Arengufond, maaelu ja abielu

Mööduvasse nädalasse mahtus palju huvitavat, näiteks Arengufondiga seotud arutelud, maaelu puudutava artikli mõjud ja kahe toreda noore abiellumine. Aga kõigest järjekorras.

Arengufondiga oli lausa kaks kokkupuudet. Kõigepealt osalesin E-tervise töörühma eestvedaja Madis Tiigi kutsel EST_IT@2018 arenguseire tervishoiu strateegiliste valikute arutelul. Kokku oli kutsutud suurhaiglate, haigekassa, IT-firmade, kõrgkoolide jt esindajad, kuid millegipärast oli kahe silma vahele jäänud sotsiaalministeerium. Esimene apsakas. Kui seinale kuvati arengufondi töötajate kaasabil ettevalmistatud tervishoiu tulevikustsenaariumid siis selgus, et nii Vabariigi Valitsuses kui Riigikogus heakskiidetud Rahvatervise arengukava ei ole aluseks võetud. Teine apsakas. Piltlikult öeldes sooviti ehitada majale kolmandat korrust ilma vundamendile mõtlemata. Kokkutulnute ühine seisukoht oli, et tulevikustsenaariumeid saab ja on mõtet arutada siis kui nad on välja töötatud olemasolevaid strateegiadokumente arvestades.
Kui siis Riigikogus Arengufondi arutelu algas siis kummitas meeles läbikukkunud tervishoiu arutelu. Kas kogu arengufondi töö on sama ebaprofessionaalne? Ega parlamendile tehtud esitlus ega küsimustele vastamine erilist rõõmu ei tekitanud. Kippus jääma mulje, et haritud noored inimesed teevad maksumaksja raha ees „peent“ tööd, aga arusaam oma missioonist on vähene. Elukogemust kah napib. Valges saalis olid kõik „uued ja vägevad“ teostused väljas, sealhulgas koerte ja kasside Facebook?!?! Elagu lahke maksumaksja, kes seda kõike kinni maksab. Aga ootame veel lõplike järeldustega.
 
Maaelust
Suvisest kahe Riigikogu komisjoni ühisest väljasõiduistungist PRIA-sse ilmnenud probleemidest kirjutatud artikkel (avaldatud Järva Teatajas ja Sakalas) leidis arutamist nii reedeses Kuma raadio riigikogu saates kui isegi parlamendi maaelukomisjonis. Loomulikult ei ole meie põllumajanduse põhiprobleem PRIA-s vaid hoopis madalates teravilja ja toorpiima hindades, millele lisandub veel väiksem maksumaksja poolne lisatoetus. Samas olen täiesti veendunud, et kui ikka ligi 90 protsenti PRIA-st raha taotlejatest eksivad taotluse vormistamisel siis ei ole viga mitte taotlejates vaid ka PRIA-s. Hiljutisel kohtumisel PRIA nõukoja liikmega selgus, et lihtsamat toetuse taotlemist võimaldav seadusemuudatus ongi menetlusse antud. Samuti olen saanud PRIA-st tagasisidet, mille kohaselt aktsepteeritakse klientide digitaalselt allkirjastatud dokumente üha enam.
 
 
Hõissa pulmad!
Mööduv nädal läheb erilisena ajalukku Koigi vallavanem Kristjan Kõljalale. Abielusõrmus sõrmes nii temal kui väljavalitul Kairetil. Palju, palju õnne! Arvan, et Koigi valla rahval on vallavanemaga ikka täiega vedanud.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga