Sildiarhiiv: aastapäevakõne

Rae vald 157 volikogu esimehe kõne

Rae vald tähistas 25.11.2023 Peetri lasteaed-põhikoolis aastapäeva piduliku aktuse ja kontserdiga. Saal oli päevakohaselt dekoreeritud ning pakuti sünnipäevatorti kohvi ja teega. Kõrvalruumides sai nautida kunsti ning liikuvusaasta kohaselt teha erinevaid tegevusi. Anti üle vallavalitsuse tänukirjad kauaaegsetele töötajatele ning kodukaunistamise konkursi laureaatidele.

Volikogu esimehe aastapäevakõne

Lugupeetud Rae valla elanikud, austatud aukodanikud, daamid ja härrad!

Rae vald 157

Täna tähistame Rae valla 157.aastapäeva. Rae vald on jätkuvalt kasvav omavalitsus, meile lisandub aastas u tuhat uut elanikku, enamik neist siia, Peetri kanti, aga ka Jürisse ja Lagedile. 

Uued elanikud tähendavad täiendavaid maksulaekaumisi, millest katta uute lasteaia ja koolikohtade loomise kohustust.  Järgmine aasta võib tulla valla jaoks märgiline, et esmakordselt võetakse meie maksurahast osa ära, et toetada ülejäänud Eesti omavalitsusi. Neid, kust elanikud on meile kolinud.  Tänase teadmise juures meie maksutulu ikkagi kasvab, küll mõnevõrra vähem. Aga raha on vaid vahend millegi tegemiseks. 

Kõige rohkem kulub meil vahendeid haridusele. Kevadel lõpetas Rae valla koolides 9.klassi 328 õpilast, aga esimesse klassi läks 452 õpilast. Seega siis kasvas meie õpilaste arv 124 võrra. Jüri Gümnaasiumis alustas 2023.aasta sügisel viimane lend, 91 noort. Juba järgmisest aastast on Rae valla üheksandikel valikus kõik Eesti gümnaasiumid, sh Rae riigigümnaasium. Uus koolihoone on praktiliselt valmis, valla raha eest sinna kõrvale ehitatud Tuule spordihoone samuti. Seega on käesolev ja järgmine aasta Rae vallas gümnaasiumihariduse andmise mõttes ajaloolised. 

Juunis lõpetas Lagedi kooli 9 aastat juhtinud Imbi Orav oma karjääri koolijuhina ja volikogul oli au teda tänukirjaga meeles pidada. Suur tänu pr Imbi Orav su panuse eest!

Nädala pärast tähistab Rae Huvialakool oma 25 ndat tegutsemisaastat, palju õnne teile! Teete väga vajalikku tööd!

Rae valla koolides töötavatest õpetajatest me peame jätkuvalt lugu. Maksame valla eelarvest lisapalka suurusjärgus, mida teised õpetajad riigilt streigiga nõuavad. Traditsioonilised õpetajate hariduskonverents, suvekool ja vastuvõtt toimusid ka sel aastal ning pingutame, et saaks toimuda edaspidigi. Rae valla õpetajad on tublid ja me märkame seda. Meie õpetajad märgatakse üleriigiliseltki: Elve Mäekivi sai aasta klassijuhataja laureaadiks ning Kaija Seepter oli põhikooli aineõpetaja kolme nominendi seas. Aitäh, õpetajad!

Loogilise jätkuna on meie õpilased samuti tublid. Sel aastal oli rekordarv medaliga lõpetajaid Jüri gümnaasiumis, 6 kulda ja 9 hõbedat. Parimate õpilaste vastuvõtt toimus siin lähedal Peetri Autohalles, tunnustatud kui Harjumaa aasta panustaja 2023.aastal

Noortetöö on meil tasemel, tehakse moodsaid üritusi nagu ööhakaton, talendijaht ja mittelaager. Ega vanemad inimesed ei pruugigi kõigest päris täpselt aru saada. Põhiline, et noored saavad aru, võtavad osa ja arenevad, kasvavad tublideks inimesteks.  

2023.aasta suvel toimus XIII Noorte Laulu-ja Tantsupidu, kus Rae vallast osales 31 kollektiivi, kokku 662 osalist. Veel varem toimus meie oma laulu-ja tantsupidu ehk Jüri Klunker, kus sel aastal osales, st laulis või tantsis ligemale 1000 esinejat ja pealtvaatajaid oli veel kolm korda rohkem. 

Rae valla kultuurielu põhikorraldaja on Rae kultuurikeskuse meeskond Toomas Aru juhtimisel. Nad on meile korraldanud, vahendanud sel aastal pea 140 sündmust. Näiteks Vaskjala ööfilmide festival, ühtelaulmine Lehmja tammikus, esimese advendi tähistamine Jüri kirikus, Tankerfest, Rae valla jaanipäev jne, jne. Märkimisväärne on Rae Kunsti Platsi tegevus ja Vaskjala loomeresidentuur, kus toimub koostöö Eesti suuremate kõrgkoolidega, näiteks EKA installatsiooni  -ja skulptuuri osakonnaga, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiaga, G.Otsa nimelise Tallinna Muusikakooliga.

Juba teist aastat on Rae valla korraldatav jaanipidu Eesti suurim. Vägev! Ilmselt on ka Indrek Raigi veetavad Rae valla mängud suurimad Eestis, nii osalejate arvu kui alade mitmekesisuse poolest. Suurepärane töö!

Märkimata ei saa jätta Rae Kammerkoori osalemist rahvusvahelisel koori-festivalil Voices for Peace – International Choir, kus naasti hõbediplomiga. Tublid koorilauljad ja dirigent.  

Daamid ja härrad!

2023.aasta läheb Rae valla ajalukku Kindluse koolis toimunud üle-eestilise omavalitsuspäevaga, teemaks Andmepõhine juhtimine – kood eduka omavalitsuseni. Kahe päeva jooksul püüdsid omavalitsuste, ülikoolide, riigiasutuste, ettevõtjate esindajad mainitud koodi lahti mõtestada. Omavalitsuspäeva deklaratsioon koos tegevuskavaga sai Riigikogule ja kahele ministrile üle antud ning loodame, et sellest tekib midagi. Et meie inimeste, vallavalitsuse liikmete ja töötajate ning volikogu liikmete panusest oli kasu. Meie uhket Kindluse kooli nägi kogu Eesti ja omavalitsuspuu sai istutatud kooli juurde.

Sügisel toimunud omavalitsuste visioonikonverentsil esinenud  Soome regionaalminister, endine Tampere (Tartu sõpruslinna) linnapea kõneles omavalitsuste pakutavatest teenustest ja nimetas neid kõiki ühe märksõnaga – heaoluteenused. Väga täpselt öeldud. Me ju püüame iga otsusega kasvatada inimeste heaolu. Võiksime iga nüansi puhul, mis muutusega kaasas käib, endalt küsida, kas see kasvatab heaolu või mitte?  Tarbijana tunned kvaliteetse asja või teenuse ära siis kui mõistad, et kõik toimib hästi, et kõik on tehtud kasutajat silmas pidades.

Heaolu kasvatamise eesmärki peame meeles pidama Rae vallavolikogus, mis peab oma istungeid iga kuu kolmandal teisipäeval ning annab oma parima, et valimiste vahelisel ajal esindada valijate tahet.  Ülevaateid volikogu istungitel toimunu kohta on rohkem kui viis aastat saanud lugeda blogist aadressil www.toniskoiv.ee ning saab ka edaspidi. 

Daamid ja härrad!

Igal Rae valla elanikul on oma lugu, kuidas ta tuli Rae valda elama. Minu ja minu abikaasa lugu on järgmine. Meil tekkis minu töökoha tõttu võimalus tähistada Peetris jaanipäeva 2004.aastal ning meil tekkis kohe tunne, et siin me tahaksime elada. Kuus kuud hiljem, Marge sünnipäeva eelõhtul kolisime oma uude koju sisse. Tunne on säilinud, st me oleme rahul ja õnnelikud oma valiku üle. Milline on sinu lugu?

Peaks mõtlema sellele, kuidas meie inimeste lugusid koguda ja jagada. See võiks kasvatada kogukonnatunnet ning tugevdada tunnetust, et ma olen Rae valla kodanik, uhke selle üle. 

Rae vallal läheb 157.aastal hästi ning meie inimestel, maksumaksjatel läheb hästi. Loodame, et hoolimata rahutust maailmast ja kahanevast kindlustundest majanduses, läheb meil hästi ka järgmisel aastal. 

Suur tänu, head vallakodanikud, palju õnne meile!

Õhtu juht Jüri Muttika küsis muuhulgas miks me Ülemiste järve lõunakallast avada tahame. Selgitasin, et tahame järve kaldal promeneerida ning promenaad ongi tulemas.
Külalisi tervitasid täies koosseisus vallavalitsus ja volikogu esimees. Pildil siis vasakult paremale abikaasadega volikogu esimees, vallavanem Sarik, abivallavanem Ojangu ja Salumäe. Kolmas abivallavanem Õuekallas saabus paar minutit peale pildistamist.
Rae valla küla-ja alevikuvanemad olid kenasti kohal, aurahad kaelas (pildil lausa esiletõstetuna)
Õhtu jooksul said kõik huvilised fotoseina taustal soovitud pilte teha, tegime meiegi Margega mõned pildid.
Nägime etendust, mida võimaldab esitada patenteeritud abivahend crossing, siin on foto, FB-s video.

EV 105. aastapäeva kõne Rae kultuurikeskuses

24.02.2023 tähistati Jüris Eesti Vabariik 105. aastapäeva piduliku lipuheiskamisega Jüri keskväljakul, mõned tunnid hiljem jalutuskäigu ja küünalde panekuga Jüri kalmistul ja kirikaias, sellele järgnes mälestustseremoonia ja pärgade panek Vabadussõja mälestusmärgile, rongkäik Rae kultuurikeskusesse ja pidulik kontsert-tänuaktus kultuurikeskuses.  Loe edasi EV 105. aastapäeva kõne Rae kultuurikeskuses

Volikogu esimehe aastapäevakõne Rae valla 154.aastapäeval

27.11.2020 tähistas Rae vald oma 154.aastapäeva Vaida Põhikoolis, üritus oli suunatud üle veebi vaatajatele. Volikogu esimees pidas aastapäevakõne ja vallavanem Madis Sarik andis üle Kauni Kodu aukirjad ja tänukirjad. Esines Raivo Tafenau band ja Henrik Sal-Saller, õhtut juhtisid Elina Reinold ja Margo Teder…

Loe edasi Volikogu esimehe aastapäevakõne Rae valla 154.aastapäeval