Keskerakonna plaanid löövad pensionäride pihta

Keskerakond andis täna Riigikogus üle eelnõu, mille kohaselt ei peaks tööandjad kolm kuud tööta olnud inimese töölevõtmisel aasta otsa sotsiaalmaksu maksma.

Eelnõu rakendumine seadusena toob väga üheselt kaasa suure sotsiaalmaksu laekumise languse. Ei ole ühegi ettevõtja jaoks midagi lihtsamat kui osa oma töötajatest ära koondada ning kolme kuu pärast tagasi võtta. Tööandja jaoks on aastane sotsiaalmaksu vabastus hea stiimul, et väike trikitamine ette võtta.

2009. aasta eelarves on käibemaks ja sotsiaalmaks kehvasti laekuvad maksud. Isegi teise lisaeelarvega vähendatud summad ei tule suure tõenäosusega aasta lõpuks täis, sotsiaalmaksu osas jääb puudu pea 1,7 miljardit krooni. See tuleb pensionite osas katta teiste riigieelarve tuludega ja ravikindlustuse osas kombineeritult (haigekassa reserv, teised tulud,kulude kärpimine). Kui Keskerakonna eelnõu rakendada siis jõuavad tragimad ettevõtjad veel selle aasta sees töötajad sotsiaalmaksu vabalt tööle vormistada ning 2010. aasta sotsiaalmaksu laekumine kuivab täiesti kokku. Ehk siis sisuliselt toob Keskerakonna eelnõu kaasa vältimatu pensionite vähendamise.

Majandusele ei annaks selline sotsiaalmaksuga mängimine mingit võitu, tekitaks vaid ebavõrdset konkurentsi ettevõtjate vahel. Toon lihtsa näite: riigihankel konkureerivad kaks ehitusettevõtjat, kellest üks ei maksa ehitaja palgalt sotsiaalmaksu, aga teine maksab. Arusaadavalt on mõlema ettevõtte püsikulu ja sellest tulenevalt ka pakkumishind erinev. Odavama pakkumise saab teha sotsiaalmaksu mitte maksev ettevõte. Arvake ära, mida võtab ette kaotajaks jäänud pakkuja? Vormistab oma ehitajad samuti maksuvabalt tööle. Kust nüüd siis lisaväärtus tekkis? Töökohti juurde ei loodud, optimeeriti vaid makse. Ehk siis kui pealtnäha paistabki ilus õun siis seest on mäda, mis mäda.

Reformierakond pakkus juba eelmisel aastal välja sotsiaalmaksu ülempiiri kehtestamise eesmärgiga tuua Eestisse rohkem kõrgelt kvalifitseeritud töökohti. Siit tuleks lisaväärtust ja ka uut hoogu majandusele.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga