Rae vald 157 volikogu esimehe kõne

Rae vald tähistas 25.11.2023 Peetri lasteaed-põhikoolis aastapäeva piduliku aktuse ja kontserdiga. Saal oli päevakohaselt dekoreeritud ning pakuti sünnipäevatorti kohvi ja teega. Kõrvalruumides sai nautida kunsti ning liikuvusaasta kohaselt teha erinevaid tegevusi. Anti üle vallavalitsuse tänukirjad kauaaegsetele töötajatele ning kodukaunistamise konkursi laureaatidele.

Volikogu esimehe aastapäevakõne

Lugupeetud Rae valla elanikud, austatud aukodanikud, daamid ja härrad!

Rae vald 157

Täna tähistame Rae valla 157.aastapäeva. Rae vald on jätkuvalt kasvav omavalitsus, meile lisandub aastas u tuhat uut elanikku, enamik neist siia, Peetri kanti, aga ka Jürisse ja Lagedile. 

Uued elanikud tähendavad täiendavaid maksulaekaumisi, millest katta uute lasteaia ja koolikohtade loomise kohustust.  Järgmine aasta võib tulla valla jaoks märgiline, et esmakordselt võetakse meie maksurahast osa ära, et toetada ülejäänud Eesti omavalitsusi. Neid, kust elanikud on meile kolinud.  Tänase teadmise juures meie maksutulu ikkagi kasvab, küll mõnevõrra vähem. Aga raha on vaid vahend millegi tegemiseks. 

Kõige rohkem kulub meil vahendeid haridusele. Kevadel lõpetas Rae valla koolides 9.klassi 328 õpilast, aga esimesse klassi läks 452 õpilast. Seega siis kasvas meie õpilaste arv 124 võrra. Jüri Gümnaasiumis alustas 2023.aasta sügisel viimane lend, 91 noort. Juba järgmisest aastast on Rae valla üheksandikel valikus kõik Eesti gümnaasiumid, sh Rae riigigümnaasium. Uus koolihoone on praktiliselt valmis, valla raha eest sinna kõrvale ehitatud Tuule spordihoone samuti. Seega on käesolev ja järgmine aasta Rae vallas gümnaasiumihariduse andmise mõttes ajaloolised. 

Juunis lõpetas Lagedi kooli 9 aastat juhtinud Imbi Orav oma karjääri koolijuhina ja volikogul oli au teda tänukirjaga meeles pidada. Suur tänu pr Imbi Orav su panuse eest!

Nädala pärast tähistab Rae Huvialakool oma 25 ndat tegutsemisaastat, palju õnne teile! Teete väga vajalikku tööd!

Rae valla koolides töötavatest õpetajatest me peame jätkuvalt lugu. Maksame valla eelarvest lisapalka suurusjärgus, mida teised õpetajad riigilt streigiga nõuavad. Traditsioonilised õpetajate hariduskonverents, suvekool ja vastuvõtt toimusid ka sel aastal ning pingutame, et saaks toimuda edaspidigi. Rae valla õpetajad on tublid ja me märkame seda. Meie õpetajad märgatakse üleriigiliseltki: Elve Mäekivi sai aasta klassijuhataja laureaadiks ning Kaija Seepter oli põhikooli aineõpetaja kolme nominendi seas. Aitäh, õpetajad!

Loogilise jätkuna on meie õpilased samuti tublid. Sel aastal oli rekordarv medaliga lõpetajaid Jüri gümnaasiumis, 6 kulda ja 9 hõbedat. Parimate õpilaste vastuvõtt toimus siin lähedal Peetri Autohalles, tunnustatud kui Harjumaa aasta panustaja 2023.aastal

Noortetöö on meil tasemel, tehakse moodsaid üritusi nagu ööhakaton, talendijaht ja mittelaager. Ega vanemad inimesed ei pruugigi kõigest päris täpselt aru saada. Põhiline, et noored saavad aru, võtavad osa ja arenevad, kasvavad tublideks inimesteks.  

2023.aasta suvel toimus XIII Noorte Laulu-ja Tantsupidu, kus Rae vallast osales 31 kollektiivi, kokku 662 osalist. Veel varem toimus meie oma laulu-ja tantsupidu ehk Jüri Klunker, kus sel aastal osales, st laulis või tantsis ligemale 1000 esinejat ja pealtvaatajaid oli veel kolm korda rohkem. 

Rae valla kultuurielu põhikorraldaja on Rae kultuurikeskuse meeskond Toomas Aru juhtimisel. Nad on meile korraldanud, vahendanud sel aastal pea 140 sündmust. Näiteks Vaskjala ööfilmide festival, ühtelaulmine Lehmja tammikus, esimese advendi tähistamine Jüri kirikus, Tankerfest, Rae valla jaanipäev jne, jne. Märkimisväärne on Rae Kunsti Platsi tegevus ja Vaskjala loomeresidentuur, kus toimub koostöö Eesti suuremate kõrgkoolidega, näiteks EKA installatsiooni  -ja skulptuuri osakonnaga, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiaga, G.Otsa nimelise Tallinna Muusikakooliga.

Juba teist aastat on Rae valla korraldatav jaanipidu Eesti suurim. Vägev! Ilmselt on ka Indrek Raigi veetavad Rae valla mängud suurimad Eestis, nii osalejate arvu kui alade mitmekesisuse poolest. Suurepärane töö!

Märkimata ei saa jätta Rae Kammerkoori osalemist rahvusvahelisel koori-festivalil Voices for Peace – International Choir, kus naasti hõbediplomiga. Tublid koorilauljad ja dirigent.  

Daamid ja härrad!

2023.aasta läheb Rae valla ajalukku Kindluse koolis toimunud üle-eestilise omavalitsuspäevaga, teemaks Andmepõhine juhtimine – kood eduka omavalitsuseni. Kahe päeva jooksul püüdsid omavalitsuste, ülikoolide, riigiasutuste, ettevõtjate esindajad mainitud koodi lahti mõtestada. Omavalitsuspäeva deklaratsioon koos tegevuskavaga sai Riigikogule ja kahele ministrile üle antud ning loodame, et sellest tekib midagi. Et meie inimeste, vallavalitsuse liikmete ja töötajate ning volikogu liikmete panusest oli kasu. Meie uhket Kindluse kooli nägi kogu Eesti ja omavalitsuspuu sai istutatud kooli juurde.

Sügisel toimunud omavalitsuste visioonikonverentsil esinenud  Soome regionaalminister, endine Tampere (Tartu sõpruslinna) linnapea kõneles omavalitsuste pakutavatest teenustest ja nimetas neid kõiki ühe märksõnaga – heaoluteenused. Väga täpselt öeldud. Me ju püüame iga otsusega kasvatada inimeste heaolu. Võiksime iga nüansi puhul, mis muutusega kaasas käib, endalt küsida, kas see kasvatab heaolu või mitte?  Tarbijana tunned kvaliteetse asja või teenuse ära siis kui mõistad, et kõik toimib hästi, et kõik on tehtud kasutajat silmas pidades.

Heaolu kasvatamise eesmärki peame meeles pidama Rae vallavolikogus, mis peab oma istungeid iga kuu kolmandal teisipäeval ning annab oma parima, et valimiste vahelisel ajal esindada valijate tahet.  Ülevaateid volikogu istungitel toimunu kohta on rohkem kui viis aastat saanud lugeda blogist aadressil www.toniskoiv.ee ning saab ka edaspidi. 

Daamid ja härrad!

Igal Rae valla elanikul on oma lugu, kuidas ta tuli Rae valda elama. Minu ja minu abikaasa lugu on järgmine. Meil tekkis minu töökoha tõttu võimalus tähistada Peetris jaanipäeva 2004.aastal ning meil tekkis kohe tunne, et siin me tahaksime elada. Kuus kuud hiljem, Marge sünnipäeva eelõhtul kolisime oma uude koju sisse. Tunne on säilinud, st me oleme rahul ja õnnelikud oma valiku üle. Milline on sinu lugu?

Peaks mõtlema sellele, kuidas meie inimeste lugusid koguda ja jagada. See võiks kasvatada kogukonnatunnet ning tugevdada tunnetust, et ma olen Rae valla kodanik, uhke selle üle. 

Rae vallal läheb 157.aastal hästi ning meie inimestel, maksumaksjatel läheb hästi. Loodame, et hoolimata rahutust maailmast ja kahanevast kindlustundest majanduses, läheb meil hästi ka järgmisel aastal. 

Suur tänu, head vallakodanikud, palju õnne meile!

Õhtu juht Jüri Muttika küsis muuhulgas miks me Ülemiste järve lõunakallast avada tahame. Selgitasin, et tahame järve kaldal promeneerida ning promenaad ongi tulemas.
Külalisi tervitasid täies koosseisus vallavalitsus ja volikogu esimees. Pildil siis vasakult paremale abikaasadega volikogu esimees, vallavanem Sarik, abivallavanem Ojangu ja Salumäe. Kolmas abivallavanem Õuekallas saabus paar minutit peale pildistamist.
Rae valla küla-ja alevikuvanemad olid kenasti kohal, aurahad kaelas (pildil lausa esiletõstetuna)
Õhtu jooksul said kõik huvilised fotoseina taustal soovitud pilte teha, tegime meiegi Margega mõned pildid.
Nägime etendust, mida võimaldab esitada patenteeritud abivahend crossing, siin on foto, FB-s video.

Ei kinnisvara müügile, jah hoonestusõiguse seadmisele

Rae vallavolikogu otsustas 21.11.2023 toimunud istungil anda nõusoleku kinnisvara arendamise kontseptsioonile läbi hoonestusõiguse seadmise, luges esimest korda järgmise aasta eelarvet ja sellega seotud eelnõusid, võttis vastu kaasava eelarve menetlemise korra ja tegi veel mitmeid otsuseid. 

Enne päevakorra juurde asumist rääkis vallavanem, et endises hooldekodu hoones on remont lõppenud (riigilt eraldatud toetuse eest Ukraina põgenike majutamiseks). Hooldekodust remondi käigus eraldatud mõned toad, loodud pesuvõimalused ja köök.  

Koolidele saadetavate ähvarduskirjade kampaania on Leedus jälle alanud, ilmselt jõuab varsti ka meile. Laupäeval valla sünnipäev, olete oodatud.

Seejärel said sõna eelregistreeritud huvilised:

A.Kuusk – küsimused selle kohta, millal asub vallavalitsus seadust täitma seoses lasteaiakohtadega. Teiseks küsimused koolikohti jaotava programmi kohta. Kolmandaks raamatupidamisprogrammi kohta, ebaselge, kas saab kontakt-e-posti aadressi muuta või ei saa. Summades ka ebaselgus.

T.Tammela – 15.11.2023 oli eetris Pealtnägija, mis tekitas mitmeid küsimusi. Üks osaleja oli volikogu liige Ain Böckler, kes nimetas end Tiskre elanikuks. Seaduse kohaselt peaks Rae volikogu liige olema püsiva elukohaga Rae vallas. Tiskre asub Tallinna linnas, Haabersti linnaosas. Soovin Ainile edu kandideerimisel Tallinna linnavolikokku!

P. Põldmäe – Isamaa ridades on Ülo Timuska volikogus tagasi ja Isamaa fraktsioon jätkab samas koosseisus. 

G. Lehe – vald tegi Lagedi rippsillal oma osa korda, aga eraomanik mitte. Kolm kuud hiljem on eramaal olev silla osas jätkuvalt remontimata. Mis saab edasi? Ülekäigurajad vaja teha, pöörduda Transpordiameti poole. 

A.Böckler – RS on trükitud kriitpaberile, mis ei sobi põletamiseks. Tooge loetud RS-id vallamajja. Küsimused Lagedi kohta ja Vaida kohta eelarves. 

T.Kõiv – selgitasin, et jäätmeid tuleb liigiti koguda ja paberjäätmete (RS) kogumiseks on vallas hulgaliselt konteinereid, ei pea vallamajja lehti tooma.

Teavitasin volikogu, et moodustatud on Isamaa fraktsioon (3 liiget). Põldmäe esimees, Timuska aseesimees. 

Moodustatud on fraktsioon Rae Hääl (8 liiget). Rosenfeld esimees, Ausmees aseesimees. 

Kohe peale valimisi moodustasid Eesti Reformierakonna nimekirjas volikokku kandideerinud Reformierakonna fraktsiooni, 14 liiget. Seega on käesolevaga kõik volikogu 25 liiget fraktsiooni liikmed (poliitikahuvilistele teadmiseks, et Rae Hääle fraktsiooni moodustasid EKRE, E200 ja volikokku SDE nimekirjas kandideerinud ja praegu Parempoolsetesse kuuluv volikogu liige. Kahtlemata huvitav kooslus). 

Teavitasin volikogu, et tänase tähtpäeva puhul kostitab abivallavanem Hannes Ojangu meid kringli ja kohviga (pildil vasakul).   

Volikogu kinnitas päevakorra ning asus seda siis läbi arutama.

1.Rae valla 2023. aasta 9 kuu majandustegevuse ülevaade. 

Ettekandja valla finantsjuht Pille Koiduste – põhitegevuse tulude täitmine 74 %, eelmisel aastal 76%. Põhivara soetust 42 %(33), aga summa suuremad. Kohustuste võtmine 25 % (0). 

Tulud – üksikisiku tulumaksu laekunud 74 % (78), maamaksu 56 % (58), oktoobri lõpuks praktiliselt kõik laekunud. 

Investeeringutest on täidetud 28,8-st mlj-st 12,2 mlj-t. Loodame, et aasta lõpuks täitub võimalikult suure %-ga. 

Maksumaksjaid on hoogsalt juurde tulnud, aga hoog on väiksem. Augusti 2023 seisuga on  11 877 maksumaksjat. Keskmine väljamakse füüsilisele isikule Rae vallas on 2 501 eurot (seisuga august).

2.Kaasava eelarve menetlemise kord – III lugemine

Ettekandja Reformierakonna fraktsiooni esindaja Meelis Kasemaa  – saabus 3 par.ettepanekut, samalt isikult, sarnased. Eelnõu algatajana ei kujundanud seisukohti ettepanekute kohta, soovis, et juhtivskomisjon otsustaks. Näen, et saab vastu võtta. 

Kaasettekanne eelarve-ja arengukomisjoni aseesimees Ain Böckler– istung toimus 13.11.2023, kohal 13/2. Arutasime muudatusettepanekuid. Olid sisulised, aga komisjon ei toetanud. Otsustati saata vastuvõtmisele.

Oli sõnavõtt parandusettepanekute toetuseks ja ka repliik. Volikogu hääletas parandusettepanekuid ja ei toetanud neid. 

Võttis eelnõu vastu. 

3.Rae valla hariduse ja noortevaldkonna arengukava kinnitamine – II lugemine

Ettekandja abivallavanem Bärbel Salumäe – muud.ettepanekuid ei tulnud. Komisjon tegi ettepaneku võtta arengukavast välja investeeringute numbrid, siduda eelarvestrateegiaga. VV toetas. 

Kaasettekanne haridus-ja kultuurikomisjoni aseesimees Alex Kuusk – koosolek toimus 9.11.2023, kohal 10/5. Komisjon tegi ettepaneku võtta arengukavast välja rahalised numbrid ja toetas vastuvõtmist. 

Volikogu kinnitas arengukava.  

4.Rae Vallavalitsuse ametiasutuse struktuur ja teenistuskohtade koosseis.

Ettekandja vallavanem M.Sarik – struktuur on volikogu ainupädevuses, VV-l õigus teha muudatusi eelarve piirides. Ametikohti oli 2023 oli 97,5, 2024 näeme vajadust 100,5 ametikoha järele. 3 uut ametikohta: järelevalveameti juhataja, kantselei spetsialist ja info spetsialist.

Järelevalveamet – kogu järelevalve koondub ühte kohta. Lisandub juhataja ametikoht, ülejäänud 3 ametnikku tuuakse teistest ametitest üle. Kokku siis 3+1. Kantselei spetsialist hakkab tegelema personalitööga ning info spetsialist RS ja info edastamisega. Kuupalgad on planeeritud 3000, 2000 ja 2100 eurot. 

Juhtivkomisjoni kaasettekanne Meelis Kasemaalt – komisjon toimus 13.11.2023, osales 13/2. Suunata II lugemisele, määrata parandusettepanekute tähtajaks 29.11.2023 kell 12.00.

Volikogu saatiski II lugemisele ja määras parandusettepanekute esitamise tähtajaks 29.11.2023 kell 12.00. 

5.Rae valla 2024. aasta eelarve.

Ettekandja valla finantsjuht Pille Koiduste – kõikides komisjonides tutvustatud, võtame komisjonis kõlanud ettepanekuid arvesse enne II lugemist. 

Põhitegevuse tulud on 66,53 mlj, põhitegevuse kulud on 66,48 mlj. 

Üksikisiku tulumaksu laekumist planeerime 8,1 % tõusuga, maamaksu 9,6 % tõusuga. 

Maksumaksjate arvu kasvuks planeerime 4,2 %, sissetuleku kasvuks 6 %. 2 665 eurot maksumaksja kohta. 

Laenu võtame 2024.aastal 15 milj-t. Palun saata II lugemisele.

Juhtivkomisjoni kaasettekanne Meelis Kasemaalt – 13.11.2023, kohal 13/2. Oli hulgaliselt küsimusi ja mis jäid komisjonis vastuseta, on saadetud hiljem kirjalikult. Osad read on veel muutumises. Eelarvestrateegiat ei ole täies ulatuses arvesse võetud, dividendide võtmise kohta puudub majandusarvestus. All-asutuste eelarvetega tegelesin. Valla põhitegevuse tulud ja kulud on praktiliselt võrdsed, st et meil sisuliselt puudub investeerimisvõimekus. Toetasime II lugemisele saatmist, par.ettepanekute tähtajaks 29.11.2023, kell 12.00.

Sotsiaal-ja tervishoiukomisjoni kaasettekanne Helen Kübaralt – 07.11.2023, 7 kohal. Sotsiaalvaldkonna eelarve on oluliselt suurem, sest Rae Sotsiaalkeskusse on otsustatud üle tuua tugi-isikud, varem ostsime teenust. Toetame II lugemisele saatmist. 

Keskkonnakomisjoni kaasettekanne Kaido Kivistikult – 15.11.2023, 10 kohal. P.Koiduste tegi ülevaate. Arutelu, sh dividendipoliitika üle. Toetame II lugemisele saatmist.

Kultuuri-ja hariduskomisjoni kaasettekanne Alex Kuuselt – 09.11.2023, kohal 10/5. Arutasime, oli küsimusi, nt HEV, koolibusside hinnatõus, Uuesalus ei ole lastaeda, maskott on kallis, tm % on vähendatud. 8 häälega toetasime II lugemisele saatmist. 

Volikogu liikmetel oli küsimusi, mis said ka vastuseid. Peeti ka kõnesid ja öeldi repliike. 

Volikogu saatis eelarve II lugemisele, määras parandusettepanekute esitamise tähtajaks 29.11.2023 kell 12.00. 

6.Rae Vallavolikogu 21. juuni 2016 määruse nr 56 “Rae valla noortevolikogu põhimäärus“ muutmine

Ettekandja abivallavanem Bärbel Salumäe: 7 a muutmata kujul olnud määrus. Koostöös noortevolikoguga ettepanek muuta nelja punkti. 1. võimalus kasutada hääletamisel pabersedelit; 2. Kohustada noortevolikogu olema info vahendaja volikogu ja noorte vahel. 3. Noortevolikogu juhtkonna valimised viia elektrooniliseks. 4. Noortevolikogu komisjonide määramine anda vabaks.

Juhtivkomisjoni kaasettekanne Alex Kuuselt – 09.11.2023. Tutvustati kõiki nelja muudatusettepanekut. Komisjon toetas II lugemisele saatmist, par.ettepanekute esitamise tähtajaks kell 12. 

Oli küsimusi ja vastuseid. Põhiliselt, et miks noorte puhul liigume tagasi pabersedelite juurde. Vastus: noored on küll väga digiteadlikud, aga probleemiks on isikutuvastuse võimekuse puudumine. Ilma selleta aga e-hääletust läbi viia ei saa. 

Volikogu otsustas saata II lugemisele, määrata parandusettepanekute tähtajaks 29.11.2023 kell 12.00. 

7.Rae Vallavolikogu 15.06.2021 määruse nr 73 „Rae valla jäätmehoolduseeskiri“ muutmine

Ettekandja abivallavanem Anna Õuekallas – KeA on pöördunud, et vallas toimub ebavõrdne kohtlemine. Biojäätmeid, paberit ja kartongi ei pea väiksemad ettevõtjad eraldi koguma. Kohustus ettevõtjatele piirata konteinerid ühes kohas kas piirdeaiaga, varjualusega või prügimajaga tekitas keskkonnakomisjonis elava arutelu, sõnastus vajab täpsustamist. Biolagunevate jäätmete äravedu praegu 1x nädalas, eelnõuga pikendatud kahele nädalale. 

Keskkonnakomisjoni kaasettekanne Kaido Kivistikult – 15.11.2023. kohal 10/5. Saime ülevaate muudatustest, elavam arutelu ettevõtjate kohustuse üle. Otsus saata II lugemisele, määrata par.ettepanekute tähtajaks 29.11.2023 kell 12.00. 

Volikogu saatiski II lugemisele ja määras eelnimetatud tähtaja. 

8.Nõusoleku andmine kinnisvara arendamise kontseptsioonile läbi hoonestusõiguse seadmise

Ettekandja abivallavanem Hannes Ojangu – seni on valla kinnisvara võõrandatud valla eelarve täitmiseks. Eelarvesse on laekunud korraga suuremad summad, aga kinnistud saavad ükskord otsa. Et seda ennetada, on plaanis edaspidi seada hoonestusõigus valla arendatavale maale ning teenida tulu valla eelarvesse hoonestusõiguse tasust. Vald viib läbi planeerimismenetluse, määrab sihtotstarbe, ehitab välja taristu ning seejärel seatakse hoonestusõigus isikule, kes leitakse enampakkumise korral. Adv.büroo Sorainen on koostanud õigusliku analüüsi alternatiivide kohta. Kõige mõistlikum, et vald asutab oma arendusühingu aktsiaselts Elveso tütarettevõtjana, kes teeb investeeringu taristusse ning leiab enampakkumise teel hoonestusõiguse saava isiku. Näitena oleme kasutanud Põllukivi kinnistut. Hinnanguline kalkulatsioon on järgmine: müügi korral oleks tulu 4,08 mlj. Hoonestusõiguse müügi korral oleks tulu 11,7 mlj (näidistingimused: I sissemakse 20% 816 tuh, kuumakse 18 133 kuus/aastas 218 tuh eurot 50 aasta jooksul).  Iga-aastased maksed seotakse THI-ga, seega nominaalselt ajas kasvavad. Finantseerimisel mõistlik kasutada pangalaenu. Sinna laenu võtmine ei lähe valla laenupiirangu alla. 

Eelarve-ja arengukomisjoni kaasettekanne Meelis Kasemaalt-  13.11.2023 arutas, kuulas ära ettekande ja küsis küsimusi. Komisjon toetas vastuvõtmist. 

Oli küsimusi, vastuseid, sõnavõtte ja repliike. 

Põhiline selles, et Rae valla lahendus on unikaalne Eestis, sest ka asjaolu, et Rae vallale kuulub palju arendatavat maad, on unikaalne. Hoonestusõiguse seadmise tingimuste üle otsustamine toimub ka edaspidi volikogu poolt. Kinnistute müügilt hoonestusõiguse müügile üleminek tekitab olukorra, kus kinnistud jäävad Rae vallale alles, aga tulu neile hoonestusõiguse seadmisest laekub valla eelarvesse ja võimaldab teha vajalikke investeeringuid. Selle otsusega panime aluse Rae valla jõukaks jäämisele. 

Volikogu võttis otsuse vastu. 

9.Vallavanemale ja abivallavanematele töötasude ja lisatasude määramine.

Ettekandja fraktsiooni nimel Tarmo Gutmann – oleme volikogus 2 a tagasi otsustanud, et kahe aasta möödumisel vaatame VV palga üle. Nüüd siis vaatamegi. Olen koostanud eelnõu ja võrdlused naabritega. Võrdluses Viimsi (62) ja Saue vallaga (66) on ametnikke Rae vallas vähem (49). Sellest tulenevalt ettepanek määrata vallavanema palgaks 5 300 eurot ja abidele 4 300 eurot alates 01.01.2024. 

Kaasettekanne eelarve-ja arengukomisjoni poolt – arutasime, olid mõned ebatäpsused eelnõus, need on ära parandatud. Arutelu tulemusena oli komisjoni seisukoht 3/7/2 ehk mitte toetada vastuvõtmist volikogus.

Oli küsimusi ja vastuseid, sõnavõtte ja repliike. 

Volikogu võttis otsuse vastu. 

10.Audiitori määramine.

Ettekandja finantsjuht Pille Koiduste – audiitortegevuse seaduse järgi on kohustus vahetada audiitorit, kui on 7 a auditeerinud. ELSS on valda 7 a auditeerinud. Tegime avaliku pakkumise, pakkumise esitas vaid üks büroo (AuditConsult) hinnaga 6 tuh eurot aasta kohta. Audiitoril on KOV-i kogemus, viimati Saue vald. Audiitori määramine volikogu ainupädevuses. 

Kaasettekanne eelarve-ja majanduskomisjonilt – toetasime ühehäälselt vastuvõtmist. 

Volikogu määras audiitoriks AuditConsulti. 

11.Rae Vallavolikogu 30.11.2021 otsuse nr 20 „Volikogu alatise eelarve- ja arengukomisjoni koosseisu kinnitamine“ muutmine.

Ettekandja eelarve-ja arengukomisjoni esimees Meelis Kasemaa – Isamaa esindaja Priit Põldmäe on esitanud ettepaneku vahetada Agu Laius Priit Laatre vastu. Seetõttu olen esitanud vastava eelnõu. Palun toetada. 

Volikogu muutis koosseisu ära. 

Istung sai läbi kell 21.02. 

5 aastat volikogu esimehena

Rae vallavolikogu võttis 17.10.2023 istungil vastu eelarvestrateegia ja eelarvestrateegia koostamise korra, samuti sportlaste tunnustamise korra muudatused. Teisele lugemisele saadeti hariduse arengukava ja kolmandale lugemisele kaasava eelarve muutmise kord. Volikogu esimees tähistas viie aasta möödumist esimeheks valimisest. 

Avaldasin kohe volikogu alguses, et koostöös kultuurikeskusega saalis kaetud kohvilaud tähistab asjaolu, et eile, 16.oktoobril 2023 täitus mul 5 aastat volikogu esimehena. 

Pulgakookide, mustikate vaagen Stockmanni toiduosakonnast, abikaasa Marge korraldatud.

Seejärel andsin sõna vallavanemale tavapäraseks ülevaateks– tavapärane seis ukrainlastega, olulisi muudatusi ei ole. Pommiähvarduste rämps-posti laine kestab. Üle Eesti adressaate üle kolme tuhande. Evakuatsioon tuleb läbi viia ohu tuvastamisel, kahtlase eseme korral kõne 112 ja seejärel juhised. Päästeamet rõhub tähelepanelikkusele. Evakuatsiooniplaane täiendame, et juhuks kui ristkasutus ei toimi, oleks muu lahendus.

Tormide tagajärjed. Vald on kohustatud teed-tänavad langenud puudest puhastama. Oleme sellega hakkama saanud. Majapidamistele, kes ilma elektrita, on pakutud Aaviku sotsiaalmajas teenuste (pesupesemine, dušikasutus jmt) kasutamise võimalust. 

Vallavalitsus koostab järgmise aasta eelarvet. 

Seejärel andis vallavanem sõna abivallavanem Anna Õuekallasele, kes teavitas volikogu, et on otsustanud lahkuda abivallavanema ametikohalt: õpetlikud aastad on olnud, isiklik ambitsioon on edasi liikuda. Jätkan kuni aasta lõpuni ja siis saan rahuliku südamega teatepulga üle anda, sest valdkond on heas seisus, paremas kui sain. Lühiülevaade tehtust – 

 1. Paigas planeerimise põhimõtted, mis kehtivad ühtmoodi kõigile.
 2. Määrused paigas.
 3. Andmepõhine juhtimine.
 4. Järelevalveosakonna loomisega alustatud.
 5. Liikuvusinnovatsiooniga eesotsas.
 6. Põhja piirkonna ÜP-le loodame saada aasta lõpuks Rah.ministeeriumi heakskiidu.
 7. Osaleme koostööorganisatsioonides.
 8. Kirjadele vastame tähtaegselt.
 9. Lõpetatud üle 40 dp, mille menetlemine oli ummikusse jõudnud.
 10.  Iga ametnik teab, mida tema tööülesanded, tegevuse eesmärk. 

Anna lubas jätkata volikogus.

Seejärel eelregistreeritud sõnavõtt, seekord ainult A.Böckler:

Info edastamine puudulik vallavalitsuse poolt. Jüri komando sarikapidu toimus, aga ei teadnud ette, oleks tahtnud ka tulla. Vallavalitsus ei suhtle elanikega. 

Kirjalikud küsimused – miks on strateegias teede investeeringud edasi lükatud? Andmeid lasteaedade lõpetajate kohta seoses sõlmitud lepingutega. 

Vaita oli planeeritud puhkeala 2023.aastaks, küsimused käesoleval aastal teostatu kohta. 

Strateegias on märgitud autonoomne ühistranspordikoridor, varasemalt trammitee uuring. Kas sama? Mida tehtud, mida kavatsetakse?

Küsimused Peetri Seltsiga käiva vaidluse kohta. Kas vallavalitsus tahab ja tegeleb kompromissi saavutamisega?

Küsimused moodulmajade kohta, mida Rae vald kasutab. Ostmine vs rentimine. 

Miks ei ole volikogu istungitest online ülekannet, teistel need võimalused on. Millal saab?

Kokku võtsin vastu 7 kirjalikku küsimust. Vastused neile saadetakse lisaks küsijale ka kõikidele volikogu liikmetele. 

Volikogu kinnitas päevakorra. 

1.Rae valla 2024. – 2027. aastate eelarvestrateegia kinnitamine – II lugemine

Ettekandja finantsjuht Pille Koiduste – alustan muudatusettepanekute tutvustamisega. Kõigepealt A.Böckleri ettepanekutest ülevaade:  lükata edasi uue vallamaja projekteerimine – vallavalitsus (VV) ei toeta; lükata edasi Peetri pargi II ja III etapp – VV ei toeta; lükata edasi Ülemiste promenaadi tegemine – VV ei toeta; jätta ära Tuuliku kergliiklustee ehitamine – VV ei toeta; võtta raha vallamaja ja Peetri pargi pealt ja suunata Vaita terviseraja tegemiseks – VV ei toeta; võtta raha vallamaja ja Peetri pargi pealt Vana-Vaida 5 hoone ostuks ja remondiks – VV ei toeta; võtta raha vallamaja ja Peetri pargi pealt lisada raha Karla küla tänavavalgustuseks – VV ei toeta. 

Indrek Raigi ettepanek – Andrese tee rek. ja kergliiklustee ja Liiva tee kergliiklustee ehitamine. VV toetab, ettepanekuga on arvestatud strateegias. 2027. aasta investeeringute summa kasvas seega 600 tuh euro võrra. 

Ülevaade investeeringute jaotusest kantide kaupa. Ühe elaniku kohta Peetri kandis 47 eurot, Jüri kandis 37 eurot, Lagedi kandis 10 eurot ja Vaida kandis 7 eurot. Koos teehoiukuludega Jüri ja Vaida 26 eurot, Lagedi ja Peetri 24 eurot. 

Kaasettekanne eelarve-ja arengukomisjoni esimees Meelis Kasemaa: istung toimus 09.10.23 kohal 12/3. Arutasime eelarvestrateegiat. Parandusettepanekuid palju ei olnud, ainult kahelt volikogu liikmelt. Töötasime need läbi ja andsime omad seisukohad. A.Böckleri ettepanekuid komisjon ei toetanud, aga I.Raigi omi toetas. Kokkuvõtvalt – toetada vastuvõtmist II-l lugemisel.

Küsimus – kuidas saab põhjendada vallamaja projekteerimistingimuste konkursiga, et ei saa seda katkestada ja seetõttu ei saa raha ära võtta?

Vastus – projekteerimiskonkurss ammu läbi ja arhitektiga leping sõlmitud. 

Küsimus – erinevus tabelites, septembris ja oktoobris esitatu vahel, miks?

Vastus – ilmselt on tegemist eelmisest strateegiast tulenevate vigadega. Summad klapivad.

Küsimus – kas VV planeeribki, et arendajad teevad väiksemad teed ja vald suuremad?

Vastus – ei 

Küsimus – vallamaja ehituseks raha taotleda EL-ist, kui palju?

Vastus – nii täpselt infot ei ole, voorusid ei ole avatud (loodame saada u 40 %)

Küsimus – kas vallamaja projekteerimisleping sõlmitud?

Vastus- ei 

Küsimus kom.esimehele – mis olid valdkonnad/teemad, millega rahul ei olnud, milliseid ettepanekuid ootasid?

Vastus kom.esimehelt – oleks oodanud rohkem kantide investeeringute kohta. Prognoosid ei pruugi täituda.

Küsimus – missugusele õigusaktile tugineb VV konkursi tingimustes?

Vastus – kehtivale eelarvestrateegiale. 

G.Lehe repliik – tabelis 7 tabelist on märgitud Suursoo tee Vaita, tegelikult Suursoo külas. Palun ära muuta.

Ü.Timuska repliik– RE on juba pikalt võimul olnud. Strateegiat koostanud ka pikalt. Juba 2 a järjest kulutame rohkem kui sisse tuleb. Laenu tagasimaksmiseks ka enam raha ei ole. Strateegia ei ole edasiviiv. Teen ettepaneku mitte toetada. 

Variku repliik – Piiri tänava teema edasi liikumine on seotud külavanema aktiivse tegevusega ja palvega vallavalitsusele. 

Böckleri repliik – palun nimelist hääletust parandusettepanekute üle. 

Raigi repliik – Ülole täpsustuseks, et Liiva tee rek. tulebki ära teha maksumaksja raha eest, sest tegu on viie arenduse vahel oleva teega. Seda peabki vald tegema. Koolibussi oodatakse, praegu ei mahu. 

Kogeri repliik – Liiva tee on väga oluline tee, lapsed liiguvad, vaja korda teha. Laenurahaga on nii, et tänapäeva maailmas ei tehtagi suuri asju ilma laenuta. 

Hääletasime seitset parandusettepanekut. Neist kuut toetas 10, ühte (Ülemiste promenaad) 9, aga vastu oli 12 ehk kõik kohalolnud reformierakondlased. Seega ükski muudatusettepanek toetust ei leidnud.

Volikogu kinnitas eelarvestrateegia Reformierakonna häältega. 

Tänasin vallavalitsust strateegiaga tehtud töö ees!

2.Arengukava ja eelarvestrateegia koostamise kord – II lugemine

Ettekandja Reformierakonna fraktsiooni esindaja Meelis Kasemaa – par.ettepanekuid ei laekunud ja seega saab eelnõu vastu võtta.

Kaasettekanne eelarve-ja arengukomisjoni asesimees A.Böckler – istung toimus eelnevalt nimetatud ajal, rääkisime eelnõu läbi. Kohal oli ka vallavanem. Komisjon toetas ühehäälselt eelnõu vastuvõtmist.

Volikogu võttis 19 poolthäälega eelnõu vastu. 

3.Kaasava eelarve menetlemise kord – II lugemine

Ettekandja Reformierakonna fraktsiooni esindaja Meelis Kasemaa – laekus 2 parandusettepanekut. Esimene poliitiline, teine sisuline. Komisjonis arutati ja aktsepteeriti. Ajendatud külade, alevike erinevat rahvaarvust, et suured ei oleks kogu aeg esikohal. Komisjonis arutati III lugemisele saatmist, algatajana sama meelt.

Kaasettekanne eelarve-ja arengukomisjoni asesimees A.Böckler – komisjonis arutasime algataja poolt esitatud eelnõud. Oli 2 muudatusettepanekut – esimene oli poliitiline, vallale kaasav, et komisjoni koosseisu ei kuuluks ainult valitseva koalitsiooni esindajad vaid ka opositsiooni esindaja. Teine teema oli külad, asumid. Komisjon otsustas, et tuleb saata III lugemisele, parandusettepanekute tähtajaks 25.10.2023 kell 12.00.

Saatsimegi III lugemisele ja seadsime eelnimetatud parandusettepanekute tähtaja. 

4.Rae Vallavolikogu 15. novembri 2022 määruse nr 22 “Rae valla sportlaste, võistkondade ja spordiedendajate tunnustamise kord“ muutmine – II lugemine

Ettekandja M.Sarik – muudatused põhiliselt selles, et võlgnevust ei tohi olla, lisaks korrigeerime tingimusi ja toetussummasid. Üks muudatusettepanek laekus, et Eesti-sisestel võistlustel oleks võimalik toetada võistkonna koosseisu kuuluvat valla sportlast. Vallavalitsus ettepanekut ei toeta, soovime, et valla sportlased esindaks valda valla võistkondades. 

Kaasettekanne haridus-ja kultuurikomisjoni esimees Jens Vendel – komisjon toimus 2.10.2023. Kohale kutsutud ka par.ettepaneku tegija, tutvustas ettepanekut. Oli pikk arutelu, ka mõistete üle. Komisjon parandusettepanekut ei toetanud. Vallavalitsus tõi välja, et see tooks kaasa suure eelarvelise kulu, mida on raske isegi hinnata. Komisjoni seisukoht – toetada vastuvõtmist II lugemisel. 

Böckleri sõnavõtt – lugedes nov2022 vastuvõetud määrust, loeme, et tunnustust saab kalenderplaanis oleva võistlusel osalemisel. Ka Venemaa osaleb kalenderplaanis olevatel võistlustel ja seega toetab Rae vald Venemaa sportlastega võistlemist. 

Rosenfeldi sõnavõtt – ei mäleta, et Rae vallas oleks nii massiliselt Eesti meistrite kandidaate, et raha ei jätku. Rahapuudusele küll ei saa viidata. 

Vendeli sõnavõtt – Venemaa sportlaste näide ei kannata kriitikat. Ka siin saalis on Eesti meistreid, erinevate võistkondade koosseisus (ka mina olen). Spordialasid, mille alaliite on olemas, on päris palju. See statistika võiks olla huvitav välja tuua. 

Böckleri repliik – palun nimelist hääletamist. 

Rosenfeldi repliik – igasuguseid huvitavaid alasid on. 

Ausmaa repliik – väga suur hulk on erinevatel aladel, võistkonna koosseisus. Vene värk on jama. 

Raigi repliik – spordi arutelu aktiivsus mulle meeldib. Kutsun kõiki osalema kepp-hobuse Eesti meistrivõitlustel tuleval suvel. Kui meil ikkagi on väga hea sportlane, kes tuleb Eesti meistriks enamlevinud spordialal, siis kehtiv määrus võimaldab teda tunnustada. 

Vendeli repliik – oleks huvitav teada, millise spordialaliidu all see kepp-hobuse liit sobiks. 

Parandusettepanekute hääletus – poolt 10/11. Seega ettepanek ei leidnud toetust. 

Volikogu võttis muudatuse vastu 12 poolthäälega.

5.Rae valla hariduse ja noortevaldkonna arengukava kinnitamine

Ettekandja valla haridusjuht Marju Randlepp – kasutasime Cumuluse abi, tegime palju tööd veebis. Näiteks valla haridusürituste eelarve on 5x kasvanud. 

Rae valla rahulolu uuring 2022 näitas teenuste kvaliteedi osas kõige kõrgemaid näitajaid hariduse osas. Nii keskkond kui hooned, teiseks alushariduse kvaliteet, kolmandaks koolihariduse kvaliteet. 

Mured on eelkõige kvalifitseeritud personali puudutavad. Avame uusi kooli, lasteaedu, vajame kogu aeg uusi spetsialiste. Visioon ei ole muutunud. Strateegiakaart toetab. Siht, et põhikooli lõpetanud noor on saanud hea hariduse, on teadlik oma huvidest, enesehinnang adekvaatne, teab, mida teha peale põhikooli lõppu. 

Rae valla haridusjuhtidega analüüsisime arengukava, kas 3 a tagasi kirja pandu jätkuvalt aktuaalne või vajab muutmist. Eesmärke ja tulemusnäitajaid kohandasime. 

Eestikeelsele õppele üleminek, Ukraina sõjapõgenike lapsed koolides, pea igas rühmas/klassis võõrkeelseid lapsi, peame sellega toime tulema. 

Karjääritugi suurem, et põhikooli lõpetaja teaks paremini, mida teha. 

Sõnastust ka kohendatud. Tulemuslikkuse mõõtmiseks 9 mõõdikut. Tegevuskava täiendatud.  HEV-koolile on eelarvelised numbrid tekkinud. 

Kaasettekanne haridus-ja kultuurikomisjoni esimees Jens Vendel: istung toimus 2.10.2023. Komisjonis oli lühem ettekanne. Tahaks tänada VV-d, et punkt volikokku toodud, arengukava on dokument, mida järgitakse. Tegevusaruande osas on rohkem infot RS-is. Ei ole ainult suured kasvud (arvudes) vaid ka sisu paranemine. Komisjonis toimub elav arutelu. Vene keel emakeelena laste arv kasvab, vajab täiendavat ressurssi. Õpetajate palk on ka üks teemadest, osad ka lahkuvad. Komisjoni seisukoht saata II lugemisele ja määrata parandusettepanekute tähtajaks 25.10.2023 kell 12.00.

Küsimused – vabas õhus liikumise kohta infot?

Vastus – see pigem liikumise ja heaolu profiili teema. Tegevuskavast leiab.

Küsimus – seletuskirjast ei leidnud mõju eelarvele, palun lisada. Lisas on haridusinvesteeringute objektid summadena, võetud strateegiast. Summad võiks ära võtta, sest strateegia muutumisel ju arengukava ei muudeta.

Vastus – lähtume strateegiast.

Küsimus – 2020.a vastuvõetu uuendamine. Kas analüüsisite ka visiooni ja eesmärkide ajakohasust?

Vastus – Visioon ei ole muutunud. Eesmärkide muudatusi just tutvustasin. 

Küsimus – 2023-2025 pealkirjaks ei sobi, aasta kohe läbi. 

Vastus – võtame novembris vastu, siis ikka 2023. 

Volikogu suunas arengukava II lugemisele ja määras parandusettepanekute tähtajaks 25.10.2023 kell 12.00.

Volikogu lõppes kell 19.33. 

Tänan Rae valla valijaid, volikogu liikmeid, oma abikaasat ja poega, tänu kellele on mul olnud võimalik 5 aastat teenida Rae valda volikogu esimehena. Tänan Rae kultuurikeskuse Toomast, kes lahkelt tähistamisele kaasa aitas! Suur tänu ja kummardus!

Rae vald sai uue abivallavanema

Rae vallavolikogu kinnitas 19.09.2023 toimunud istungil uueks abivallavanemaks Hannes Ojangu, viis läbi valla 2024-2027 eelarvestrateegia I lugemise ning sama mitme teise eelnõuga. Tänukirja andmise otsuse võttis volikogu vastu. 

Tavapäraselt sai sõna vallavanem, et anda ülevaadet aktuaalsetest teemadest. Ukraina sõjapõgenike puhul erilisi muudatusi ei ole, tavapärased saabumised ja lahkumised. Kooli algus ka tagasilööke ei toonud. 21-22.sept 2023 toimub üleriigiline omavalitsuspäev Kindluse koolis Rae valla tõstatatud teemal – andmepõhine juhtimine. Teema on väga aktuaalne ja huvi on suur. 

Rae valla liikumiskuu on pooleli, osalevad kõik lasteasutused. Järgmisel nädalal annab ka vallavalitsus oma panuse. 

Küsimus – mujal mure Ukraina lastega, kes lahkunud, aga kooli nimekirjas edasi. Kuidas meil?

Vastus –meil seda probleemi ei ole. 

Volikogu liige A.Böckler pidas kõne, kus märkis ära valla kommunikatsiooni nõrkuse. Näiteks sai ta Päästeameti Jüri komando nurgakivi panekust teada meediast, eelinfot ei olnud. On toimunud vallasekretäri vahetus, ka selle kohta infot ei ole. Lõpetuseks pani südamele, et otsustaksime volikogus küsimusi südametunnistuse kohaselt, sest meid siia valitud.

Kirjalikud küsimused lasteaia kohatasu teemal nende laste kohta, kes on läinud kooli. Teiseks Vaida aleviku kergliiklusteede ehitamise kohta. Kuna ehitustegevus ulatub eramaale, siis on ebaselge, kuidas ehitusluba väljastatud. Kolmas küsimus vaidluse kohta Peetri seltsiga kinnistu kasutamise üle.  

Seepeale avaldasin volikogule, et olen Peetri seltsi liige ning mitte ainuke volikogus. 

Volikogu kinnitas päevakorra. 

Rae Vallavalitsuse liikmete ametist vabastamine, Rae Vallavalitsuse liikmete kinnitamine ja abivallavanemate ametisse nimetamine. 

Ettekandja vallavanem: teatavasti esitas Tanel Tammela 29.08. avalduse ametist lahkumise kohta alates 20.septembrist. Antud olukorras peavad astuma tagasi ka teised abivallavanemad ning tulenevalt põhimäärusest teen ettepaneku kinnitada vallavalitsus koosseisus Anna Õuekallas, Bärbel Salumäe ja Hannes Ojangu.

Abivallavanema kandidaat Hannes Ojangu  – olen alates 2007 Rae valla elanik, elan Peetris. Taneli lahkumise tõttu tegi Madis ettepaneku liituda meeskonnaga. Ettepanek tundus huvitav, koduvald siiski. Leidsin endast soovi ja motivatsiooni käed külge lüüa, kaasa aidata. Hariduselt olen TTÜ majandusteaduskonna lõpetanud, erialaks finants-ja strateegiline juhtimine. Mikrokraad mereakadeemiast. Kogemus ja praktiline vaade tooks lisaväärtust valla igapäevajuhtimisse. HEAK-i juht viimased 5 aastat, sh koostöö KOV-idega. Lisaks olen olnud Harjumaa Arengunõukogu aseesimees, turvalisuse nõukogu liige. EAS-is olen auditikomitee esimees. Technopolis ka kaasa löönud. 

Loodan, et koostöö klapib, vallavanemaga aastaid koostööd teinud. 

Ettepoole vaadates märksõnadeks kogukondade vaade rohepöördele, noorte ja noortega seotus. 

Küsimus – millele tuginedes soovib vallavalitsus kõik vabastada?

Vastus – vallasekretär Meeli Vaarik vastas, et vastavalt põhimäärusele ja KOKS-ile. 

Küsimus – Rae valla elanik aastast 2007, elate Peetris, kuidas te siis saite Lääneranna vallas kandideerida?

Vastus- kandideerimise ajaks registreerisin end maakodu valda. Sain kandideerimise kogemuse.

Küsimus – miks olete astunud Reformierakonda?

Vastus – Reformierakonnaga olen professionaalset koostööd teinud aastaid, pigem oli küsimus ajastamises. 

Küsimus –  Rae ettevõtjate liidu juhatuses, kas vastuolu ei ole?

Vastus – käivitusfaasis oluline, et oleks olemas isik, kes selle läbi viib. Oktoobris on plaanis üldkoosolek, siis astun tagasi. 

Küsimus – kas EKRE-sse astumise järel oleksite ka kandidaat?

Vastus – ei saa aru, kellele küsimus on suunatud?

Böckleri sõnavõtt – olete jätkuvalt HEAK-i juhatuse ja EAS-i nõukogu liige. Lootus, et suudate ikka oma põhitöö ära teha kõrvaltööde kõrvalt. Loodan, et jätkate eelmise ametitäitja tööd. 

Põldmäe repliik – tean kui oluline on võimu teostamise juures poliitiline side ja usaldus. Seetõttu teen ettepaneku, et Reformierakonna Rae piirkonna juht Tarmo Gutmann saaks abivallavanemaks.

Kuna esimesel lugemisel vastuvõetava eelnõu puhul on teoreetiliselt võimalik teha parandusettepanekuid, siis esitas P.Põldmäe kirjalikult parandusettepaneku asendada eelnõus Hannes Ojangu nimi Tarmo Gutmanni nimega. 

Küsisin seepeale Tarmo nõusolekut. 

T.Gutmann ei olnud nõus kandideerima, sest hea kandidaat on juba olemas ning tal on piisavalt tegemist kõigis oma praegustes kohustustes.  

Seejärel tehti ettepanek korraldada salajane hääletus, kuna isikuvalimised. Kiire kontroll valla põhimääruse sätetest ning lükkasin ettepaneku tagasi, sest ei ole tegemist isikuvalimistega, vaid valitsuse kinnitamisega tervikuna. Volikogu liikmel on õigus nõuda nimelist hääletust, aga seda keegi nõudnud ei ole. 

Hetk enne lillede üleandmist abivallavanem Hannes Ojangule.
Rae valla uus abivallavanem Hannes Ojangu. Vahetult enne lillede üleandmist. Foto:S.Reinpuu

Tulemusena võttis volikogu 12 poolthäälega eelnõu vastu ja Hannes Ojangust sai Rae abivallavanem.

2. Rae valla 2024. – 2027. aastate eelarvestrateegia kinnitamine.

Ettekandja finantsjuht Pille Koiduste: 23 527 elanikku Rae vallas. Tulude osas välja toodud pikem periood muutuse kohta ning prognoos. Maksumaksjaid 11 700, arv kasvab u 5 % aastas. Tulumaks kasvab samuti, 2023aasta 43-lt mlj-lt, 2027-ks 63 mlj-ni.

Kulud kasvavad samuti, mh käibemaksumäära tõusu tõttu. Põhitegevuse tulem peab olema vähemalt 0. Vald soetab palju vara, mis kajastub ka rahavoogude tabelis. 

Kaasettekanne Keskkonnakomisjoni esimees Kaido Kivistik – arutasime 11.09.2023 koos teiste komisjonidega. Saime ülevaate, esitasime küsimusi. Keskkonnakomisjoni seisukoht on saata II lugemisele ja määrata parandusettepanekute tähtajaks 27.09.2023. 

Haridus-ja kultuurikomisjoni kaasettekanne Jens Vendel – arutasime samuti 11.09.2023. Kohal oli 7 komisjoni liiget, oli võimalik küsimusi küsida. Komisjon võttis info teadmiseks.

Kaasettekanne Sotsiaal-ja tervishoiukomisjoni esimees Helen Kübar – osalesime samuti 11.09. toimunud arutelul. Komisjoni liikmed küsimusi ei esitanud, võtsime teadmiseks, et läheb I lugemisele ja saadetakse II lugemisele. Parandusettepanekute tähtajaks 27.09.2023.

Kaasettekanne eelarve-ja arengukomisjoni esimees Meelis Kasemaa – 11.09. toimunud koosolekul osales 11/4. Kuulasime ära ettekanded, arutelu oli pikk, aga küsimusi oleks võinud rohkemgi olla. Enne toimumist oli volikogu liige  Indrek Raig saatnud parandusettepanekud Järvekülas asuvate teede osas. Komisjoni seisukoht oli, et otsustame koos teiste parandusettepanekutega. Oli hulgaliselt küsimusi täiendava info osas vallavalitsusele. Vastused lubati anda 21.septembriks 2023. Komisjonis menetlemise ajal puudus seletuskiri, see on praeguseks lisatud. Seetõttu olin komisjoni istungil seisukohal, et menetlus tuleb katkestada. Komisjonis tegi T.Gutmann ettepaneku saata II-le lugemisele ja komisjon toetas seda ettepanekut. Parandusettepanekute esitamise tähtajaks määrasime 27.09.2023 kell 12.00. Ootame ära vallavalitsuse täiendavad selgitused, need on volikogu liikmetele abiks parandusettepanekute esitamisel. 

Küsimus- tulumaksu laekumise prognoos kõrge: + 33 % perioodil 2023-2027?

Vastus – minevikku arvestades reaalne, aga see on siiski prognoos. 

Saadetud II lugemisele ja määratud parandusettepanekute esitamise tähtaeg 27.09.2023 kell 12.00.  

3. Arengukava ja eelarvestrateegia koostamise kord.

Rae vallavolikogu Reformierakonna fraktsiooni esitatud eelnõu, ettekandjaks Meelis Kasemaa – pean oluliseks, et diskussioon algaks sel teemal, kuidas vormistada arengukava ja eelarvestrateegia koostamise kord. Eelnõu tegemisel on inspiratsiooniks olnud Saku valla kord. 

Kaasettekanne eelarve-ja majanduskomisjoni aseesimees A.Böckler – diskussioon toimus juba komisjonis, otsustasime saata II lugemisele, määrata parandusettepanekute tähtajaks 27.09.2023 kell 12.00.’

Volikogu saatiski II lugemisele ja määras tähtaja. 

4. Kaasava eelarve menetlemise kord. 

Rae vallavolikogu Reformierakonna fraktsiooni esitatud eelnõu, ettekandjaks Meelis Kasemaa – ka see eelnõu on mõeldud diskussiooni algatamiseks, seekord on inspiratsiooni saadud Jõelähtme vallast. Diskussiooni käigus saame läbi arutada, kas Rae valla olemasolevad võimalused on piisavad, võib-olla leiame veel paremaid lahendusi. 

Kaasettekanne eelarve-ja majanduskomisjoni aseesimees A.Böckler – diskussioon oli veelgi elavam. Saame kaasata elanikke teatud objektide rahastamise otsustamisse. Kaasav eelarve võimaldab erinevates kantides teha asju erineval ajal. Ka ideede kogumiseks hea plaan. Otsustasime saata II lugemisele, määrata parandusettepanekute tähtajaks 27.09.2023 kell 12.00.

5. Rae Vallavolikogu 15. novembri 2022 määruse nr 22 “Rae valla sportlaste, võistkondade ja spordiedendajate tunnustamise kord“ muutmine. 

Ettekandja abivallavanem Bärbel Salumäe – 2022 a novembri määrus, aga siiski on  mõned parandused juba vaja teha. Korrigeerime summasid võrdluses kõrgemate võistlustega, täpsustame toetuse taotlemise korda ja taotlejate esitatud tingimusi. 

Kaasettekanne haridus-ja kultuurikomisjoni esimees Jens Vendel– koosolek toimus 7.09.2023 Peetri koolis. Väga pikka arutelu ei olnud. Palju muid punkte arutati, mida võiks muuta. Toetada II lugemisele saatmist, parandusettepanekute tähtajaks  27.09.2023 kell 12.00. 

Küsimus – kas on preambulis ja esimeses punktis viited ebakorrektsed? 

Vastus – jah.

G.Lehe sõnavõtt – eelnõud ei ole piisavalt arvestatud välismaal õppinud noorega, sest nad ei ole vahepeal olnud valla elanikud ja seetõttu ei kvalifitseeru toetusele.

Volikogu saatis II lugemisele ja määras parandusettepanekute tähtajaks 27.09.2023 kell 12.00.   

6. Tänukirja andmine

Ettekandja abivallavanem B.Salumäe – vallavalitsuse tuli ettepanek Lagedi koolist anda volikogu tänukiri õpetaja K.S-le. Tal täitus 30-nes tööaasta ja vallavalitsuse tänukiri on juba antud. 

Kaasettekanne haridus-ja kultuurikomisjoni esimees Jens Vendel – Arutasime komisjonis. Vald on suur, alati tekib küsimus, kas ka isiklikult laureaati tunnen. Jah, pikalt panustanud, tubli inimene. Komisjon toetas kümne poolthäälega tänukirja andmist.

Küsimus – ei ole vastuseisu tänukirja andmisele, aga kas on ka teisi samaväärseid, teistes valla koolides?

Vastus – täpset arvu hetkel öelda ei oska, aga Lagedil ja Vaidas, ka Jüri G-s on pikaaegseid õpetajaid. Teiste vähem, sest uued koolid. Koolid peavad arvestust ja esitavad sobiva kandidaadi tekkimisel. 

E.Niinepuu repliik – pikalt olles olnud Lagedi kooli hoolekogu esimees, saan öelda, et tegemist kutsumusega õpetajaga. Suudab õpilastega luua vaimse suhte, mis jätkub ka peale lõpetamist, veel aastaid. Ka mentor noortele õpetajatele.

J.Vendeli repliik – Rae vallas tunnustatakse õpetajaid korra kohaselt. 5.oktoobril on õpetajate päev. Väga positiivne, et volikogu tunnustab õpetajaid. 

M.Rosenfeldi repliik – hea teada, et kandidaadi esitamise initsiatiiv on koolil ja vallavalitsus otsustab, keda esitada volikogule.

Volikogu andis tänukirja. 

Istung lõppes kell 18.50.

Blogisse
Hannes Ojangu ja Tõnis Kõiv

Peetri põhitänav saab uue kuue

22.08.2023 volikogu istung algas abivallavanem Tanel Tammela tagasiastumise teatega, millele järgnes tavapärane kirjalike küsimuste üleandmine. Volikogu otsustas pikendada Mõigu korterelamute jaoks gaasikatlamaja aluse maa rendilepingut ning keelduda Uuesalus arendusest. Lisaks kinnitasime revisjonikomisjoni tööplaani 2023-2024 aastateks. 

Vallavanem Madis Sarik – Ukraina sõjapõgenike teemast nii palju, et vallast on 3-4 peret lahkunud, aga samapalju ka lisandunud. Lahkuvad erasektorist leitud elamistesse. Vald sai riigilt 88 tuh eurot endise hooldekodu ümberehitamiseks, et saaks vastu võtta 20 sõjapõgenikku. Vallavalitsuse põhirõhk on koolide-lasteaedade uueks õppeaastaks ette valmistamisel, kõik läheb kenasti. Teetööd lõpevad samuti 1.septembriks 2023. 

Abivallavanem Tanel Tammela – 3 tagasi asusin ametisse, augustis 2020. Valimiste järel jätkasin. Tänan volikogu usalduse eest. Annan teada, et plaan on esitada avaldus tagasiastumiseks alates 19.09.2023. Kolm aastat on olnud pikk aeg, olen saanud palju kogemusi. Vägagi erinev eraärist. 

Lähen erasektorisse tagasi, jätkan senitehtut. Mõned näited käimalükatud või tehtud projektidest: fiiberoptiline kaabel Järvekülla, Rae valla kliima-ja energia kava, isesõitev buss Peetris, tulemas Rae valla ettevõtjate päev (edu ettevõtjate liidule), 2020 sügisel sai algus pandud Rae omavalitsuspäevale, sel sügisel üleriigiline omavalitsuspäev Rae vallas. Koostöö lähivaldade ja Tallinna linnaga, ees ootamas rattaringluse projekt, bussiliikluse parendamine, energiatõhususe projektides vald edukalt osalenud. Edaspidiseks ette valmistamisel hoonestusõiguse müük, töö jätkub. 

Vaade Peetri kooli poole. Üks näide tagasiastuva abivallavanema tööst.

Vallavolikogu tänas abivallavanemat aplausiga. 

Mati Sarevet esitas kirjalikud küsimused seoses Laasi kinnistu dp-ga, mis läheb tema arvates vastuollu ÜP-ga. Seal on mitmeid keerulisi juriidilisi küsimusi, ootab vallavalitsuselt vastuseid.

Ain Böckler selgitas, et tal oli plaanis esitada üks avaldus, aga ta siiski ei esita seda. Küll aga esitas kirjalikud küsimused MTÜ-de rahastamise kohta.  On samad küsimused ka varasemalt esitanud, aga ei ole saanud vastuseid. Probleem on majandusaasta aruande esitamata jätmises toetuse saajate poolt ja põhiküsimus, kas nüüd vald nõuab raha tagasi?

Teine küsimus Rae valla koolidevahelise spordivõistluse kohta, kas tehakse ikka? Raha on eelarves olemas, kes selle eest vastutab?

Eneli Niinepuu rääkis, et tema mure on ammu tekkinud, juba 2014.aastast üleval olev teema Lagedi rippsillast. Esitas küsimused olemasoleva ja uue silla rajamise kohta vallavalitsusele. 

T.Kõiv – informeerin vallavolikogu tänasest Rae valla valimiskomisjoni otsusest, mille kohaselt on Tairi Tikko volitused peatatud tema avalduse alusel kuni 31.12.2023 ning tema asemel määratud asendusliige Eduard Erki Laur. Tervitame uut volikogu liiget. 

 1. Ülevaade lasteaiakohtadest.

Abivallavanem Bärbel Salumäe: Viimased 5 lasteaeda on kõik ehitatud Peetri kanti. Ehituslik kohtade arv lasteaedades onn 2 120 last, aga lasteaias käib seisuga 04.08.2023 1 898 last.

Lasteaia järjekorras on 1096 last, neist on alla 1,5 a vanuseid on 445 (puudub kohustus lasteaiakohta tagada). Ülejäänutest on 181 valinud erasteala ja 392 eralastehoiu ning 78 on lihtsalt kodus. 

Lähitulevikus on algamas Uuesalu LA ehitus (8 rühmaga), Lagedi LA laiendus ja Assaku LA laiendus. HEV kompetentsikeskus (4 rühma) vabastab samuti LA-des kohti. Peetri kandi uus lasteaed planeerimisel. 2026 a lõpuks juures 652 kohta, mis katab ära puudujäägi 2023.a seisuga. 

Kaugema tuleviku planeerimisel tihe koostöö planeerimise osakonnaga, et koos elanike juurdekasvuga uutes arendustes tuleks kaasa ka lasteaiakohtade loomine samades arendustes.  

Küsimus – kuidas suunitlus on, kas sõimelapsed kodus või lasteaias?

Vastus – pere otsustada.

Küsimus – kas ainult rahvastikuregistri järgi toodud prognoos?

Vastus – täpsustatud

Küsimus – kas Lagedil lapsed kooli ruumidesse? 

Vastus  – ei pruugi minna kooli ruumidesse

Küsimus  – kuidas kompenseeritakse kodus olevate laste kulusid?

Vastus – mudilastoetusega

Repliik M.Vahar –kava peab ette nägema ka rahvastiku vähenemist, et tulevikus ei jääks lasteaiad tühjaks.

Repliik Eneli Niinemägi – täpsustan, et ka vanavanemal on õigus lapsega koju jääda, last hoida. 

Repliik Ain Böckler – tõstsime just lasteaia kohatasu, aga toetust ei tõstnud. 

Volikogu võttis informatsiooni teadmiseks, otsust vastu ei võetud. 

2. Rae valla 2023 aasta 6 kuu majandustegevuse ülevaade.

Finantsjuht Pille Koiduste esitas ülevaate Rae valla 2023.a eelarve täitmisest I poolaastal. Laenu on vald võtnud 300 tuh, eelarves 25,7 mlj-t. Tööjõukuludest täidetud 47 %, majandamiskuludest 42 % (madalamate energiakulude tõttu). 

Investeeringud saavad aasta lõpuks tehtud 71 % ulatuses, osad võivad jääda tegemata, lükkuvad järgmisesse aastasse või ei laeku vajalikke toetusi. 

Küti tee ja Pargi tee ristmikul on nüüd ring, mis eelduslikult võtab maha kiirust ja aitab luua turvalisemat elukeskkonda.

Eelarve-ja arengukomisjoni nõudis tabelit rida-realt investeeringute kohta ning see saab parema ülevaate saamiseks loodud. 

Maksumaksjate arv on kasvanud 5 %. 

Väljamaksed füüsilistele isikutele on kasvanud 15 %, keskmine sissetulek Rae vallas on 2 490 eurot,kasv 8,6 %. Võrdluses teiste valdadega on Rae vallas kõige kõrgem sissetulek. 

Tänapäevane künnis Mõigu teel, nüüd on neid seal kaks, et veelgi tõhusamalt hoida sõidukite kiirust lubatud piirides. Ikka elukeskkonna kvaliteedi huvides.

3. Juhtme 23a kinnistu rendilepingu pikendamine.

 Vallavanem: VV poole on pöördunud Utilitas Tallinn, kes soovib pikendada nendega sõlmitud rendilepingut Mõigus asuva kinnistu kohta, seal asub konteinerkatlamaja. Leping sõlmiti 2008 aastal. Taotlesid samadel tingimustel pikendamist, siis teeb VV ettepaneku pikendada lepingut samadel tingimustel, st aastatasu muutub absoluutnumbris, aga on jätkuvalt 17 % maa maksustamishinnast. 

Eelarve-ja arengukomisjoni esimees Meelis Kasemaa: komisjon toimus 14.08.2023, kohal oli 11/4. Arutasime pikendamist. Komisjon teeb ettepaneku võtta eelnõust välja hetkel kehtiv rendisumma numbriliselt ja toetada vastuvõtmist.

Küsimus –  kust tuleb 17 %?

Vastus – eelmisest lepingust tuleneb. 

T.Kõiv – selgitan, et taotlus oli esitatud lepingu pikendamiseks samadel tingimustel ja seega jäi ka kehtima kunagi kokku lepitud 17 % maa maksustamishinnast. 

Volikogu võttis 19 poolthäälega otsuse vastu. 

Künnis Mõigu teel võimaldab sõita lubatud sõidukiirusega, aga mitte kiiremini. Lõpuni korrektseks saab kui ka värvid peale kantud ja märgid üles pandud.

4. Uuesalu külas Sepasalu kinnistule arendustegevuseks loa andmisest keeldumine.

Vallavanem- kinnistu asub Uuesalus. Lähtetingimused kehtisid kuni 2015.aasta detsembrini. Seega enam ei kehti. Asub rohevõrgustikus. Huvitatud isik taotles 2016 aastal lähteülesande muutmist, vald ei muutnud.  2021 a on Rae vallavolikogu vastu võtnud Rae valla Põhja piirkonna ÜP, selle kohaselt tegemist puhke-ja virgestusmaaga. Huvitatud isikule saadeti eelnõu ja oodati vastust hiljemalt 19.06.2023,  vastust  ei tulnud. Ettepanek keelduda arendustegevuseks loa andmisest. 

Kaasettekanne keskkonnakomisjoni esimees Kaido Kivistik – istung toimus 09.08.2023, kohal oli 9 liiget. Komisjoni seisukoht – toetada eelnõu vastuvõtmist volikogus. 

Küsimus – väidetavalt on huvitatud isik loobunud 6-st elamuühikust, soovib vaid ühte. Miks VV ei näinud võimalust esialgset realiseerida.

Vastus – ettekanne sisaldas põhjendusi. 

Küsimus – väidetavalt ei ole vallavalitsus huvitatud isiku poole pöördunud

Vastus – on pöördunud. On antud võimalus, mida huvitatud isik ei ole kasutanud.

Volikogu võttis 15 poolthäälega otsuse vastu. 

5. Revisjonikomisjoni aruanne 2022 aasta töö kohta

Revisjonikomisjoni esimees Mati Sarevet: aruanne oli valmis maikuus, aga ei saanud seda varem esitada. Räägin aruande põhilistest asjadest. Ei saanud tükk aega kohtumist abivallavanem Anna Õuekallasega, pidime kasutama selleks volikogu esimehe abi. Küsime küsimusi kirjalikult aga ei saa sisulisi vastuseid. Arendajaid tuleb kohelda samaväärselt. Aga halduslepingud on salastatud ja me ei saa infot.

Vallavalitsus ei taha teid üle võtta, kuigi on lubanud. Väga suur probleem on ka avaliku kasutuse piirangu seadmine (dokumentidele). Ainult siis kui delikaatsed isikuandmed, saab piirata, muidu mitte.

Madis Sarik – arutasime istungil revisjonikomisjoni aruannet ning oleme seisukohal, et tegemist ei ole valla põhimääruse §-s 35 sätestatud kontrollaktiga, vaid isiku subjektiivse hinnanguga, mis ei tugine analüüsile. Aruanne ei vasta samuti formaalsetele haldusdokumentide nõuetele. Revisjonikomisjon ei ole lähtunud valla põhimäärusest, ei ole menetlustoiminguid läbi viinud. 

Küsimus – miks rev.esimees rikub valla põhimäärust ja ei esitanud majandusaasta kinnitamisel aruannet tegevuse kohta?

Vastus – rev.kom esitas tegevusaruande, aga sekretär ütles, et see tuleb ettekandmisele augustis. 

Küsimus – millal volikogu liikmed saavad aruannet näha?

Vastus – saame saata.

Küsimus – oleks pidanud saama ülevaate 2022.aastast, millal see tuleb?

Vastus – 2021 aastal suhtlesime Keermaga, tekkisid lahkarvamused. 2022 neid ei tekkinud, lahendasime ära. Kohtumine oli konstruktiivne. Kirjalik seisukoht on avaldatud MA kohta. Tööaruannet ei ole esitanud.

Küsimus – olen ka olnud komisjoni esimees. Võiksite kaaluda ülevaate andmist volikogule, mida te tegite 2022.aastal. 

Vastus – protokollid on infosüsteemis kättesaadavad. Olen ka varasemaid kontrollakte lugenud. 

Siemi sõnavõtt – paljud viitavad põhimäärusele, aga dokumendi sisu ei olegi volikogu näinud. Volikogu esimehel ei ole õigust dokumenti sisuliselt hinnata.

Kõivu sõnavõtt: revisjonikomisjoni areng positiivses suunas, aga aeglane. Aruanne on 12 lk, aga alates 5-st lk kirjeldatud 2023 aastal toimunud tegevusi. 2022 a aruanne ei saa sisaldada 2023.aasta tegevusi. Ei olnud mingit takistust aruande volikogule esitamisel majandusaasta aruande kinnitamise eel, revisjonikomisjoni esimees sai sõna, aga aruannet ei esitanud. Kirjalikus dokumendis häirivalt palju kirjavigu, eesti keelt tuleb austada. 

Sareveti sõnavõtt – revisjonikomisjoni töö algus oli vaevaline, ei alanud 01.01.2022. Tööplaani saime kinnitatud märtsis. Tähtis on, et revisjonikomisjon saaks vastuseid. 

I.Variku repliik – revisjonikomisjoni töös on oluline jälgida põhimäärust. Jõudu! 

K.Kogeri repliik – see, kes kontrollib teiste seaduste täitmist, peab ise seadust täitma ehk korrektne olema. Praegu põhimäärust ei ole järgitud. 

Volikogu võttis informatsiooni teadmiseks.  

6. Revisjonikomisjoni 2023-2024 aasta tööplaani kinnitamine

Ettekandja revisjonikomisjoni esimees Mati Sarevet – täna kehtiv plaan olemas, esitasime uuesti kinnitamisele, sest VV arvas, et peab igal aastal vastu võtma. Lugesin põhimäärusest, ei leidnud sellist normi. Tulime VV-le vastu, esitasime uuesti kinnitamiseks. 

Küsimus – kas täitma asute?

Vastus – jah. 

Küsimus – kas tõesti suudate järgneva a jooksul ära teha 5 aruannet?

Vastus – piisab ühest.

Küsimus – millise punkti kohta kontrollakt tuleb?

Vastus – oleme tegelenud erinevate punktidega

Küsimus – ütlete, et VV-st ei saa infot. Esitage kirjalik küsimus VV-le, saatke äraütlev vastus volikogule. Arutame siis. 

Vastus – kogu kirjavahetus on dok.registris üleval. Sealhulgas küsimused ja saadud vastused.

A.Kuuse repliik – pean toetama Matit. Ei ole tema luulu, et VV ei anna infot. Olen küsinud statistikat, jäädi hiljaks, saadeti poolik vastus. Vastused on sisaldanud väärinfot, sain dok.registri põhjal ise panna kokku tõese info. Näen süsteemset probleemi. Positiivset infot avaldatakse. 

I.Variku repliik – me ei ole siin selleks, et dok.registris möllata. Rev.kom esimees peab ise piisavalt jõuline olema ja oma tööga hakkama saama. 

R.Siemi repliik – rev.kom on kui rätsep, kes õmbleb VV poolt antud materjalist.

A.Kuuse repliik – volikogu liige saab tööd teha kui lastakse.

M.Sareveti repliik – saan küll kom.esimeh tasu ja vk liikme tasu, aga see ei ole suur. 

Koger – on lugupidamatu, et rev.komisjoni esimees ei täida valla põhimäärust. Probleeme ka meile ei esitatud. 

I.Variku sõnavõtt – revisjonikomisjoni esimees, kanna oma tiitlit väärikalt ja tegutse nii, et sellest oleks vallale kasu! 

Volikogu kinnitas 15 poolthäälega tööplaani. 

XIII noorte laulupeo rongkäik Rae vald

02.07.2023 toimus XIII noorte laulupidu “Püha on maa” ja see algas rongkäiguga Tallinna kesklinnast lauluväljakuni, millele järgnes laulupidu laulukaare all. 

ERR tegi rongkäigust otseülekande, mida saab täies pikkuses vaadata siit. Rae valla osa algab 25:48 ning kestab ainult valda puudutavana kuni 26:54, vt klipp_etv_otseülekandest_02072023

Põhiliselt intervjuu taustana näeb Rae valda veel kuni 29:54.-ni.

Rae vald on rongkäiguks valmis, kogunemiskoht oli Palace hotelli ees

Rae vallast oli rongkäigus 666 liiget (lauljad, tantsijad, juhendajad), esindatud kõik valla 7 kooli, kokku lausa 31 kollektiivi.

Rongkäigust võtsid osa volikogu esimees ja vallavalitsus täies koosseisus. 

Rongkäigu ees Rae valla silt ning üheks lipukandjaks volikogu liige Henri Ausmaa, foto tema FB-st.
Saabumine
Rongkäik jõudis lauluväljakule, foto V.Vacht

Volikogu liige Jens Vendel lõi kaasa Jüri pasunakoooris, Indek Raig aitas pidu turvata abipolitseinikuna ning Kaido Kivistik tegi videoülesvõtte Rae vallast rongkäigus ning tervitas meid korduvalt.

Esiplaanil abipolitseinik Indrek Raig
Rae vallavolikogu liige abipolitseinik I.Raig

Olgu tervitatud kõik 666 rongkäigust osavõtjat Rae vallast!

Lasteaia kohatasu tõuseb ja maamaksumäär langeb

Volikogu kinnitas 2022.aasta majandusaasta aruande, võttis vastu avaliku ürituse korraldamise ja pidamise korra ja sotsiaalteenuste osutamise korra, kehtestas alates 01.09.2023 uue lasteaia kohatasu määra ning alates 01.01.2024 uued maamaksumäärad. Lisaks tegi veel mitmeid muidki otsuseid. Loe edasi Lasteaia kohatasu tõuseb ja maamaksumäär langeb

EV 105. aastapäeva kõne Rae kultuurikeskuses

24.02.2023 tähistati Jüris Eesti Vabariik 105. aastapäeva piduliku lipuheiskamisega Jüri keskväljakul, mõned tunnid hiljem jalutuskäigu ja küünalde panekuga Jüri kalmistul ja kirikaias, sellele järgnes mälestustseremoonia ja pärgade panek Vabadussõja mälestusmärgile, rongkäik Rae kultuurikeskusesse ja pidulik kontsert-tänuaktus kultuurikeskuses.  Loe edasi EV 105. aastapäeva kõne Rae kultuurikeskuses