Koalitsiooni konsultatsioonid

Kui hääled olid kokku loetud, võis neist teha mitmeid järeldusi. Esimene järeldus, et peaminister Andrus Ansip ja Reformierakond on oma tööga hästi hakkama saanud ning inimesed usaldavad Reformierakonda ja soovivad Ansipi jätkamist. Samuti võib hääletustulemusest välja lugeda, et parem-erakonnad said rahvalt suure mandaadi (RE, IRL) ning rahvas ootab valitsuse uuendamist. Samas ei ole ju vale ka põhiliselt keskerakonna levitatud järeldus, et kaks võimuerakonda kolmest parandasid oluliselt oma tulemust ehk siis rahvas usaldas neid rohkem kui varem. Reformierakond võitis valimised ja keskerakond jäi teiseks ning mõlemad võitsid parlamendis kohti juurde. Kolmas senise võimuliidu osaline Rahvaliit sai lüüa. Aeg näitab, kas ta enam üles kosubki. Samuti võib järeldada, et inimeste keskkonnateadlikkus on tõusnud, sest rohelised pääsesid parlamenti.

Nädala esimestel päevadel rääkisin paljude järvakatega. Üksmeelne arvamus oli, et keskerakond tuleb jätta opositsiooni. Keskerakonna poolne tegutsemine Järvamaal, sh Paide linnas, lakkamatu enesekiitmine, ennast võõraste sulgedega ehtimine, tühjad lubadused, jne, jne on tekitanud inimestes selge veendumuse, et keskerakonna koht on opositsioonis. Rahvas teab, mida ta räägib, rahvast tuleb kuulata.

Loota on, et konsultatsioonid IRL-i, SDE ja Rohelistega lõpevad edukalt ning uuel nädalal saavad alguse ametlikud koalitsiooniläbirääkimised. Kõigepealt räägitakse läbi programmilised seisukohad ning lepitakse koalitsioonileppe põhiosas kokku. Seejärel jagatakse ära valitsemisvastutuse valdkonnad ning viimases järjekorras jõutakse personaalia juurde. Arusaadavalt on peaministril veto-õigus teiste erakondade esitatavate kandidaatide osas, eriti just ministri portfellidele. On seda varemgi juhtunud ning ei saa seda seekordki välistada. Tuleb meelde keegi keskerakondlane Põlda Saaremaalt, keda Siim Kallas peaministrina oma valitsusse ei võtnud. Ta lihtsalt ei sobinud. Usun, et lähima paari nädala jooksul saavad kõik küsimused selgeks.

Tõnis Kõiv

Postitatud 08.märts 2007

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga