ELIL-i tänuüritus Toompeal

Eesti Liikumispuuetega Inimeste Liit (ELIL) korraldas täna Riigikogu Valges saalis tänu-ürituse oma toetajatele, sõpradele ja liikmetele.

Aukülalistena olid kohal Ingrid ja Arnold Rüütel, Ene Ergma, Evelin Ilves, Indrek Teder ja Maret Maripuu ning saal oli rahvast täis.
Veel enne ürituse algust sain Riigikogu koridoris kokku järvakate Siina Trutini ja Ülo Paasiga. Nende jutust selgus, et ühel neist on probleeme puude määramisega. Nimelt on taotlus juba eelmise aasta detsembris sisse antud, aga siiani mitte mingit vastust. Uurisin kibekiiresti Tallinna Sotsiaalkindlustusametist järele, mis seis siis on. Sealt helistati ca 10 minuti pärast tagasi ja selgitati, et suuremaks muretsemiseks põhjust ei ole. Puue on määratud ning puudest tingitud lisakulutuste hüvitamise suurus saab otsustatud täna-homme. Mitte üks kroon saamata ei jää, kõik makstakse tagantjärele kinni. Infot Siinale ja Ülole edastades tõdesime kolmekesi, et inimesel oleks lihtsam, kui ta teaks, mis seisus täpselt asja-ajamine on ja kui palju veel aega läheb. Nüüd sai vähemalt selguse majja.
 
Tänu-üritus algas kell üks päeval kauni lauluga. Peeti kõnesid ja tänukõnesid, loeti ette EV peaminister Andrus Ansipi kirjalik tervitus. Sõna sai ka pr Evelin Ilves.
 Kuulsime huvitavat intervjuud Pekingi paraolümpial pronksmedali pälvinud ujujaga ning emotsionaalset lugu Tallinn-Tartu maanteel liiklusõnnetuse tagajärjel ratastooli jäänud naisest. Olen täiesti nõus Samuel Golombiga, kes oma tänukõnes ütles et küll on hea, et iga-aastasel liikumispuuetega inimeste väliüritusel vihma sajab, siis ei saa keegi aru, kus vihmavesi, kus pisarad.
 
Tore oli üle pikkade aastate jälle kohata kursusevenda Sven-Age Nõmmistot Tartu ülikooli õigusteaduskonna päevilt. Sven töötas Haapsalu linnasekretärina ning nüüd tegeleb juriidilise nõustamisega omal käel. Hea oli meenutada ülikooliaegu, kuid samas ka rääkida ratastooli-inimeste igapäevamuredest. Sveni arvates ei ole avalike hoonete puhul tihti mõeldud ratastooliga ligipääsule, näiteks tema ei pääse Haapsalu linnavolikogu istungitele, sest neid peetakse III korrusel. Sinna ratastooliga ei pääse, kuigi linnakodanikuna peaks tal see õigus ju olema?! Pidin temaga nõustuma ja lisama, et kahjuks ei pääseks ta ka Paide linnavolikogu istungitele. Renoveeritud raekotta on võimalik ratastooliga siseneda I korrusele, aga volikogu istub koos II korrusel. Tõdesime, et kahjuks siiski on ratastooliga liikujad avalikes hoonetes sageli diskrimineeritud.
 
Tänu-üritus lõppes kohvilauaga Valge saali kõrval. Suur tänu minugi poolt nii ürituse korraldajatele kui osalejatele.
 
 
 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga