Pensioniea tõusus lepiti kokku

Täna (kolmapäeval) saavutati Riigikogus kokkulepe koalitsiooni ja opositsiooni vahel, et pensioniea teine lugemine lõpetatakse ja seadus võetakse vastu järgmisel töönädalal. Seoses sellega lõppes ka parlamendi töö venitamine vaheaegade võtmisega.

Seaduseelnõu kohaselt tõuseb pensioniiga aastaks 2027 65.eluaastani, et tulevikus ei peaks vähendama pensione, tõstma sotsiaalmaksu ega kordades kasvatama sisserännet Eestimaale.
 
Kui jätta pensioniea tõus ära, langeb tänane 42% keskmisest palgast moodustuv vanaduspension 32%-ni keskmisest palgast, võõrtööjõu tuleb Eestisse tuua tänase 1000 inimese asemel 15-20 000 inimest aastas ning sotsiaalmaksu tõsta 4 protsendipunkti võrra.  
Tööjõumaksud on Eestis aga isegi suured ning neid tuleks pigem alandada. Kõrged tööjõumaksud takistavad uute töökohtade teket ja ei aita kaasa tööpuuduse vähenemisele. Sotsiaalmaksule vaja kehtestada ülempiir, et motiveerida kõrgelttasustatud ja nendega kaasnevate töökohtade loomist. 
 
Pensioneid ei tohi vähendada ei täna ega tulevikus. Pensionid peavad kasvama koos majanduse kasvuga.
 
Pensioniea tõusu seadustamine annab kindlustunde nii tänastele pensionäridele kui nn pensionieelikutele, et pensionikassas jätkub ka tulevikus raha pensionite maksmiseks ning et ka tulevikus ei ole alust pensionite vähendamiseks.
 
Kokkuleppe saavutamine parlamendis kaugesse tulevikku suunatud otsuse osas on hea märk.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga