Tööpuudusest ja majanduskasvust

Möödunud nädalal ei saanud üle ega ümber tööpuudusest, majanduskasvust ja eurost. Sellest sai räägitud nii Mäos, Koerus, Rakveres, Paides kui loomulikult Tallinnas. Eks see olegi praegu igal pool põhiline teema.

Teisipäeva õhtul võõrustas Järvamaa reformierakonna laiendatud juhatus rahandusminister Jürgen Ligit. Mäo Sämmi Grilli konverentsiruumis toimunud kohtumisel osales üle paarikümne inimese ning teemasid jagus, millest rääkida. Alates eurost kuni kohalike omavalitsuste rahalise seisuni välja. Viimaseks küsimuseks oli Jürgenile eraldi paber Järvamaa probleemsemate omavalitsuste kohta. Tekitas parasjagu huvi ja elevustki, keda oli ära märgitud ja keda mitte.
 Pildile on jäänud hetk, kus Jürgen rääkis meie maksukoormusest ning arengutest maksude osas nii meil kui Euroopas (kel pole luupi käepärast siis viitan, et Jürgen istub vasakul ees, ekraani kõrval).
 
Kui kolmapäeval sai ühel kohtumisel arutatud, kuidas edendada ettevõtlust Koerus siis järgmisel päeval sain juba kohapeal ehk Koeru volikogu ees rääkida eurost, tööpuudusest ja uue majanduskasvu väljavaadetest. Küsimustest selgus, et Koerul on teatud probleemid seoses Keskkonnainvesteeringute keskusega ning arvatavasti leiame neile üheskoos parima lahenduse. Kõige rohkem meeldis mulle aga küsimus, milles uuriti, et miks „mõne erakonna“ kampaania puhul jääb mulje, nagu majandusseadused nende jaoks ei kehtiks. Vastasin, et parim vastus sellele küsimusele avaldati Postimehe karikatuuri rubriigis – Tööpuudus hakkas vähenema. Savisaarele see ei sobi.
Kuna projektor muutis kõik värvid teistsuguseks siis pidin paberilt õigeid värve vaatama, et kuulajatele seinale kuvatud pilt ikka arusaadav oleks.
 
Koeru volikogust suundusin Rakverre, et sealsel koosolekul koos Töötukassa kohaliku juhiga arutleda töötuse ja tööpuuduse põhjuste, aga eelkõige lahenduste üle. Oli väga praktiline arutelu, kaks tundi kulus kui lennates.
 
Reede algas aruteluga Järvamaa Arenguleppe üle maavalitsuse IV korruse saalis. Mitmed kirjasolnud tegevuses on tehtud, kuid nii mõnigi tuli ka edasi lükata. Juhtisin muuhulgas kohalolijate tähelepanu Keskkonnainvesteeringute Keskuse võimalustele keskkonnaga seotud projekte toetada. Viimatitoimunud nõukogus otsustati nimelt toetada keskkonnateadlikkuse maakondlikke projekte ning Järvamaale jagunud toetussumma oli tagantpoolt teine. Hiiumaale, Saaremaale ning Järvamaale eraldati alla saja tuhande krooni, kõik teised maakonnad said sadu tuhandeid. Rohkem loovust ja pealehakkamist projektide kirjutamisel. On Järvamaa Arenguleppeski mitmeid tegevusi, mida saab ellu viia just KIK-i toel. Vaja vaid hästi projekt kokku kirjutada.
 
Reedel sai üle pika aja jälle Kuma raadios Riigikogu tunnis raadiokuulajatele infot jagada saatejuhi küsitud teemasid lahates. Olime kolleeg Ivaga kahekesi ja saime esitada koalitsiooni seisukohti. Saatejuht omakorda püüdis siis opositsiooni rolli mängida.
 
Maavanem Tiina Orastega toimunud kohtumisel aga arutasime, kuidas suurendada maakonna konkurentsivõimet uute investeeringute paigana, kuidas võtta maksimum sel aastal valmiva Mäo ristmikuga seonduvast olukorra muutusest. Minu arvates tuleks uuesti paigutada Tallinn-Tartu maantee äärde välireklaam Paide võimaluste kohta. Paide-Eestimaa süda töötas aastaid tagasi maantee ääres hästi, aga iga asi vananeb kui teda edasi ei arendata. Arvan, et seekord oleks vaja välireklaam püstitada kilomeeter või paar enne Paidesse mahapööramist. Kuskile sirge teelõigu lõppu, et täistulede valgel hästi välja paistaks. Piisavalt kaugele enne mahapööramist, et jääks aega mõelda ja otsustada Paidesse sissesõidu kasuks. Miks peaks Eestimaa Südamesse sisse pöörama, see on juba pikema loo teema.
 
Laupäeval pidas Inge Mihkelsaar juubelit. Väga tore pidu oli korraldatud ning kohtki hea valitud – Liisu söögituba. Me ei olnud Margega varem kumbki sinna sattunud. Meeldiv üllatus. Palju õnne veelkord juubilarile! 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga