Rae vald väljastas täna (29.mail) pressiteate varasema volikogu otsuse kohta, kus volinikud otsustasid toetada Ülemiste järve lõunakalda avamist jalakäijatele ja jalgratturitele…
Rohkem kui aasta tagasi algas Ülemiste kaldal asuva tee kasutamiseks avamise teema Peetri seltsi üldkoosolekult, kus peale minu vastavasisulist ettepanekut otsustati üksmeelselt küsida arvamust AS-ilt Tallinna Vesi. Järgnevate tegevuste kronoloogia on avaldatud siinsamas blogis rubriigis Ülemiste.
Sel aastal otsustas Peetri selts pöörduda Rae vallavalitsuse poole, et anda lõunakalda avamise protsessile hoogu juurde. Vallavalitsus suunas pöördumise volikogusse, kus lisaks arutelule volikogu keskkonnakomisjonis toimus arutelu ka volikogu istungil ja lõppes see pooldava otsusega. Viibisin isiklikult kohal eelmainitud koosolekutel ning vastasin küsimustele. Volikogus istungil ei arvanud keegi, et inimeste liikumine järve kaldal võiks kuidagi vee kvaliteeti mõjutad. Rohkem oli jutuks Peetri ja Järveküla inimeste suurem teavitamine ja võimaliku avamise detailide läbiarutamine.
Pressiteate tekst:

Ülemiste järve lõunakaldaga piirneva Rae valla volikogu otsustas toetada Peetri seltsi pöördumist järve lõunakalda avamise kohta jalakäijatele ja jalgratturitele ning taotleb keskkonnaministeeriumilt ja Riigikogu keskkonnakomisjonilt nende seisukohti järve avamise võimalikkusest.
“Peetri selts pöördus valla poole ning palus toetust Ülemise lõunakalda avamiseks jalakäijatele ja jalgratturitele,” ütles Rae vallavanem Mart Võrklaev. “Loomulikult me toetame oma inimeste soovi sihiga kasvatada elukvaliteeti Peetri alevikus ja Järvekülas.” Võrklaeva sõnul otsustati pöördumine suunata volikogule, et valla seisukoha kujundamine oleks laiapõhjalisem.
“Volikogu liikmed ei näinud inimeste lubamisel järve lõunakaldal asuvale teele ohtu vee kvaliteedile ning keskendusid pigem sellele, kas ikka kõik Peetri ja Järveküla inimesed on ühtmoodi kursis järve avamise teemaga või peaks valla poolt selleks veel midagi tegema“, tõi esile volikogu esimees Agu Laius.

Volikogu esimees lisas, et senine arutelu on näidanud elanike poolehoidu järve avamisele ning inimesi huvitavad pigem detailid: kas aed tuleks üldse ära võtta või säilitada, avades vaid väravad, kas järve kaldale pääseb ööpäev läbi või ainult valgel ajal, kas prügikastid ja pingid ka tulevad jne, jne.
„Volikogu jõudis seisukohale, et teemaga on vaja edasi tegeleda ja kuna Ülemiste järve lõunakaldal asuva tee avamine jalakäijatele ja jalgratturitele ei ole vallavolikogu pädevuses, siis otsustas saata vastavasisulise kirja Riigikogule ja Keskkonnaministeeriumile,“ sõnas Rae vallavolikogu esimees Agu Laius.
Aasta tagasi Ülemiste järvekalda inimestele avamise ettepanekut avalikkusele tutvustanud Riigikogu liige Tõnis Kõiv märkis, et Ülemiste järve puhul tuleb korraga silmas pidada kahte asja – esiteks praeguste järve ohustavate suurte riskide maandamist ja teiseks inimeste elukvaliteeti kasvatavat järve lõunakalda avamist tervisespordi vajadusteks.
„Hiljutisel arutelul RK Keskkonnakomisjonis jõudsime koos ASiga Tallinna Vesi üksmeelele, et praegusteks suurteks riskideks on järvest ülelendavad lennukid, möödasõitvad autod ning pahatahtliku ründe oht kanali suublas. Inimeste liikumine järve lõunakaldal aga erinevatel hinnangutel endast riski ei kujuta ja seega tuleb järveäärse tee avamise ettevalmistustega edasi liikuda,“ kinnitas Kõiv.
Rae vallavolikogu esimees Agu Laius
Rae vallavanem Mart Võrklaev
Riigikogu keskkonnakomisjoni liige Tõnis Kõiv
Uudis leidis avaldamist Postimehes, Delfis ja Harju Elus.