Enne Pärt siis folk

Juulikuu viimasel reedel on loomulikult vaid üks siht – Viljandi folgile. Teel sinna soovitan sisse pöörata Paidesse. Ka siit leiab Eesti muusikaloo jaoks olulist…

Helilooja Arvo Pärt sündis Paides 11.septembril 1935 aastal. Tema sünnikodu lammutas nõukogude võim 1985 aastal, viis aastat pärast Pärdi lahkumist suurelt „Nõukogude kodumaalt“. Tollele ajale iseloomulikult pandi majalammutusest tühjaks jäänud kohale veel ka prügikastid. Et „kapitalistlikku Läände“ emigreerunud inimesest mälestuski kustutada . 1998 aastal otsustas tollane linnavalitsus, mida linnapeana juhtisin, tähistada Arvo Pärdi sünnimaja asukoha. Prügikastid lasime minema viia ja tänavanurga haljastasime. Aasta hiljem, Paide Paepäevade ajal raius skulptor Riho Kuld paekivist „Paesümfoonia“, mis siiani tähistab maailmakuulsa helilooja sünnikohta.

Üha tugevneb side paidelaste ja Arvo Pärdi vahel. Pärdi muusikat kuulatakse ja mängitakse, on toimunud kontserte ja kohtumisi, Arvo Pärdist sai 2009 a Paide linna aukodanik. Paide linnakodanike moodustatud ühendus Weissenstein juhi Rainer Eidemilleriga eesotsas on vedamas Pärdi sünnikoha tähistamise projekti. Ideid on palju, näiteks koguda suulist pärimust helilooja lapsepõlveajast, rajada püsinäitus Kõhna Grete galeriis, taastada sünnikodu või vähemalt osa sellest jne. Esimesed fotod on Kõhna Grete galeriis juba üleval.

Arvo Pärdi sünnipäev on 11.septembril ja seda tähistatakse sel aastal ka Paides. Plaanis on terve ürituste sari nimega 9-11 või Kolmkõla. Esimesel päeval saab kuulata ettekanded Wabalinnast ja kontserti. Teisel päeval toimub Külmkõla kasseti (jah, lugesite õigesti) esitlus Paide restorani katusekohvikus. Kassetil kõlab Pärdi mõjutustega muusika Paide bändide esituses. Kolmas päev on pühapäev ehk „Püha päev“ ja siis on loomulikult Arvo Pärdi muusika kontsert Paide Püha Risti kirikus.

Kuupäev 9/11 on laias maailmas juba kümme aastat kaksiktornide kokkukukkumise tähendusega. Paide kogukonnakeskuse aktivistide arvates on aga ka mitmeid muid tähendusi neil numbritel. Alates sellest, et kogukonnakeskusel on kaks maja aadressidega Tallinna 9 ja 11 ning Arvo Pärt on sündinud üheksanda kuu üheteistkümnendal päeval Paides.

Soovitangi Viljandisse pärimusmuusika festivalile sõitvatel muusikahuvilistel teha peatus Paides, käia läbi Kõhna Grete galeriist, vaadata „Paesümfooniat“, istuda korraks mõnes Keskväljaku kohvikus ja mõelda, kuidas väikestest kohtadest saavad alguse suured asjad ja sünnivad suured inimesed.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga