Venib-ei veni, venib-ei veni

Selle nädala Riigikogu istungitel on ära proovitud mitmed uued võtted seadusandliku kogu töö venitamiseks. Aga kõigest järjekorras.

Esmaspäeva hommikul selgus fraktsioonis, et on plaan, kuidas Tallinnas Savisaare korraldatavat kiirkorras linnaosade kaotamist ja sellest tulenevat ühe valimisringkonna moodustamist takistada. Arutasime tuliselt ja kuna midagi paremat keegi polnud suutnud välja mõelda, jäime nõusse. Et muudame menetluses olevat Võrdse kohtlemise seadust ja püüame takistada Tallinnas linnaosade kaotamist ja ühe valimisringkonna tekkimist. Ja nii ta läks.
Esmaspäeval toimus veel muudki huvitavat. Kella poole viieks jõudsin Paidesse Eesti Punase Risti Järvamaa juhatuse koosolekule. Arutasime hetkeseisu ja tulevikuplaan ning tegime ka fotojäädvustuse.
Kuuest algas Reformierakonna Järvamaa üldkoosolek, kus külaliseks Kalev Lillo. Rääkisime valimistest, poliitilisest ja majanduslikust olukorrast riigis ja kodumaakonna asjadest. Koosolek kestis kaks tundi kuid juttu jätkus veel tunniks peale ametliku osa lõppu.
 
Teisipäeval algas Riigikogus jant pihta. Keskerakondlastel oli hädasti vaja istungit venitada, et muudetud Võrdse kohtlemise seaduse teist lugemist ei jõuaks lõpetada. Nad oli leidnud Riigikogu kodukorrast nõksu, kuidas venitada. Nimelt saab enne istungi algust puldist üle anda eelnõusid ja arupärimisi. Tava on, et arupärimiste üleandmisel saab oma päringut 2 minutit tutvustada. Keskerakondlased olid valmis vorpinud hulga arupärimisi ja asusid siis neid üle andma. Venitasid endid pulti, jokutasid ja molutasid nii kuis jaksasid. Eesmärk pühendas abinõu ja teisipäevasel istungil ei jõutudki Võrdse kohtlemise seaduse II lugemist lõpetada.
 
Kolmapäeval algas kõik jälle samamoodi. Jälle lõputud arupärimiste üleandmised. Tunda oli fantaasia lõppemist, sest hakati juba varasemalt peaministrile üle antud arupärimisi esitama valdkonna ministritele. Ühel hetkel sai siiski istungiga edasi minna ning päevakorrapunkte arutama hakata. Järjekordne venitamine seisnes selles, et kui eelnõu teisel lugemisel võib iga riigikogu liige sõna võtta. Kõik keskerakondlased olid saanud käsu jutt ette valmistada ja siis sealt hakkas tulema. Mõnel ka paremini, kuid enamust kuulata ei kannatanud. Üldse oli raske seda kõike töötegemiseks nimetada. Peale venitamise sest mingit kasu ei sündinud. Öösel vastu neljapäeva sai kolmapäevane istung otsa.
 
Neljapäev algas hommikul tavapärase istungiga, mille esimeseks punktiks Kriminaalpoliitika arutelu ja ettekandjaks justiitsminister Rein Lang. Lõunaks sai korraline istung läbi.
Kell kolm kogunes reformierakonna juhatus, et ära otsustada uue sotsiaalministri kandidaat. Peaminister esitas koos põhjendustega oma kandidaadi, kõlasid mitmed toetusavaldused ja „õpetussõnad“ kandidaadile ning juba enne nelja said kõik kaamerate surina saatel Hanno Pevkurit õnnitleda. Hanno on näidanud end tööka juristina, kes just eelmisel õhtul oli hiilanud ETV Foorumi saates oma argumenteerimis- ja veenmisoskusega. Mina toetan teda igati ses raskes ametis.
Õhtul kell 5 algas erakorraline Riigikogu istung ainsa punktiga päevakorras: Võrdse kohtlemise seaduse III lugemine ja vastuvõtmine. Jälle lõputud arupärimised eesmärgiga venitada istungit seni kui Tallinna linnavolikogu jõuab linnaosad ära kaotada. Keskerakondlased nägid siin õiguslikku seost, et kui nemad jõuavad enne linnaosade kaotamise otsuse vastu võtta, siis ei saa seadusandja enam midagi teha. Hoolimata sellest, et kehtivgi seadus ei luba aasta kestel linnaosasid lihtsalt ära kaotada. Keskerakondlased seaduste täitmisest ei hooli. Murettekitav on muidu nii õiglase õiguskantsler Indrek Tederi vaikimine…
 
Tänane päev algas toreda e-kirjaga Westminsterist.  Veebruari alguses Washingtonis toimunud Rahvusliku Palvushommikusöögi järel kohtumin ka Westminsteri linna ametniku Thomas Beyardi ja endise linnapea Kevin E.Dayhoffiga. Rääkisime nii majandusest ja kahe riigi erinevatest valikutest ja loomulikult ka Westminsteri ja Paide suhetest, tulevikust. Pildil paremal Dayhoff ja tema kõrval Beyard.
:
 
Kevin E.Dayhoffil on muuhulgas oma veerg (kolumn) ajalehes The Westminster Eagle ning täna saingi viite seal ilmunud artiklile: http://www.explorecarroll.com/opinion/2358/luncheon-washington-has-international-flavor/
 
Varsti algab Riigikogu erakorraline istung, kus võetakse vastu lisaeelarve ja usaldatakse valitsust.  

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga