SKA on lõpusirgel

Sotsiaalkindlustusameti (SKA) peadirektori asetäitja Evartsoni sõnul on lähedal aeg, kus kõik pensionite või peretoetuste saajad on leitud ning neile uuest korrast teada antud.

Esmaspäeva, 19.jaanuari seisuga on SKA-l teadmata veel 5588 inimese, neist 2520 peretoetuste saaja otsus edasise raha kättesaamise viisi kohta. Arv väheneb pea iga tunniga, sest ametnikud teevad tihedat koostööd kohalike omavalitsustega, et juba eelmisel aastal saadetud kirjale mitte-reageerijad üles leida.

 
Riigikogu sotsiaalkomisjonis tekkis õigustatult veelkordselt küsimus, miks on nii palju peretoetuste saajaid seni kasutanud postkontori või isegi kojukande teenust?

Saime teada, et põhjuseid on erinevaid:
– kes kasutas postkontorisse toodavat raha kui omapärast kogumisviisi. Postkontor hoiab raha kuus kuud ning raha saab kätte vaid loetud päevadel. Nii püsib raha alles.
– Kes soovis postkontori abil pääseda võlausaldajate käest. Kohtutäitur saab panga-arvet arestida, aga postkontorist väljamakstavaid toetusi mitte.
– Kes lihtsalt ei ole pangaga seni pidanud tegemist tegema.

Alates 1.veebruarist igal juhul peretoetuste saajate konkurentsivõime suureneb, sest nad õpivad kasutama pangateenuseid, õpivad raha kasutamise, planeerimise ja säästmise erinevaid kaasaegseid mooduseid.

Üle poole ülalmärgitud 5588 inimest on leidmata Tallinna pensioniameti haldusalas. Kuid sellegipoolest ei ole liigseks muretsemiseks põhjust. SKA maksab senist viisi kasutades pensioni ja peretoetusi ka veebruaris. Kui siis inimene tuleb postkontorisse raha järgi, antakse talle allkirja vastu üle teatis uue korra kohta ning suunatakse inimene SKA-le oma tahtest teada andma. Keegi rahast ilma ei jää.

Raha ei maksta välja neile inimestele, kes sellele ise järgi ei tule. Märkimisväärne fakt on, et keskmiselt jääb igas kuus posti teel väljamakse tegemata 3000 (kolmele tuhandele) inimesele. Nad kas ei tule oma rahale järgi või ei ole neid kodus kui postiljon rahaga tuleb. Igas kuus 3000 inimest ilma rahata, kuidas nad siis ära elavad?? Järelikult ei ole see raha neile elamiseks oluline, nad on kas välismaal ära või mingil muul põhjusel ei pea vajalikuks rahale järgi tulla. Pangaarvele kandmine kaotab sellegi probleemi ära. Raha laekub arvele olenemata sellest kus riigis arve omanik parasjagu viibib.

Riigikontroll heitis Sotsiaalministeeriumile ette reeglite puudumist pensionite kojukande otsustamisel. Ministeeriumi ja Riigikogu koostöös reeglid sündisid eelmise aasta viimastel kuudel. Aegamööda tekib ka ühtlustatud praktika seaduses sätestatu võimalikult ühetaoliseks rakendamiseks.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga