Koerust, Türist ja Paidest

Möödunud nädala märksõnadeks võiks valida ühistranspordi, Ida-Viru ja jäätmemajanduse, aga samuti Koeru vallavanema mahavõtmise, Türi eakate külaskäigu ja skandaali Paide spordihoone ümber. Kõigest mainitust ja veelgi mõnest teemast kirjutasingi pikemalt nädala kokkuvõttes.

Esmaspäeval tähistas maavalitsuse IV korruse saalis oma kümnendat sünnipäeva Järvamaa Ühistranspordi Keskus (JÜTK). Ühistranspordi kvaliteet on JÜTK-i ajal tunduvalt paremaks läinud. Kümme aastat tagasi pidid omavalitsused kord aastas alati ühistranspordile lisaraha leidma ning korraldamine oli läbipaistmatu. Nüüd neid muresid ei ole, bussiliinid on korrastatud, piletiaparaadid töötavad, reisijate arv loetud jne. Kõige keerulisem periood JÜTK-i ajaloos oligi vast mõne aasta tagune, kus bussifirmad kõvasti konkureerisid ning Järvamaa inimeste huvid lõpuks kaotajaks jäid. Paide-Türi linnaliinil ei sõida siiani uusi busse, aga nad olid ju riigihanke võitjal olemas, käisid korra Paideski.

Kui JÜTK alustas, oli Järvamaa vaid üks vedaja ning igatseti konkurentsi järele. Nüüd kümme aastat hiljem on vedaja vahetunud kuid konkurentsi ikka ei ole suudetud tekitada, ikka on üks vedaja.  Soovin JÜTK-ile õnne ja edu edasises tegevuses, mh Mäo bussiterminali valmimisel.

Teisipäeval võetigi Koerus vallavanem maha. Tema vastu olnud koalitsioon ei seedinud ära, et vallavanem väljendas septembri lõpus volikogu ees oma seisukohta ühe kinnistule kasutusvalduse seadmisel. Vallavanem arvas, et volikogu ei peaks kasutusvaldust andma Järva PM-le vaid hoopis FIE-st Ahti Karonile. Sellise arvamuse avaldamine oli nii suur patt, et oktoobri volikogus anti vallavanemale umbusaldus üle. Õiguslikult kaheldaval moel kokku kutsutud volikogu istung 2.novembril võttiski 8 häälega vallavanema maha. Napp enamus 15-liikmelises volikogus saavutati ülejooksiku abil. Eks nüüd oled näha, mis Koeru arengust edasi saab. Kaua ülejooksiku peal koalitsioon püsib? Juba nõuab Järva maavanem Koeru volikogult vaidlusaluse maatüki kohta langetatud otsuse tühistamist. Ilmselt Järva PM seda maad endale ei saa. Sel juhul aga kaotab tööka vallavanema mahavõtmine üldse igasuguse mõtte…

Kolmapäeval leppisime Riigikogus toimunud nõupidamisel põhimõtteliselt kokku, kuidas peaks lahenema Riigikontrolli ja Kaitseministeeriumi vaheline vaidlus ühe auditi tegemise üle. Eesootav nädal näitab, kas meie kokkulepitud plaan ka ellu rakendub.

Neljapäeval olime fraktsiooniga Ida-Virumaal. Ühise bussiga 8 paiku hommikul Toompealt minema ja õhtul poole kümneks tagasi. Sinna vahele mahtus Jõhvi vallavalitsuse, Jõhvi lastehaigla, ajalehe Põhjarannik toimetuse külastus, Ida-Virumaa Tööstusalade Arenduse tegevuskavadega tutvumine, kohtumine eakatega Kohtla-Järvel ning Püssi puitlaastplaadi tehase külastus. Kõikidest neist kohtumistest võiks kirjutada pikalt, sest igal pool oli huvitav ja saime väga kasulikku infot. Kohalikud reformikad olid kohtumised kenasti ette valmistanud ning päeva lõpus Jõhvi kontsertmajas toimunud kokkuvõtval koosolekul said tekkinud ideed, mõtted, tagasiside ühiselt läbi arutatud. Väga kokkuvõtvalt öeldes – Ida-Virumaal on suur potentsiaal.

Reedel võõrustasin Toompeal Türi eakaid. Kõigepealt suundusime Stenbocki majja, et kohtuda peaminister Andrus Ansipiga. Kokku kulus meil Stenbockis üle tunni, millest enamus ajast rääkis Ansip meile nii maja ajaloost kui oma ametist, aga kõige rohkem päevakajalistest teemadest. Ei pääsenud üle ega ümber ei pensionitest ega hinnakasvust. Andrus oli heas vormis nagu tavaliselt, kõik küsimused said vastused.

Stenbockist Toompea lossi suunas lahkudes lehvitasime ka Läti peaministrile, kes just Eesti ametivennaga kohtumisele saabus. Naljaga pooleks võib öelda, et kohtusime nii Eesti kui Läti peaministriga.

Toompea lossi vaatasime eakatega ka üle, nii istungisaali kui fraktsiooni ruumid, ei jäänud söögisaaliski käimata.  Suur tänu siinkohal kõigile külalistele, aga ka Vitali Gansenile ja tema toredale bussijuhile!

Päeva teises pooles osalesin Jäätmekonverentsil Swissotelis. Erakondade esindajad olid kokku kutsutud, et väidelda ning lahendusi pakkuda. Reformierakonna seisukohalt on jäätmesektoris suured otsused juba ära tehtud ja nüüd tuleb nad kõik korralikult ellu viia. Et kõik elanikud saaksid kaetud korraldatud jäätmeveoga, et riiklik järelevalve jäätmevedajate ja käitlejate üle oleks tugevam jne. Tõsise arutelu koht turuosalistega puudutab teemat, kas kohalikul omavalitsusel peaks olema võimalus konkursivabalt jäätmevedajaks hakata või mitte. Kehtiva seaduse kohaselt saab KOV 1.jaanuarist 2011 õiguse loobuda jäätmevedaja leidmisest riigihanke abil ning asuda ise jäätmevedajaks. Riigikogu menetluses on eelnõu, mis siiski lubab KOV-i jäätmeveo ettevõttel konkureerida võrdselt teiste ettevõtetega avalikul konkursil, kus valitakse välja parim. Nüüd on vaja sektoris kokku leppida, millist teed mööda minna.

Praktiliselt terve nädala kestis Paides skandaal SA Spordi-ja Tervisekeskus juhi Jaan Arvola ümber. Kõigepealt saatis ta avaliku kirja linnavolikogule, mis oli kui viimane appikarje Paide linnalt raha kättesaamiseks. Ei aidanud, sest nii nagu ikka juhtub – „sõnumitooja tapetakse“. Kesknädalaks oli Arvola sihtasutuse juhi kohalt tagasi kutsutud. Kahjuks ei soovinud linnavõim sõnagi rääkida Arvola kirjas toodud faktidest sihtasutuse raha küsitava kasutamise kohta.

Kui nädala esimeses pooles oli Arvola sihtasutuse kohalt vabastamise põhjuseks „häbematus“ nõuda linnavalitsuselt raha sihtasutuse osutatud teenuste eest siis nädala teises pooles tuli välja veel üks põhjus. Nimelt Arvola ei ole siiani astunud Keskerakonna liikmeks. Nii nagu veel nädal tagasi (pühapäeva õhtul) öeldi, astub Keskerakonda, jääb sihtasutuse juhiks edasi. Kui ei astu, võtame maha. Siit saab järeldada, et pool sihtasutuse nõukogust tagandas Arvola ühtedel põhjustel ja teine pool teistel. Kuna aga vabastamise vormistamisel on kasutatud hoopis kolmandaid põhjuseid siis ilmselt saaga ei lõpe vaid jätkub uuel nädalal.

Loodetavasti saab sihtasutus sellegipoolest linnaeelarvest raha juurde, et tegevust jätkata.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga