Paide veeprojektiga ühel pool

1.aprillil toimus Paide veeprojekti pidulik lõpetamine. Ligi 250 miljonit krooni on investeeritud Paide linna ja Sillaotsa, Kriilevälja küladesse. Paide omaosalus oli ca 12 protsenti ehk 30 miljonit krooni.

Pidulikul lõpetamisel olid kohal nii projektiga rohkem kui vähem seotud inimesi. Aktsiaseltsi Paide Vesi juhataja Jaan Madis tegi ülevaate projekti käigust.

Keskkonnaminister Jaanus Tamkivil oli tähtis roll Paide projekti õnnestumisel. Nimelt langes Paide projekt aega, kus ehitushinnad hüppeliselt kasvasid ning nii kallines Paidegi projekt pea kaks korda. Koostasime koos Jaan Madisega ministrile kirja, kus selgitasime olukorda ning tegime ettepaneku projektiga jätkamiseks. Alternatiiviks oli katkestamine ja jätkamine osade kaupa. Korraldasin ka ministri visiidi Paidesse, kus siis lõplikult kokku lepiti, et riik võtab osa kallinemisest oma kanda kui Paide omaosalust samas proportsioonis suurendab. Kuna projekti rahastamise proportsioonid olid niivõrd head, ei olnud Paide poolt sel hetkel takistust ja projekt saigi jätkuda. Keskkonnaminister Jaanus Tamkivi oli lõpetamisel kohal ja tervitas kohalviibijaid.

Eks mõned rasked hetked olid Paide veeprojektil veel. Lisaks juba mainitud kallinemise probleemile tekkis Paide linna finantsseisu halvenemisel järgmine probleem. Nimelt soovis Paide linn, et vee-ettevõte võtaks rohkem laenu ja maksaks Paide linnale tagasi varasemalt veeprojekti investeeritud omaosaluse miljonid. Linnavalitsuse soovi läbiminek oleks tähendanud vee-ettevõtte laenukoormuse hüppelist kasvu ja loomulikult veelgi suuremat hinnatõusu tarbijatele. Laenu küsiti Keskkonnainvesteeringute Keskusest ja loomulikult ei saanud ma nõukogu liikmena nõus olla vee-ettevõttest raha väljavõtmisega. Nii jäigi linnavalitsuse plaan ellu viimata.

Pikemalt ei tahakski siin peatuda veel ühel vahepeal tekkinud probleemil, kus peale valimisi tööta jäänud erakonnakaaslasele töökohta otsides ka vee-ettevõtte otsa vaadati. Et mõni leping saab varsti läbi… Kuuldavasti on tänaseks tööotsija omale jõukohase töö leidnud ning vee-ettevõte saab rahulikult järgmisi sihte seada. Viimaseid jagub, sest käsil on mitme Järvamaa omavalitsuse ühisprojekt vee-ja kanalisatsiooniteenuse parandamiseks Järvamaal.

Kui ma 1996 a Paide linnapeaks sain oli kraanivesi joogiks kõlbmatu. Mõne aasta möödudes saime Phare abiga puhta vee linna. 2003 a võtsime ette järgmise projekti, millega puhas vesi jõuaks võimalikult kõigi linnakodanikeni, linnalähedased külad kaasa arvatud. Ühtekuuluvusfondi ja Eesti riigi abiga on seegi nüüd tehtud ning pidulikult lõpetatudki.

Suur tänu tegijatele, eriti vee-ettevõtte juhataja Jaan Madisele!

Pidulikul lõpetamisel sai ikka nalja ka, esimene aprill ikkagi. Pumbamaja alumisele korrusele oli üllatuslikult pillimängija saadetud.

Eelnevalt soovitati tungivalt alumistele korrustele mitte minna, sest muidu ei pruugi enam väljapääsu leida. Enne pumbamajja sisenemist said kõik osalejad kaasa võtta jaama tehnoloogilise skeemi, et oleks "orienteerumisel abiks".

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga