Paide Arvamusfestivalil

Käibesse on läinud väljendus, et “sellest räägiti Arvamusfestivalil”, mis tähistab Paides esmakordselt kõlanud ideed või mõtet. Lisan omalt poolt kaks näidet, mis samuti möödunud nädalavahetusel toimunud Arvamusfestivalil kõlasid.

Reedene Eesti Ekspressi intervjuukohvik, Sulev Vedler küsib ja mina vastan
Reedene Eesti Ekspressi intervjuukohvik, Sulev Vedler küsib ja mina vastan

Reedeses  Eesti Ekspressi  intervjuukohvikus vestlesin ajakirjanik  Sulev Vedleriga häirimisest ja muustki. Intervjuud saab lugeda tänasest (19.august) Eesti Ekspressist.  Intervjuukohviku võõrustajaks oli EE valinud kohviku nimega Pierre, kus pakuti väga head kohvi ja maiustusi.

Kui me Margega Tartus käime siis püüame alati Raekoja platsi Pierre´st läbi astuda, et kohvi ja magusaelamust saada.

Reformierakonn telgis Aivar Sõerdiga, juhatab reforminoor Anti Haugas
Reformierakonn telgis Aivar Sõerdiga, juhatab reforminoor Anti Haugas

Laupäeval aga selgitasime koos kolleeg Aivar Sõerdiga Reformierakonna telgis milline võiks välja näha Eesti maksusüsteem 10 a pärast. Maksuameti peadirektori, rahandusministri ja Riigikogu rahanduskomisjoni liikme kogemusega Aivari osa oleks võinud vabalt ka populaarteaduslikuks loenguks maksude teemal nimetada.  Mina rääkisin rohkem maksude seosest kogukonnaga ja ratsionaalsetest valikutest,  mida on säästlikum rahastada kodanike omast taskust ilma maksu üldse kogumata. Ütlesin esimest korda avalikult välja mu peas juba mõnda aega tiksunud idee kuidas võiks Eesti oivalist e-maksuametit kasutada maksumaksjatele rohkem õigusi andes.

Juba mõne aasta pärast võiks iga inimene saada ise otsustada, kuhu riik tema tulumaksuraha kulutab. Elektroonilist maksudeklaratsiooni esitades võiks olla võimalus teha valik kolme valdkonna vahel, kuhu minu tulumaksu kulutada. Kujutagem ette, et me saaksime algatuseks näiteks 1 protsendi oma tulumaksust jagada kolme valdkonna vahel:

A. Keskkonnakaitse

B. Kultuur

C. Sport

Võib jagada võrdselt, et iga valdkond saab 33,3 %, aga võib ka kõik ühele anda ning teised üldse ilma jätta. Nii saaksime maksumaksjatena igal aastal anda selge sihituse oma rahale, mis arusaadavalt motiveeriks ka saajaid. Saaksime ise otsustada, mis on meie arvates tähtsam. Tegu oleks omamoodi kaasava eelarvega, aga juba riigi tasandil.

Võib-olla peaks ülaltoodud valikus olema ka neljas variant – D. jätan endale?!

TV3 tundis samuti idee vastu huvi, klippi saab vaadata siit.

Intervjuu TV3 reporter Virgo Pärnale maksusuunamisest
Intervjuu TV3 reporter Virgo Pärnale maksusuunamisest

16.augusti LP-s vastab Rain Lõhmus ajakirjanik Ingrid Veidenbergi küsimusele  Śveitsi riigi ligitõmbavuse kohta muuhulgas järgmist: “Śveits on teistsugune koht. Korista sealt politsei ära ja mitte midagi olulist ei juhtu. Iga kodanik on ise politsei. See on fundamentaalne erinevus – minu jaoks on selline riik ülimalt turvaline.”

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga