Roheliste paskvill Ülemiste teemal

Roheliste erakond oli eilse (14.okt) Postimehe keskele vahelehe ostnud, kus siis lugejatele omi mõtteid tutvustada. Asi ei olekski mainimist väärt, tavapärane ettevõtmine erakondade poolt, kui seal ei oleks olnud inimesi eksitavat ja hirmutavat artiklit Ülemiste järve kohta…

Nimelt on rohelised ilmselt eksiteele sattunud nende kunagise eestkõneleja „rublamüüja“ Marek Strandbergi või Indrek lihtsalt valetaja Tarandi plaanidest Ülemiste järve reostama hakata. Ilmselt tuleb neid kahte isikut ja võib-olla veel mõnda lausa eraldi tähelepanu all hoida, et nad juba täna kuskile veekogusse oma loomulikke vajadusi rahuldama ei tõtta. Peetrikatel järve reostamise plaani ei ole.

Rohelised ei ole oma hirmutamisloos kõhelnud väitmast, et inimeste jalutamine Ülemiste järve kaldal tõstab veepuhastamise kulusid lausa 40 protsenti. Loomulikult ei ole mingisuguseidki arvutusi ega ammugi mitte seost inimeste jalutamise ja veepuhastamise vahel. On lihtsalt üks arv, mis ei põhine mitte miskil ning ammugi siis sealt tuletatud arvutused.

Ülemiste järve kaldal inimeste liikumine ei reosta järve vett, ei halvenda toorvee kvaliteeti ja seega ei mõju kuidagi ka veepuhastamise maksumusele – järelikult ka vee hinnale.

Loomulikult toob Ülemiste promenaadi avamine kaasa täiendavaid kulutusi, nii ühekordseid kui pika-ajalisi, aga need tuleb katta mitte AS-il Tallinna Vesi vaid maaomanikul ja kohalikul kogukonnal. Teatavasti ei kuulu Ülemiste järve ümbritsev maa ei veefirmale ega linnale vaid on seni reformimata riigimaa. Taotlused maa enda omandisse saamiseks on esitanud nii RMK kui Tallinna linn. Kohalikku kogukonda esindab aga Rae vald.

Seega ei ole põhjust seostada veefirmat Ülemiste järve kaldale promenaadi rajamise kulude katmisega, need kaetakse maaomaniku ja kohaliku kogukonna poolt. Ühekordsete kuludena tuleb kindlasti investeerida uutesse väravatesse, prügikastidesse, teisaldatavatesse tualettidese jmt, mida üks korralik promenaad võiks eeldada. Püsikuludena aga tuleb arvestada pideva hoolduse ja järelevalvega, mis on iga avaliku rajatise puhul paratamatu, kui soovime kvaliteetset hüve pakkuda.

Aktsiaseltsil Tallinna Vesi jäävad muidugi alles tänased kohustused (kaameratega valvamine ja turvafirma teenuste kasutamine), aga see on kogu aeg vee hinda sisse arvestatud olnud.

Veelkord üle korrates – inimeste jalutamine, jooksmine, jalgrattaga sõitmine Ülemiste järve kaldal asuval teel ei too kaasa lisakulutusi Tallinna Veele ning seega puudub igasugune alus rääkida hinna muutumisest. Need, kes sellest hoolimata seda ikka teevad, on lihtsalt pahatahtlikud või eksituses. Roheliste puhul on karta viimast, ma vähemalt loodan seda.

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga