Ukraina toetuseks Ateenas

Euroopa Liidu asjade komisjonide konverents toimus EL-i eesistujamaa Kreeka kutsel Ateena lähedal. Konverentsil vastuvõetud seisukohtades sai tänu ühisele pingutusele Ukraina toetuseks tugevad sõnumid sisse…Euroopa Liidu asjade komisjonide konverentsi (COSAC) esialgne seisukohtade ettepanek oli tagasihoidlikult sõnastatud, ei viidet Venemaa poolt annekteeritud Krimmile ega nõudmisele Vene väed Ukraina piiri äärest minema viia, ega muud tugevat.  Loomulikult ei rahuldanud selline ilma saba ja sarvedeta tekst mitmete riikide esindajaid.

Sakslasest MEP Elmar Brok kõneles väga hästi
Sakslasest MEP Elmar Brok kõneles väga hästi

Suure panuse andis päevakorras olnud Ukraina teemaline arutelu, kus tegi väga sirgjoonelise ettekande Euroopa Parlamendi väliskomisjoni sakslasest esimees Elmar Brok. Mõned näited tema kõnest: kõik Ukraina poliitilised parteid olid EL-iga assotsiatsioonilepingu sõlmimise poolt, ka Regioonide Partei; Helsingi lõppakti kohaselt on iga riik vaba otsustama, milliseid lepinguid sõlmida ja milliseid mitte, ükski naaberriik ei saa teise eest otsustada;  Venemaast ei ole saanud juhtivat majandusjõudu ja seetõttu on nad oma strateegiat muutnud natsionalismi ja vabaduste vähendamise suunas; Venemaa poolt Krimmi annekteerimisele eelnenud põhjenduste(ajalooline “õiglus”, kodanike kaitse ja julgeoleku tagamine) alusel saaks Euroopas kohe alustada vähemalt sajas piirkonnas sõda; Ukrainas toimuval peavad olema väga suured tagajärjed, et Venemaa poliitikat muuta; Euroopa ei saa sõdida, aga kõike muud peab Euroopa tegema jne.

Kolleeg Ester Tuiksoo kõrval istub Eva Kjell Hansen Taanist
Kolleeg Ester Tuiksoo kõrval istub Eva Kjell Hansen Taanist

Läti, Poola ja Eesti delegatsioonid tegid seisukohtadesse konkreetsed ettepanekud, mis tulenesid meie ühisest arusaamisest Ukrainas toimuvast.  Eelkõige rõhutasime, et meie tugev toetus on Ukraina territoriaalsele ühtsusele ja Venemaa rikub Krimmi annekteerimisega mitmeid rahvusvahelise õiguse akte. Krimm tuleb Ukrainaga taasühendada. Venemaa peab lõpetama relvade ja muu toetuse andmise Ida-ja Lõuna-Ukrainas tegutsevatele separatistidele. Venemaa peab tühistama oma Föderatsiooninõukogu 1.märtsi 2014 otsuse, mis lubab Vene presidendil kasutada sõjalist jõudu Ukrainas. Eelnimetatud otsus on täiesti vastuolus rahvusvahelise õigusega ning ei saa mitte mingil juhul kehtima jääda.

COSACil vastuvõetud lõppseisukohtades on meie ettepanekud sees, ühine panus rahu ja õigluse taastamisele Ukrainas jällegi antud. Loomulikult on see kõik ka Eesti huvides.

Järelduste tekstiga tutvumisega samal ajal saab kõrvaklappidest kuulata saalis toimuvat
Järelduste tekstiga tutvumisega samal ajal saab kõrvaklappidest kuulata saalis toimuvat

COSACi konverentsil toimus Eesti delegatsiooni vahel hea koostöö ja ülesannete jaotus. Kui mina aitasin sõnastada ja seejärel kokku leppida lätlaste ja poolakatega muudatusettepanekute sisu siis Liisa Pakosta toetas sõnavõtuga ettepanekuid ning Marianne Mikko kaitses neid eesistuja korraldatud arutelul.

Tulemuslikule koostööle saadikute vahel aitasid loomulikult kaasa delegatsioone nõustavad ametnikud, Lätil kui ülejärgmisel eesistujal oli neid rohkem kaasatud. Eesti ajab praegu tagasihoidlikumalt läbi, sest meie eesistumine tuleb alles 2018 aastal.

PS! Esmaspäeva õhtul kutsus Eesti suursaadik Kreekas Margus Rava Riigikogu liikmed nn Võidupüha vastuvõtule. Lisaks oli kutsutud mitmeid kohalikke eestlasi ja loomulikult teisigi saatkonna jaoks olulisi inimesi. Tegime ka ühispildi ning andsime tänutäheks meene:)

RK liikmed koos suursaadik Margus Rava ning abikaasa Tiinaga, paremal konsul Ahti Raidal
RK liikmed koos suursaadik Margus Rava vastuvõtul, paremal konsul Ahti Raidal
Suursaadiku abikaasa Tiina jälgib meene üleandmist
Suursaadiku abikaasa Tiina jälgib meene üleandmist
Sekka mõni selfie kah
Sekka selfie jahtsadamast, kus toimus õhtusöök

 

 

 

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga