Järvamaa valib Ilvest

Presidendivalimiste ettevalmistused käivad täie hooga. Järvamaal on paljudel juhtudel volikogus korraldatud kohe nagu päris presidendivalimine. Valijamehe kandidaadid on öelnud selgelt välja oma eelistused presidendi osas. Volikogu liikmed on teinud valiku salajasel hääletusel mitte kolleegist volikogu liikmete vahel vaid on valinud Eesti Vabariigile Presidenti. Valik on üpriski lihtne, kas Arnold Rüütel või Toomas Hendrik Ilves. Üks kahest.

Kui Riigikogus presidendivalimine nurjus, siis tegi Järva Teataja kiire kokkuvõtte Järvamaa omavalitsuste võimukoalitsioonidest ning ennustas Järvamaa eelistuseks Rüütlit. Õnneks ajakirjanikud eksisid. Nii nemad kui paljud teisedki võimalike valijameeste kokkulugejad arvestasid vaid seda, kes on omavalitsuses võimul. Arvestamata jäeti aga see, et inimesed mõtlevad ka ise, mitte ei kuula kinnisilmi parteikontori korraldusi.

Suheldes erinevate vallavolikogude liikmetega selgus, et väga paljud on Rüütli pensionile jäämise poolt. Väga õige lähenemine. Arnold Rüütel on pikki aastaid tööd teinud ning ta on igati ära teeninud õiguse jääda pensionile. Tal ei ole mingit võlga Reiljani ega Savisaare ees, kelle huvides ta kandideerimine praegu on. Isegi perekond ei toeta Rüütlit ta kandideerimisotsuses.

Nii ei ole midagi imestada, et tänase päeva lõpuks on Järvamaast saanud hoopis selge Ilvese toetaja. Järvamaa linna-ja vallavolikogud on valijamehed valinud ning enamus neist toetab presidendina Ilvest. Kuidas ma seda nii täpselt tean? Aga sellepärast teangi, et valijamehed on ise erineval moel avaldanud, keda nad toetavad. Omaette märk on, et Ilvese toetajad ei häbene seda ka välja öelda. Rüütli toetajad aga kipuvad millegipärast keerutama ning pelgavad oma eelistust välja öelda. Aga mida siin karta on?

Kes on siis Järvamaalt valijamehed on?

1. Albu vallast Jüri Kommusaar  (ainuke kandidaat)
2. Ambla vallast Enn Sults (teine kandidaat oli Vello Teor, kes ei osutunud valituks)
3. Järva-Jaani vallast Rein Köster (teine kandidaat oli Andres Turro, ei osutunud valituks)
4. Koeru vallast Jaanus Murakas (teine kandidaat oli Allan Praats,  ei osutunud valituks)
5. Roosna-Alliku vallast Aivar Tubli (teine kandidaat Aivar Saarepuu ei osutunud valituks)
6. Kareda vallast Meelis Reinla (teine kandidaat Lea Heinaste ei osutunud valituks)
7. Paide vallast Harti Paimets (ainuke kandidaat)
8. Väätsa vallast Toomas Hirbaum (teine kandidaat oli Leo Voorel, ei osutunud valituks)
9. Paide linnast Ants Hiiemaa (ainuke kandidaat)
10. Türi vallast Toomas Tamm (teine kandidaat oli Kaarel Aluoja, ei osutunud valituks)
11. Imavere vallast Mati Hõbemägi (teine kandidaat Jaanus Nilp ei osutunud valituks)
12. Koigi vallast Liidia Mäeveer

Otseselt Rüütlile ei ole oma toetust avaldanud mitte ükski Järvamaalt valitud valijamees.

Presidendieelistuse on oma teada jätnud järgmised valijamehed: Rein Köster, Jaanus Murakas, Aivar Tubli, Toomas Hirbaum ja Liidia Mäeveer.

Oma toetust Toomas Hendrik Ilvesele on erinevas vormis avaldanud Jüri Kommusaar, Enn Sults, Meelis Reinla, Harti Paimets, Ants Hiiemaa, Toomas Tamm ja Mati Hõbemägi.

Mul on Järvamaa inimeste otsuste üle hea meel.  

 

Tõnis Kõiv

 

Postitatud 15.september 2006

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga