Tõnis Kõiv

Valitsuse alkoholipoliitika

Tõnis KõivNovember 24, 2009

Valitsuse alkoholipoliitika

Esmaspäeva (23.nov) õhtul ETV2-e eetris olnud venekeelses saates Vandekohus oli küsimus, kas valitsuse alkoholipoliitika on õnnestunud ja kõlas isegi väide, et valitsusel puudub alkoholipoliitika. Igal asjal on kaks poolt, kui ühel pool on valitsus siis teisel pool on inimene ise.
Alkoholi tarbimises ühe elaniku kohta oleme Euroopa Liidus esirinnas ning alkohol laastab rahva tervist. Vaatame, mida riik meie jaoks teeb, et siis jõuda selleni, mida meie ise teeme.
Otsime üheskoos valitsuse alkoholipoliitika üles ja vaatame, mis seal siis kirjas on. Avame sotsiaalministeeriumi kodulehekülje ja sisestame otsingusõna – „alkohol“. Avaneb mitu kirjet, klikime neist esimesele. Avaneb lühike tekstiosa ning selle all lausa neli dokumenti, millest esimene kannab pealkirja: Riiklik alkoholipoliitika. Vaatame dokumenti sisse...
On antud ülevaade olukorrast, kirjeldatud toimivaid meetmeid ja meetmeid, mis viivad soovitud muutusteni. Kõige huvitavam osa ongi minu arvates just kavandatavad uued meetmed. Mõned näited:
 
-         lubada alkoholi degusteerimist ainult alkoholikäitlejatele suunatud erialasel messil, näitusel või muul samalaadsel üritusel. Seega EI alkoholi degusteerimistele kaubanduskeskustes.
-         Keelata kampaaniad, mis ahvatlevad tarbijat ostma rohkem alkoholi toitlustusettevõttes. Seega EI pakkumistele – kaks drinki ühe hinnaga.
-         Eraldada jaekaubanduses iseteenindusega müügisaalides kange alkoholi müügikohad muust kaubanduspinnast. Et ostja EI oleks sunnitud viinalettide vahelt läbi jalutama
-         Viia läbi avalikke kampaaniaid sallimatu suhtumise kujundamiseks joobes sõidukijuhtimisse. "JAH" tarbijate käitumist mõjutavatele kampaaniatele.
-         Kehtestada alkoholi müüvale ettevõtjale kohustus jagada müügikohas alkoholi levitamise vastu koostatud (Sotsiaalministeeriumiga kooskõlastatud) trükiseid. "JAH" vastutustundlikule kaubandusele.
-         Viia läbi alkoholivastaseid kampaaniaid, näiteks „alaealistele alkoholi osta on ebaseaduslik“ jne. "JAH" inimeste teadlikkust tõstvatele kampaaniatele.
-         jne
 
Me võime alati ja vabalt valitsust kiruda kõiges, mis meile ei meeldi, kuid tasub vaadata ka teist poolt. Liberaalina olen sügavalt veendunud, et valitsus ei tule ja ei seisa tööpäeva õhtul inimese ja televiisori ning ütle: ära võta külmikust õllepudelit, mine parem õue jalutama. Inimene teeb ikka ise oma valikud.
 
Ülaltoodud riikliku alkoholipoliitika elluviimine on selgelt valitsuse asi, näiteks ehitatakse riigieelarvelistest vahenditest ja koostöös kohalike omavalitsustega valgustatud kergliiklusteid, mida kõik saavad tasuta kasutada. Kui palju on Paide ümbruse teele ilmunud jalutajaid, rulluisutajaid, jalgrattureid. Rõõm on vaadata. Samas ruumi jagub ikka veel paljudele, paljudele.
 
Valitsus viib ellu riiklikku alkoholipoliitikat. Iga inimene otsustab ja suunab oma elu ise, kas valitsuse poliitika järgi või mitte, jäägugi see igaühe meist otsustada.