Koigil ja Koerul läheb hästi

Tänane Vabariigi Valitsus otsustas anda keskkonnaminister Jaanus Tamkivile volituse sõlmida leping riigi ja Sumitomo Mitsui Banking Corporationi vahel Koigi võimla, Päinurme päevakeskuse ja Koeru Hooldekodu soojustamiseks. 

Vabariigi Valitsuse poolt kinnitatud nimekirjas on objekte veel mitmest maakonnast. Järvamaalt on nimekirja mahtunud kolm, Viljandimaalt seekord kahjuks ühtegi.

Jaapani korporatsiooni raha kasutatakse hoonete energiasäästlikumaks muutmiseks ehk vähendatakse õhku paisatava CO2 kogust. Eesti võit on investeeringujärgselt väiksem energiakulu ehk sääst eelarves, lisaks uued töökohad ja laekuv maksutulu tööde tegemisest. Õhku paisatava heitkoguse vähenemine jääb jaapanlaste võiduks. Neil on kohustus vähendada CO2 õhkupaiskamist, aga Jaapanis on seda kallim teha kui Eestis. Seepärast investeerivadki jaapanlased Eestisse.

Süsteem võib üldiselt tunduda keerulisevõitu ja isegi absurdne, kuid näiteks Koigi valla jaoks on tegemist vägagi reaalse asjaga. Nemad saavad valla eelarves vähendada Koigi võimla ja Päinurme päevakeskuse/raamatukogu küttekulusid ja sama raha kulutada näiteks uute spordivahendite või uute raamatute ostmiseks.

Koeru Hooldekodu energiasäästlikumaks muutmisel on aga reaalne mõju eakate inimeste hooldamise hinnale. Suur maja Koerus neelab kõvasti energiat ja seetõttu saab soojakulude kokkuhoid olema märkimisväärne. Loodetavasti peale tööde tegemist võimalikuks teenuse hinna alandamine, et nii omavalitsustel kui hooldekodu asukate lähedastel oleks kergem rahalist koormat kanda.

Tööde tegemist korraldab Riigi Kinnisvara Aktsiaselts ning igale konkreetsele objektile kuuluv rahasumma avaldamisele ei kuulu. Tööde reaalne tegija leitakse riigihanke teel.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga