu.
Ega me ei ole siiani teada saanud, miks Pihl ikkagi käitus nii nagu ta käitus. Tuletan meelde, et nn viisaskandaal ehk naaberriigi poliitikult Schengeni viisakeelu mahavõtmise avalik arutelu ühiskonnas toimus septembris ehk kaks kuud enne Pihli avalduse esitamist. Avalduses ei olnud kirjas mitte midagi sellist, mida me poleks saanud varasemalt ajalehest lugeda. Seega ei saa Pihl end mitte kuidagi välja vabandada kodaniku kohuse täitmisega. Minu arvates oli avalduse esitamise põhipõhjus soov suunata Kapo kriminaaluurimine riigisaladuse lekke asjas mujale. Teatavasti otsustas Pihl just Kaposse riigisaladuse lekke kriminaalasjas ülekuulamisele minnes kaasa ränga süüdistusega kuriteoteate kolme ministri kohta. Kas ja miks ta lootis riigisaladuse lekke uurimist mujale juhtida?! Või soovis lihtsalt ülekuulamisel oma positsiooni tugevdada?! Eks aeg näitab.
Lisapõhjus on isiklik solvumine kevadise valitsusest ärasaatmise pärast. Seda on eravestlustes tunnistanud mitmed sotsid, et Pihl võttis valitsusest lahkumist isikliku solvanguna, erinevalt näiteks Padarist. Emotsioonid ei ole aga otsuste langetamisel head abimehed.
Pihl on enamuse aja oma elust töötanud ametnikuna. Alguses miilitsas, seejärel politseis ja teistes jõustruktuurides. Sügisesed valimised olid Pihli jaoks esimesed. Eesti avalikkus ei tea temast just liiga palju. Me teame vähe tema isikuomadustest, väärtustest, millest ta oma elus juhindub. Inimese olemus avaldub teatavasti kõige paremini just kriisisituatsioonis. Värsked sündmused näitavad, et Pihli väärtused pärinevadki miilitsas töötamise ajast. 
 
Järvamaa eakate aastalõpupidu Paide kultuurikeskuses. Tavapäraselt tempokas ja lustlik, nagu ei olekski tegu mitte pensioniealistega. Kohal oli krapsakas jõuluvana, kes juhatas kontserti, sättis mikrofone, kutsus tervitajaid lavale ja andis sõna, oli innovatiivne.
Järgmisel pildil on koerukate lühietendus vanadest jõulukommetest. Saalis tekitas elevust põlvede vahele kinnitatud pudrunuiaga poti tagumine. Kolmandal pildil on koigikad, kes etendasid klassikat ehk arstil käimist. Täpselt nii, nagu uuringud näitavad, et palju on asjata visiite, pigem vajatakse toetavat sõna kui arstirohtu jne. Lustlik ja lõbus tükk.
Laval tantsib ainult üks inimene ehk mees. Tema tantsupartner lahkus siit ilmast, kuid selle asemel, et võtta teine partner, valmistas Grigori hoopis nuku ja tantsib nüüd nii… Arusaadavalt sisistas nii mõnigi (naissoost) saalisistuja taolise armastusavalduse peale.
Kuna aastalõpupeo teemaks oli tervis siis oli arstil võimalus sõnaliselt õpetada, kuidas muuhulgas hoiduda jõulude ajal liigsöömisest ja teistest tervist kahjustavatest tegevustest. Lisaks näitas ta ka ilmekalt ette, kuidas üheainsa harjutusega pingutada kõiki lihaseid. Tehke järele!
Türi abivallavanem Vahur Salom tegi peale vaheaega eakatele teatavaks üllatuse – nimelt oli vaheajal pakutud õunakook Türi valla kingitus pidulistele. Nii said nad tagantjärele teada, kelle makstud kooki nad sõid. Parem hilja kui mitte kunagi.
Tore pidu lõppes ühislauluga – et oleks rahu ja veidi päikest…
 
Järvamaa omavalitsuste liit ei saanud omale esimeest. Hääled jagunesid Kersti Sarapuu ja Kalju Kertsmiku vahel täpselt pooleks ja seda mitte juhuslikult. Viimast tõestas kordushääletus, mis tõi täpselt sama tulemuse. Tuleb tunnistada, et mõlemad pooled tegid tublit tööd valimistulemuse nimel, kuid pettumus tabas siiski pigem keskerakonna leeri. Ilmselt vajab omavalitsuste liit juhti, kes suudab vedada arutelusid ja ise otsustada. Lausa anekdootlikud on jutud sellest, kuidas Paides linnapea lõpetab õhtul nõupidamise ühe kokkuvõtva otsusega, kuid hommikul naaseb juba uuega. Omavalitsusjuhid ilmselt ei suuda leppida, et neid soovitakse tegelikult juhtida Vodja köögilaua tagant.
2010 aasta ei ole ilmselt kerge, sealhulgas ka omavalitsusliidu jaoks. Samas aga on raske aeg eriti soodne pinnas laiaulatusliku koostöö tegemiseks ning siin on omavalitsusliidul võimalus. Mitmete edukate ühisprojektide (näiteks Väätsa Prügila, Järvamaa Ühistranspordikeskus, Kesk-Eesti Jäätmehoolduskeskus) algusest on juba aastaid möödas, aeg on alustada uusi.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga