Maailma parlamentide kogunemisel koristustalgud jutuks

Šveitsis toimunud Rahvusvahelise Parlamentidevahelise Liidu (IPU) Bernis toimunud 125. assambleel oli Eesti delegatsiooni põhisõnumiks Eestist alguse saanud koristustalgute laiendamine üle maailma.

Jagasime laiali sadu Eestis trükitud kaarte „Let´s do it World“ reklaamiga ning juhistega, kuidas järgmisel aastal toimuval maailmakoristusel kaasa lüüa. Parlamentidevahelise liidu assamblee kohtumistel oligi üheks märksõnaks vabatahtlik töö ja „Let´s do it World“ sobib sellesse raamistikku suurepäraselt.

ÜRO peasekretär Ban Ki-Mooni IPU ees peetud tervituskõne (tervikuna leitav IPU kodulehelt) toetas samuti meie ideed. Peasekretär rõhutas kolme asja. Kõige tähtsam on jätkusuutlik elukorraldus (ÜRO põhiline prioriteet), teiseks usalduse taastamine ja kolmandaks naiste potentsiaali rakendamine. Ban Ki-Mooni sõnul tuleb valmistuda üha kasvava rahvaarvu mõjudeks, et seista vastu 50-50-50 väljakutsele.

Viiekümne aasta jooksul kasvab maailma elanikkond 50 protsendi võrra. Samal ajal me peame vähendama kasvuhoonegaaside emissiooni samuti 50 protsendi võrra, et ära hoida katastroofilist kliimamuutust. ÜRO peasekretäri kõne lõi soodsa atmosfääri, et levitada maailmakoristuse ideed. Me peame oma käitumises ja elukorralduses arvestama, et inimesi on maakeral üha rohkem. Illegaalsed prügimäed, koristamata jäätmed, korraldamata prügimajandus halvendavad elukeskkonda, võtavad inimestelt ära elamisruumi ning selle muutmiseks tuleb tegutseda. Let´s do it!

Eesti delegatsiooni juhina IPU-s jätkan selgitustööd, et siitmailt alguse saanud kodanikualgatus maailma parlamentide kaudu senisest veelgi laiema kandepinna leiaks. Et teiste riikide parlamentide liikmed oleksid teadlikud ja toetaksid oma riigi kodanike algatust.

Tänaseks on 16 riigis toimunud prügikoristustalgutel osalenud kaks miljonit inimest. Maailma eri paikades on praegu vähemalt 100 miljonit tonni ebaseaduslikku ladustatud prügi. Järgmisel aastal toimuval maailmakoristusel on kavas prügi kokku korjata vähemalt sajas riigis.

IPU Šveitsis toimunud peaassamblee 125ndal istungil osales 161 riiki.

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga