Rein Langi häiriv avakõne

Kultuuriminister Rein Lang osales eelmisel nädalal paaril päeval soome-ugri rahvaste maailmakongressil, et avada näitus Lennart Meri filmirännakutest soome-ugri rahvaste juurde aastatel 1968-1988 ja sõlmida Ungariga koostöölepe. Nii nagu ikka, tekitasid Langi väljaütlemised resonantsi.
Siofoki linnas asuva Imre Kalmani nimelises kultuurimajas avatud näitusest saab pikemalt lugeda Fenno-Ugria kodulehelt. Näitus oli üles pandud teisele korrusele, aga esimese korruse saalis toimus avatseremoonia.

Kiiskavate prozektorite valguses (mis oli ka ülevalgustatud foto põhjuseks)kestis pea tund aega avamine. Kõigepealt rääkis Rein Lang eesti keeles näitusest ja Lennart Merist. Muuhulgas mainis ta, et Lennart Meri sattus Siberisse esmakordselt juba väikese lapsena. Nõukogude võimu arvates olid tema vanemad võimule ohtlikud ning küüditati Siberisse.

Kuigi Langi mõlemal käel olid tõlgid, otsustas minister osa kõnest edastada ungari keeles.

Seda kuuleb ja näeb siit. Ungarlased kiitsid pärast hääldust, kuid eks vajutas ungarikeelne kõne eestlasest ministri suust valusale kohale. Kui paljudel soome-ugri rahvastel on probleeme oma emakeele rääkimisega siis eestlane näe, suudab rääkida ka teises soome-ugri keeles.

Näitus tekitas elavat huvi, sest eksponaadid olid huvitavad ja puudutasid osalisi. Üsna varsti tabati ära, et Mart Meri on ju Lennart Meri poeg ja tema käest võiks autogrammi paluda.

 

Neenetsi pillimees demonstreeris tantsivaid ehk pillimehe sõrmede külge kinnitatud imepeenikeste traatide abil liigutatavaid nukke. Vaata lühikest videolõiku siit.

Hiljem tunnistasid mõned Venemaa avarustest tulnud osalejad, et neile väga ei meeldi, kui eestlased küüditamisest räägivad. Eestlased aga vastasid, et meile ei meeldinud küüditamine ja sellest rääkimine on küüditamise enese kõrval köömes.

Üldiselt oli nii mõnegi osalise ajusid korralikult pestud. Neid oli hoiatatud eestlaste eest, kes on “ajavad ainult oma asja, on NATO liikmed ja esindavad pigem Ameerikat”. Paneb muigama, kui suureks ohuks meid peetakse, et meie eest eraldi hoiatama peab. Öeldakse, et suured riigid peavad ikka suuri vaenlasi omama, paistab väärikam välja:):)

 

PS! Üle kümne fotoga galeriid Ungaris toimunust saab vaadata siit

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga