37 Riigikogu liikme esitatud peaministri umbusalduse avaldus leidis hääletamisel ainult 35 toetajat ning 53 olid vastu. Seega pälvis peaminister Andrus Ansip ühemõtteliselt Riigikogu usalduse.
See oli esimene kord, kus peaminister Ansipile püüti umbusaldust avaldada. Eks see oligi üheks põhiliseks avalduse esitamise põhjustest, mida Keskerakonna lapsesuud ka esimesena meediale põhjenduseks välja tõid. Hiljem nad muidugi püüdsid ikka tõsisemaid põhjuseid ka välja mõelda, aga esimene väljaütlemine on ikka kõige siiram.
Umbusaldus anti keskerakondlase Ain Seppiku poolt üle kell 14.00 alanud istungi alguses. Umbusalduse menetlemise aeg jõudis kätte mõni minut peale nelja. Peaminister läks siis pulti saadikute küsimusi kuulama ja neile vastama. Opositsiooni küsimused olid üldised ja süüdistavad, kuid peaministri vastused faktirohked ja täpsed.
Mõned nopped Ansipi vastustest:
– 20 EL-i riiki ei suuda mahutada eelarvedefitsiiti 3 protsendi piiridesse, vaid 7, Eesti nende hulgas, suudab. Valitsuse poliitika kajastub meie riigireitingust ja see on kõrge. Reitingust sõltub krediidiressursi hind ja nii on Eesti majandust elavdanud miljardite kroonidega.
– 2006 a olime EL-is eelarveülejäägiga kolmandal kohal. Ainult kaks riiki suutsid rohkem reserve koguda. Oleks võinud rohkem koguda.
– Avaliku sektori palka oleks pidanud vähem tõstma, aga see otsus sündis konkreetses ajalises raamistikus. Mõni teine riik ei tõstnud ja inimesed lahkusid välismaale tööle.
– Töölepinguseadus, usaldasime sotsiaalpartnereid liiga palju. Liiga lahked hüvitised, need ei mahu isegi 3 % -se maksemäära sisse ära. Ei arvestatud töötuse numbritega.
– Valitsus ei ole väitnud, et ükspuha millised ohvrid on euro nimel õigustatud. Eesti riigi rahandusliku jätkusuutlikuse nimel teeme eelarvepoliitilisi otsuseid.
– Paari nädala vanune reitinguagentuuri Moodys aruanne peab Eesti Valitsuse suutlikkust kohaneda muutuvate majandusoludega muljetavaldavaks ning parimaks EL-is.
Jürgen Ligi lubas fraktsiooni nimel kõneledes rohkem opositsiooni informeerida, neile rohkem infot jagada, et nad asjadest paremini aru saaks.
Mart Laar kinnitas, et valitsusel on vaja kiiresti mitmeid otsuseid langetada ning valitsus peab igal juhul jätkama.
Eiki Nestor pidas vajalikuks öelda, et sotsidel on komme käia oma partneritega tee lõpuni. Valitsus peab töötama edasi, peaminister peab töötama edasi.
Toimus hääletus, mille tulemusel pooldas umbusaldust 35 Riigikogu liiget (kaks vähem kui esitas) ja vastu oli 53 Riigikogu liiget.
Lihtne järeldus – parlament usaldab peaminister Andrus Ansipit.
I bow down humbly in the presence of such graeentss.