Must või valge?!

Eestit väisasid Saksa parlamendisaadikud, kolleeg esitles raamatut, otsevalitud president juba püüab oma võimupiire laiendada…
Saksa parlamendi delegatsioon (haigestumiste tõttu kahanenud küll ainult kolmeliikmeliseks) külastas Eestit 4.aprillil. Kuna erihuviks olid põllumajandus ja keskkond siis toimusid kohtumised mõlema ministeeriumi esindajatega, lisaks käidi RMK-s ning Riigikogus.

Saksa Bundestagi liikmed
Saksa Bundestagi liikmed

Maaelu ja Keskkonnakomisjoni esimehed ja osa liikmetest pakkusid sakslastele lõuna ning seejärel tutvustasid põllumajanduse, metsanduse ja jahinduse olukorda ja seadusandlikke algatusi Eestis. Bundestagi kolleegide küsimused puudutasid eelkõige metsa sertifitseerimist ja loodusliku mitmekesisuse kaitsmist, aga ka huntide tekitatud kahju ja järelevalvet metsade majandamise üle. Saksa delegatsioon külastas enne Eestit Leedut ja Lätit ning siirdus järgmisena Soome. Nende endi sõnul saab nii väga hea ülevaate erinevustest ja sarnasustest kõrvuti asuvate riikide vahel. Eestit külastasid Josef Rief (Kristlik-Demokraatlik Liit, CDU, fotol vasakul),  Petra Crone (Sotsiaaldemokraatlik partei, SPD, fotol keskel) ja Kirsten Tackmann  (Vasakpartei, Die Linke, fotol paremal).

 

Kadri Luik ja Lauri Luik trükilõhnalistesse raamatutesse autogramme jagamas
Kadri Luik ja Lauri Luik trükilõhnalistesse raamatutesse autogramme jagamas

Kadri Luik ja Lauri Luik esitlesid neljapäeval Viru Keskuse raamatupoes ühist raamatut ning jagasid lahkelt autogramme. Juba kolmas Reformierakonna fraktsiooni liige, kelle raamat mul koduses raamatukogus on. Paul-Eerik Rummo luulekogule on lisandunud kaks raamatut Laine Randjärvelt, üks mõistulugu ja teine kirjade kogumik ning nüüd lisandus Lauri (ja Kadri) Luige raamat. Väga tore, jään ootama järgmisi raamatuid või uusi autoreid:)

Kuna me abikaasaga ei jõudnud raamatuesitluse alguseks kohale ja raamatut ennast ka veel läbi lugenud ei ole siis raamatust rohkem midagi lisada ei ole. Aga ikkagi soovitan osta ja läbi lugeda.

Jaanuaris rahva poolt otse valitud Tśehhi president Miloś Zeman juba püüab oma võimupiire laiendada. Tema esimene välisvisiit Slovakkiasse näitas, et ta käitub nagu peaminister, arutades tegevvõimu pädevuses olevaid küsimusi ja kaasates suurt ja esinduslikku äridelegatsiooni. Terav konflikt on tekkinud Zemani ja välisminister Karel Schwarzenbergi vahel. Õigemini küll ei saanud presidendivalimiste rivaalid  varemgi hästi läbi, aga nüüd on värske konflikt tekkinud. President Zeman soovib Tśehhi suursaadikuks Slovakkiasse määrata ekspresidendi Vaclav Klausi abikaasat Livia Klausovat, aga välisminister on selgelt vastu. Schwarzenberg ei pea pr Klausovat piisavalt pädevaks, aga eks üks põhjustest ole seegi, et ekspresidendi proua osales aktiivselt Zemani valimiskampaanias ning lausa solvas kampaania käigus Schwarzenbergi Austria päritolu abikaasat. On märgilise tähendusega kumma tahe nüüd siis peale jääb, kas välisministri või presidendi oma.  Samas takistab see piinlik vaidlus üle pikkade aastate tekkinud oivalist võimalust formuleerida valitsuse ja presidendi ühine Euroopa-poliitika. Varasemalt oli takistuseks eelmise presidendi Vaclav Klausi Euroopa-vastasus, kas nüüd saab takistuseks vastuolu kahe mehe vahel? Saame näha.

Ühispilt Riigikogu valges saalis Saksa parlamendi liikmetega.

Traditsiooniline ühispilt Saksa ja Eesti parlamendi liikmed. Foto: Merje Meisalu
Traditsiooniline ühispilt Saksa ja Eesti parlamendi liikmed. Foto: Merje Meisalu

PS! Postituse pealkirjas märgitu viitab Kadri ja Lauri Luige ühise raamatu pealkirjale: must&valge LUIK

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga