Eesti kärpekogemus vajab levitamist

Parlamentidevaheline Liit (IPU) võttis vastu oma järgmise aasta eelarve, milles peegelduvad ka finantskriisi mõjud. Tulud peavad vähenema, aga kulutuste kärpimine ei ole sugugi kerge.Riikide eelarvete tulud on vähenenud ning seetõttu peavad vähemaga läbi ajama ka riikide poolt finantseeritavad rahvusvahelised organisatsioonid. IPU sekretariaadi poolt ette valmistatud esialgne eelarve eelnõu nägi ette järgmise aasta eelarve vähendamise 7 protsendi võrra. Assamblee täiskogus ja erinevates komisjonides toimunud arutelude käigus tehti hulgaliselt ettepanekuid eelarve veelgi jõulisemaks vähendamiseks. Kutsusin Eesti delegatsiooni nimel assamblee liikmeid üle vaatama IPU ees seisvad ülesanded ning alustama kulude kärpimist eesmärkide arvu vähendamisest ja seejärel kõikidest allesjäänud tegevuskuludest. Tõin esile Eesti kogemust ehk kuidas me suutsime majanduskriisi ajal kärpida jooksvaid kulutusi, säästes sotsiaalkaitset ja pensione. IPU peab samuti suutma.

IPU Assamblee poolt eile (kolmapäeval) kinnitatud IPU 2012. aasta eelarve väheneb 10 protsendi võrra. Sellest tulenevalt muutuvad ka riikide sissemaksed, näiteks Eesti järgmise aasta liikmemaks väheneb 15,1 protsendi võrra. Kümneprotsendilisest eelarve vähenemisest on ainult 5,3 protsenti kaetud kulude vähendamisega, 4,7 protsendi katteks võetakse järgmisel aastal kasutusele varasematel aastatel tekkinud ülejäägi ning reservid summas 409 770 Šveitsi franki. Seega on suurem sisuline kulutuste kärpimine alles ees ootamas.

Nagu teame Eesti kogemusest, ei ole kulutuste reaalne kärpimine sugugi kerge. IPUs lisanduvad veel ka kultuurilised erinevused. Tõestamist vajab seegi, et organisatsiooni eelarve peab lähtuma pika-ajalisest arengukavast ja seal seatud eesmärkidest. Põhiliselt Euroopa riikide toel jätkub surve IPU tegevuste sihipäraseks arendamiseks ja eelarveliste kulutuste kärpimiseks. Aluseks on väga lihtne põhimõte – ei saa kulutada rohkem kui tulupoolele raha laekub.

IPU 125. Assamblee toimus 16. – 19. oktoobrini Šveitsi pealinnas Bernis. Eesti delegatsiooni koosseisu kuulusid veel Marika Tuus-Laul, Jaan Õunapuu ja Erki Nool.

 

 

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga