Suure-Jaanis elu käib

Kohtumised Viljandimaal, Suure-Jaanis andsid tunnistust edumeelsest suurvallast, kus elavad aktiivsed inimesed. Loomulikult on ka probleeme ja tahtmist elu kiiremini paremaks muuta, kui võimalused parasjagu lubavad.

Eesti suuruselt teine (pindala poolest) omavalitsus on Viljandimaal asuv Suure-Jaani vald.  2005 a valimistega ühinesid neli omavalitsust – Suure-Jaani linn ja vald, Olustvere ja Vastemõisa vald. Elanikke on üle kuue tuhande ja pindala 746,61 ruutkilomeetrit.

Kohtusin 10.aprillil vallavalitsuse töötajatega, et uurida, kuidas elu läheb ning selgitada Toompeal toimuvat. Selgus, et elul pole viga. Sihid on seatud ja plaanid paigas. Toon vaid mõned näited – Suure-Jaani huvikool loodud ning alustab õige pea tegevust. Asutus üks, aga õppetöö toimub valla erivates külades asuvates koolides. Pikisilmi oodatakse riigipoolse ringiraha süsteemi käivitamist, et veelgi rohkem lapsi huviharidust omandaks.

Lasteaia ehituseks projekt valmis ja ehitushange käib. Taotlus on esitatud programmi „Igale lapsele lasteaiakoht” ning avaldati arvamust, et riigieelarve kärpimise puhul ei tohiks sealt küll midagi ära võtta.

Arutasime koolihariduse perspektiivide üle. Vallavalitsuse haridusnõunik Jüri Hansen on vallavolikogule esitanud tulevikuvisiooni valla koolivõrgust aastal 2013/2014, kus kooliskäivaid lapsi on mitme klassi jagu vähem. Hariduse valdkonnas on paljudel otsustel ka emotsionaalne kaal. Kuid kui lisaks emotsioonidele on tehtud konkreetsed arvutused, siis on võimalik ka otsuseid langetada. Isegi, kui nad ebapopulaarsed on.

Kultuurielu on Suure-Jaani vallas vilgas. On ju ajaloostki teada mitmed suurmehed, kes kõik sealtkandist välja kasvanud. Nii polegi imestada, et kultuuriellu mahub nii rahvatantsu- kui laulu kuni Suure-Jaani Muusikafestivalini välja. Spordi poole pealt veel Lehola Lembitu mängud. Tegevust jagub.

 

Käisin läbi Suure-Jaanis gümnaasiumist, kus on remont pea-aegu tehtud. Uhke võimla, värvirikkad koridorid, klassiruumid, söökla, garderoob. Teha on veel katus ja n ö vana osa koolimajast. Kui õpetajate toast läbi astusime, istus 6-7 õpetajat ümber laua ning hindas õpilaste kirjalikke töid. Üks teemadest oli – kuidas Suure-Jaanist Brüsselisse jõuda. Nii hoitakse meeles, et Europarlamendi saadik Toomas Savi on Suure-Jaanist pärit.

 

Viljandi maanteelt Suure-Jaani peale ära pöörates oli hea sõita, asfalt-tee, kaunis maastik, korrektsed ristmikud. Vallaametnik Are Aua sõnul aga on vallas mitmeid kilomeetreid kruusateid, mis möödunud sooja talve tõttu eriti kehvas seisus on. Õnneks näeb teehoiukava Vastemõisa ja Metskülasse viiva tee kahekordse pindamise järgmisel aastal ette. Jälle on muidugi üleval oht, et eelarve vähendamine võib jõuda ka Suure-Jaani valla kruusateedeni ning remonti edasi lükata. Tuleb silma peal hoida, nii sellel kui teistelgi kuuldud murede lahendamisel.

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga