Laupäeval oli võimalus Leedu rahvusliku palvushommikusöögiga seotult hommikust süüa Leedu Vabariigi Presidendi Valdas Adamkusega.
Pildid galeriist: http://www.reform.ee/kandidaat/tonis-koiv/galerii&gallery_id=255
Istusin reede keskpäeval Tallinnas bussi peale, et sõita Vilniusse osalema Leedu rahvuslikul palvushommikusöögil. Eurolinesi Lux express viis mugavalt Riiga. Bussis levis internet, sai piiramatult kuumi jooke tarbida ning nii läkski kohalejõudmine ootamatult kiiresti.
Riias oli pea paar tundi aega, sest edasi tuli sõita järgmise bussiga. Riia bussijaamas oli korralik pakihoid ja turismiinfopunkt. Viimasest saadud kaardile vaadates selgus, et kesklinn on kiviga visata. Samuti rahvusvahelise kinnisvarafirma Willbrook kontor, kus sõbraga kokku sain. Mulle tutvustati lahkelt suurprojekti, mida nad paar maja eemal arendama hakkavad. Muuhulgas selgus, mida osa Riias tegutsevatest ettevõtjatest Venemaa küsimusest arvavad. Midagi üllatavat selles ei olnud.
Riiast Vilniusse sõitev buss ei olnud enam nii Lux. Internet jupsis, vooluvõrku arvuti jaoks polnud, samuti ei mingeid jooke. Bussijuht aga teadis, et uuest aastast tulevad sama tüüpi bussid, mis Tallinna ja Riia vahet sõidavad ka Vilniuse liinile.
Vilnius võttis vastu sooja öise õhuga. Mõni minut peale bussi pealt tulekut lasti ilutulestiku rakette. Mind hotelli sõidutanud taksojuht arvas, et õpetajate päeva puhul.
Hommikusöök presidendiga
Laupäeval kell 12 algas hommikusöök Leedu Vabariigi Presidendi Valdas Adamkusega presidendipalees. Külaline Valgevenest jäi tulemata, kuid Ukraina (1) ja Läti parlamendi liikmed (4) olid kohal (vt fotot). Teemadest puudutasime nii Georgia konflikti tagajärgi, Ukraina poliitilist olukorda, minu eestvõtmisel ka energiajulgeoleku küsimusi. Peaksime tähelepanelikult jälgima naaberriigi investeeringuid gaasi tootmisse, sest kui neid ei tehta, on juba mõne aasta pärast gaasi defitsiit käes. Samuti jõudsime ühisele veendumusele, et Balti riikide energiasaareke vajab kiiremas korras ühendamist Euroopa elektrivõrguga. President tunnistas, et vajadus suurema koostöö järele Balti riikide vahel on ilmne. Nii energia kui teisteski küsimustes.
Konverents
Kella kahest kaheksani kestis Leedu rahvusliku palvushommikusöögi eelne konverents pealkirja all „Leedu, millist soovime näha“. Sõna said enamuses kohalikud teadlased, usutegelased ja poliitikud. Oma osa oli planeeritud külalistele. Mina tutvustasin oma kõnes meie valikuid järgmise aasta eelarve koostamisel, tööjõu turu jäikuse probleemi, peatusin energiajulgeolekul ning sidusin selle kõik kokku vajadusega meeles hoida kõrgemaid väärtusi.
Valimised ja energia
Pühapäeva hommikul kell 10 algas presidendi palees Leedu rahvuslik palvushommikusöök. Leedu seisab valimiste lävel, mis toimuvad juba nädala pärast. Valimiste teema käis läbi enamuse kõnedest. Arvamusküsitlused näitavad võitu konservatiividele, teisel kohal püsib skandaaliga lahkunud endise presidendi Paksase partei, kolmandal kohal sotsiaaldemokraadid ning neljandal Uspaskihhi erakond. Nägin Lietovuos Rytases tabelit, kus oli välja toodud erakondadele III kvartalis makstud toetus-summad ning suurimad toetajad. Torkas silma, et ühe partei rahaline toetus oli üle 1,7 mlj liti kui kõik teised jäid alla 0,8 miljoni. Kui teisi erakondi on suurte summadega toetanud erinevad ettevõtted, siis suurima toetuse osaliseks saanud Paksase parteile on raha andnud ka mitmed eraisikud (nimekirjad lehes). Pidi olema avalik saladus, et Paksase partei kassa täitub Venemaalt pärit rahaga. Päris huvitav saab olema jälgida, millised erakonnad peale valimisi võimukoalitsiooni moodustavad ja kas topelt paks rahakott annab Paksasele võidu?
Koos valimistega toimub ka soovituslik referendum, kus leedukatelt küsitakse luba pikendada Ignalina tuumajaama töötamist aastani 2012. Just nii kaua pidi olema tehniliselt võimalik veel tuumajaama ressurssi kasutada ilma et oleks liigset ohtu. Leedukad soovivad saada lihtsalt juurde aega, et teha ettevalmistusi uuteks energiaühendusteks Rootsi ja Poola ning lühendada maksimaalselt ainult Vene maagaasil põhinevat perioodi. Viimane saabub paratamatult, sest vana tuumajaama sulgemisest uue avamiseni tuleb elekrit toota gaasiturbiinjaamadest. Leedus hilja-aegu läbi viidud arvamusküsitluse kohaselt usub üle 42,2 % vastanutest, et Venemaa poolsed majandussanktsioonid on võimalikud. Küsimusele, millist poliitikat peaks leedukad ajama, sai kõige suurema toetuse (37,2 %) vastus: "tuleb käituda printsipiaalselt, kuid jääda vaoshoituks ning valmistuda vastuseisuks nii sõjalisele agressioonile kui ka majanduslikule, poliitilisele ja kultuurilisele survele" (andmed BNS-ist).
Palvushommikusöögil osalesid president, peaminister, parlamendi liikmed, usutegelased ning külalised erinevatest riikidest. Kohal olid ajakirjanikud nii tele-kui fotokaameratega ning meeleolu oli hea.