Savisaar kaotas

Tallinna linna kaebus Riigikontrolli poolse kontrollimise põhiseadusvastaseks kuulutamiseks kukkus haledalt läbi.

Täna otsustas Riigikohus, et riigikontroll võib kontrollida kohalike omavalitsuste munitsipaalvara kasutamise õiguspärasust ning riigivara kasutamisel nii õiguspärasust kui tulemuslikkust.
Riigikohtu põhiseaduslikkuse järelevalve kolleegium leidis, et riigikontrollil on õigus teha täiemahulist majanduskontrolli, kuidas kohaliku omavalitsuse üksus kasutab tema valdusse antud riigi kinnis- ja vallasvara, riigieelarvest antavaid sihtotstarbelisi eraldisi, toetusi ning riiklike ülesannete täitmiseks eraldatud raha.  
 
Munitsipaalvara puhul võib riigikontroll kontrollida, kas kohalikud omavalitsused tegutsevad munitsipaalvara kasutamisel õiguspäraselt, aga tulemuslikkuse kontrolli teha ei tohi. Seda põhjusel, et kohaliku omavalitsuse üksusel on õigus iseseisvalt otsustada ja korraldada kohaliku elu küsimusi. Kui seadusi järgides on tehtud ebaotstarbekaid otsuseid, siis on valijate otsustada, keda järgmine kord volikokku valida.
 
Kohalikul omavalitsustel on kohustus taluda riigikontrolli toiminguid kontrolli tegemisel. Selline riive on kohaliku omavalitsuse tegevuse õiguspärasuse ja otstarbekuse saavutamiseks ning korruptsioonijuhtumite avastamiseks vajalik abinõu. Avaliku võimu allikas ja kõrgeima võimu kandja on rahvas, kellele on vaja tagada tagada avaliku võimu kasutamise läbipaistvus ja õiguspärasus.
 
Mul on hea meel, et Tallinna linnapea soov peletada Riigikontroll eemale pealinna otsuste kontrollimiselt kukkus läbi. Nüüd ehk tuleb ka mujale Eestisse tagasi hirm seaduserikkumiste eest paljastatud saada. Mind paneb jätkuvalt imestama, miks  Savisaar üldse läks ette kaotatud lahingut pidama.  Pikemalt loe siit

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga