Öine häirimine Tallinnas

Ajaleht Postimees on võtnud tänuväärselt kajastada uut olukorda, kus inimestel on õigus mitte taluda häirimist ning häirijatega suheldes paluda häirimise lõpetamist. Praktiline elu toob mitmesuguseid näiteid:

Et aidata inimestel oma õiguste eest võidelda, koostasin juhendi, mille järgi käitudes saab edukalt häirimise vastu võidelda. Postimehes avaldatud juhendit saab lugeda siit.

Postimehe ajakirjanikud võtsid kätte ja proovisid laupäevases pealinnas  juhendit praktikas ning jõudsid järeldusele, et juhend töötab. Ajakirjanduslikust eksperimendist saab pikemalt lugeda ja vaadata siit.

Avaldatud artiklist jäi selline mulje, et ajakirjanikel tuli häirijatega suhtlemisel argumentidest puudu. Püüan siinkohal abiks olla. 

Subwooferit täis pakiruumiga tuleb hoolega mõelda, kus üldse saab seda kasutada.
Subwooferit täis pakiruumiga tuleb hoolega mõelda, kus üldse seda kasutada saab.

Kõigepealt Kalev SPA juures nn autode helisüsteemide võrdlejad. Neile oleks tulnud selgitada, et kui nad keeravad oma autos muusika nii valjuks, et see kostab avalikku ruumi siis on tegu avaliku üritusega. Avaliku ürituse jaoks aga peab olema eelnevalt taotletud ja saadud kohaliku omavalitsuse luba. Ilma loata avaliku ürituse korraldamine on seaduserikkumine. Teiseks, kui avalikul üritusel esitada muusikat siis tuleb sõlmida leping autorikaitsega, et autorid saaksid oma loomingu avaliku esitamise eest tasu.  Otse loomulikult ei ole ühelgi automuusika esitajal ei luba ega lepingut ning peale seda kui nad on sellest teada saanud, rikuvad nad juba teadlikult seadust ehk tegu raskendava asjaoluga. Mõnikord keeratakse seepeale muusika vaikseks, tihtilugu aga tuleb politseile teada anda.

Valju muusikat autost lasta on ilma loata keelatud nii päeval kui öösel. Öisel ajal toob valju muusika laskmine kaasa veel ka karistuse avaliku korra rikkumise eest.

Ka paar õlut võtnud mees on inimene meie hulgast, kellega tuleb viisakalt suhelda. Mihkel Maripuu (PM) jäädvustus Marja poe kõrval
Ka paar õlut võtnud mees on inimene meie hulgast, kellega tuleb viisakalt suhelda. Mihkel Maripuu (PM) jäädvustus Marja poe kõrval

Mitmed ajakirjanikuga vestelnud purjutajad väitsid, et laupäeval võib väljas karjuda. Mitte üheski seaduses sellist õigust küll kirjas ei ole. Jah, öörahu on puhkepäevadele eelnevatel õhtutel kaks tundi pikem ehk algab tavapärase kella kümne asemel südaöösel. Aga kui su karjumine enne südaööd teisi häirib siis on ikkagi tegu avaliku korra rikkumisega.

Soovitan mitte ainult lugeda vaid ka vaadata intervjuud häirimise teemal, kus teema üksipulgi lahti seletatud ja näidetega varustatud. Intervjuud saab lugeda siit 

Tegutsemisjuhendi avaldas ka Delfi 

Kes end vene keeles kodusemalt tunneb siis venekeelne tegutsemisjuhend on loetav siit 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga