Õhtulehele mittesobinud vastus kuluhüvitise teemal

Sain minagi endise Riigikogu liikmena e-küsimuse Õhtulehe ajakirjanikult Karoliina Vaslilt. Kuigi otseselt ju kohustust ei ole, aga kohusetunne siiski sundis juba järgmisel päeval vastama. Kahjuks aga ei sobinud mu vastus Õhtulehe kujundatavasse pilti:) Aga eks hinnake ise…

30.septembril kell 18.07 saabusid küsimused:

Tere!

Viimasel ajal on taas palju juttu riigikogu kuluhüvitise eest liisitud autodest.
Kirjutan artiklit sellest, mis autosid liisiti eelmise riigikogu koosseisu ajal ja mis sai neist autodest edasi (kas osteti välja, tagastati või liisitakse siiani edasi).
Esitan kõigile, kes eelmise koosseisu ajal kuluhüvitise arvelt liisisid, küsimused. Loodan, et leiate aega vastata.

Mis autot te riigikogu XII koosseisu ajal liisisite?

• Mis sai autost pärast seda, kui riigikogu XII koosseis lõpetas –  kas tagastasite liisingule? Ostsite välja (kui jah, mis hinnaga välja ostsite ehk mis oli jääkväärtus)? Või liisite sama autot edasi?

• Juhul, kui ostsite välja, kes kasutab seda autot praegu?

• Liisingutest räägitakse taas rohkem seoses rahvasaadik Mihhail Stalnuhhiniga, kellel endal juhuluba pole ja kelle sõidukiga sõidab suuresti ta naine; eelmise ametiaja ajal liisitud auto ostis ta aga välja ja seda kasutab tema poeg.
Selle ja võimalike teiste nö piiripealsete olukordade valguses mis teie arvate, kas autoliising peaks üleüldse kuluhüvitise alla kuuluma või mitte? Miks?
Kui leiate, et reegleid/järelvalvet peaks veidi muutma, siis kuidas?

Tervitades,
Karoliina Vasli
55 670 129

/home/blogs/toniskoiv/wp content/uploads/2015/10/tõnis kõiv img 1221
Kui aasta pärast liising läbi saab, eks siis ole aega otsustada, mis edasi

Vastasin järgmisel päeval ehk 1.oktoobril kell 13.38 järgmiselt:

Tere,

tänan küsimast. Mina liisin oma Hondat jätkuvalt edasi. Järgmisel aastal saab liisinguperiood läbi ja eks ma siis otsustan, mida edasi teen. Seni ei ole ma ühtegi kuluhüvitisest makstud autot välja ostnud.

Stalnuhhini teemal – kuluhüvitis on mõeldud saadiku tööga seotud kulutuste hüvitamiseks ja tööd peab saadik tegema isiklikult. 

Kuluhüvitiste praegune süsteem on rohkem vajalik mujalt kui Tallinnast Riigikokku valituile. Neil tuleb üpriski palju aega autoroolis veeta ning seega peab auto olema turvaline ja piisavalt kindel erinevates oludes sõitmiseks. Võrreldes teiste Riigikogu liikmetega on ebaõiglane kiita Riigikogu juhatust kuluhüvitiste vähese kasutamise eest, sest neile on ju lisaks ette nähtud nii auto, kütus kui isegi juht.

Pigem tuleks saadikutelt nõuda kuluhüvitise kulutamist uue teadmise saamiseks, kas uuringute tellimiseks või kasvõi enese koolitamiseks. Rahvusvaheline suhtlus on samuti kulu, mida tuleks häbenemata kuluhüvitisest katta.

Tervitades

Tõnis Kõiv

Riigikogu liige 2005-2015

Õhtulehe valikuga vastustest saad tutvuda 6.oktoobri paberlehes või siit

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga