Riigikogu avalduse juurde

Maailma peamine õppetund Gruusia konfliktist saab olla vaid üks. Venemaa ei ole demokraatlik riik. Vähe sellest: Venemaa ei salli enda kõrval neid, kes soovivad ehitada oma riiki demokraatlikult ja läänelikele väärtustele ning väärtushinnangutele tuginedes.

Meenutades Rootsi välisministri väljaütlemisi: olemas on reaalne oht, et samamoodi nagu ei andnud tulemust diplomaatide katsed tõkestada Hitlerit ja Stalinit, nii on demokraatlik maailm täna jõuetu Venemaa ees. Eriti kui arvestada üksikute riikide huve kahepoolsete partnerlussuhete raames Venemaaga demokraatlikud väärtused ohvriks tuua.

 

Julgen võrrelda sündmusi Gruusias maailma kaubanduskeskuse ründamisega seitse aastat tagasi. Vahe on vaid selles, et kui siis oli löögi all suurriik, siis nüüd võtab üks teine suurriik endale õiguse maailma ümber korraldada teise riigi suveräänsust ja territoriaalset terviklikkust millekski pidamata. Peame küsima: millisel määral kehtib 21.sajandi maailmas rahvusvaheline õigus ja kas see kehtib ühtviisi kõikidele riikidele?

 

Nelja presidendi laupäevasest avaldusest kõlas, et Venemaa ja Euroopa Liidu vahelisel viisaprogrammil ei ole pärast Gruusia sündmusi enam mingit mõtet. Kutsun üles mõtlema sellelegi, milline on üldse Venemaa kodanike staatus Euroopa Liidus? Ja siit edasi – milline on nende staatus Eestis? Kas nende viibimine on meie riigi jaoks julgeolekurisk ja kui on, siis mida selle riskiga toimetulemiseks teha? Mõtleme hetkeks sellele, mis saab siis kui keegi neist kogemata haamriga omale näpu pihta lööb ja appi hüüab.  Ja nüüd meenutame, kuidas eelmisel kevadel Tallinna tänavatel õõvastavalt Rossija, Rossija karjuti.

 

Toetame Georgiat, nõuame agressiooni lõpetamist, Vene vägede taandumist suveräänse Georgia kogu territooriumilt, Euroopa Liidu algatust rahu tagamisel ja NATO otsustavat ühist tegutsemist rahu tagamiseks Georgia ja Venemaa vahel.

Eestil on selle konflikti järgses maailmas oma sõnum nii meie koostööpartneritele kui ka naabritele ja see sõnum saab olla vaid üks: vajame demokraatlikumat ja turvalisemat maailma, kui ta on olnud viimastel päevadel.

 

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga