Toimusid kaks paneeldiskussiooni, esimene teemal „Globaalne konkurents – mis muudab Euroopa konkurentsivõimeliseks”. Sõna said nii Rootsi, Saksa kui Hiina keskpanga juhid ja Rahvusvahelise Valuutafondi esindajad.
Teine paneeldiskussioon toimus teemal „Euroopa ja Põhja-Balti regiooni konkurentsivõime erasektori pilgu läbi”. Microsofti, Põhjamaade Investeerimispanga, Stockmanni ja Skype esindajad rääkisid oma kogemustest ja nägemusest tuleviku kohta.
Mõned väljavõtted esinejate kõnedest:
Microsoft: Euroopa peaks lähtuma kolmest vajadusest: 1. teadmistepõhise majanduse suurem kaal, 2. demograafilise olukorra parandamine, 3. heade elutingimuste säilitamine.
Skype: Paljud mujal maailmas arvavad, et kuna Skype on edukas firma IT-valdkonnas, siis on kindlasti tegemist USA päritolu firmaga.
Stockmann: Laienemist takistab bürokraatia, siseturu kaitse ja korruptsioon. Eesti on suurepärane näide eelmainitud takistuste puudumisest.
Konverentsil kõnelenud Siim Kallas toonitas muuhulgas eurole ülemineku olulisust, tundis muret meie ärimeeste liigmadalate eesmärkide pärast (Swedbank ostis Hansapanga ära, kahjuks mitte vastupidi; Tallink kui positiivne näide ettevõtluse arengust) ning avaldas kahtlust, kas konkurents on ikka Eestis igas valdkonnas piisav. Soovitusena kõlas ettepanek luua Eestisse energiatehnoloogia arenduskeskus, et olla esirinnas uute lahenduste väljatöötamisel. Kallase Euroopa pealinna Brüsseli tasandilt koostatud kõne oli väga innustav.
Peaminister Andrus Ansip andis valitsusjuhina lühikese ja konkreetse ülevaate lähiaja ettevõtmistest, mis on suunatud eurole üleminekuks. Saime kuulda ka mõnedest professor Nurkse majandusteoreetilisest seisukohtadest.
Konverentsi lõpetas Vabaõhumuuseumis toimunud vastuvõtt.
Tõnis Kõiv
Postitatud 24.mail 2007