Uued juhid ja vanad mured
Tõnis Kõiv • March 17, 2013
Uued juhid ja vanad mured
Möödunud nädal tõi uue Rooma paavsti, Hiina juhtkonna ning uue juhi ka Eesti tööandjatele. Sisepoliitikas kadusid vabad demokraadid ja keskerakond näitas end jälle. Jahiseadus liikus teosammul kah natuke edasi.
Jahiseadusega jätkates, keskkonnakomisjonis seadust ei arutatud, küll aga fraktsioonides. Mõttevahetus jätkus ka siin keskkonnas, kommenteerijate arvasid ja mina vastasin. Väike edasiminek ikka.
Kiirguskeskusest
Neljapäeval külastas Riigikogu Keskkonnakomisjon Paldiski tuumaobjekti ja sai ülevaate Keskkonnaameti Kiirguskeskuse tööst. Kuna parasjagu oli käimas tuumajaama avarii likvideerimise ühisõppus soomlastega siis jagati meilegi erutavaid detaile avarii stsenaariumist.
Mõnevõrra ootamatult andsid Keskerakonnast vabad demokraadid ja sotsid teada, et edaspidi käivad nad ühte rada. Ehk siis vabu demokraate ei ole enam. Ootamatuks pean seda, et jäi mulje, nagu sotsidega liituks kõik viis akna-alust. Keskerakonnast lahkujatel on seni olnud üks ühine joon - nad on Savisaare vastu. Ei saa öelda, et see neid nüüd liiga palju teistest erakondadest eristaks. Ootan huviga, kes siis täpselt sotsidega liitub ja millist maailmavaadet esindama hakkab.
Kahjuks ei olnud üllatav Postimehe vahendusel avalikkuseni jõudnud teave, et kui Tallinna linnaametnikel on Keskerakonna liikmemaks maksmata siis nad lastakse töölt lahti. Või vähemalt viiakse üle teisele kohale. Kokkulepe, mille kohaselt tuleb tööle asumisel osa oma palgast tööandja esindajale (Keskerakond= linnapea Savisaar) ära maksta, ei kuulu meie kultuuri-ega õigusruumi. Selliselt kokkulepetel ei tohiks vabas ja demokraatlikus Eesti kohta olla, aga näe on. Ja otseselt midagi teha ka ei saa. Jääb üle loota nn Lasnamäe valijatele, et äkki neile ka ei meeldi, et sellised bütsantslikud töötaja/tööandja suhted, ametkonna korrumpeerumine jmt Tallinnas juurdub. Oskavad nad üldse paremat tahta? Teavad nad, et koalitsioonivalitsuste juhitavates Eesti linnades käivad asjad teistmoodi?
Tööandjate Keskliit valis uueks juhiks Jüri Käo, kes on lubanud ette võtta tööjõu maksukoormuse ülevaatamise, eelkõige sotsiaalmaksu jagamise osas. Tuleb tõesti tööandjatega nõustuda, et ega keskmine töötaja ei tea, milliseid makse tööandja temale väljamakstud palga pealt maksab. Kui sotsiaalmaks jagada tööandja ja töötaja maksuks, loomulikult töötaja õlule pandava maksu ulatuses palka tõstes siis tekib hoopis parem arusaamine töötajal nii tulevasest pensionist kui ravikindlustuse kuludest. Nii liigume edasi ka presidendi aastapäevakõne mõtte elluviimisel, et me teaks, kui palju me makse maksame ja mida selle eest lubada saab.
Roomas valis konklaav uueks paavstiks argentiinlase Jorge Mario Bergoglio, kes paavstina kannab nime Fransiscus. Wikipedia andmetel esimene lõunapoolkeralt pärit ja Ameerikas sündinud paavst, kelle kohta öeldakse, et ta on "vaeste sõber". Eks me saa edaspidi kuulma, mida see sõprus täpselt tähendab.
Veelgi suuremat mõju aga avaldab maailmale Hiina uus juhtkond: president Xi Jinping ja peaminister Li Keqiang, kes mõlemad sel nädalal ametisse asusid. President lubas oma kõnes riigi taassündi hiinlaste jaoks ja paremaid suhteid USA-ga. Peaminister lubas reforme, võitlust korruptsiooniga ja keskkonnaohutumat tootmist. Peaministri sõnul ei saa Hiina majanduskasv enam jätkuda keskkonna reostamise arvelt, sest näiteks välisõhu kvaliteet on mitmetes linnades alla igasugust arvestust. Keskkonna reostajatega lubatakse olla väga karm. Igati tervitatav muudatus, mis vähendab keskkonnavaenulikult toodetud kauba eba-ausat konkurentsieelist ja parandab olukorda kogu maailmas.
Kadrioru loss on saanud sooja õhu müümises rahast energiasäästlikumaks ja hiljuti jälle avalikkusele avatud. Sel laupäeval toimus lossis lastele mõeldud lossikool. Muuseumitöötajad rääkisid lastele lossi ajaloost ning muuhulgas pärisid lastelt, et kui vanasti oli tsaaril nii palju raha, et losse ehitada siis kes tänapäeval seda teha suudaks? Vastuseks tuli, et rahandusminister. Vot sulle siis rikkurit, rahandusminister Jürgen Ligi:)
Marge Kõiv Palmses
Laupäeva pärastlõunal leidsin Eestist koha, kus EMT-i netipulk ühendust ei saanud - Raudsilla puhkekompleksi püstkojas. Sinna olid kogunenud Reformierakonna Noortekogu Eestseisuse liikmed, et arutleda elektroonilist suhtlust puudutavatel teemadel. Päris sürrealistlik oli rääkida internetikeskkonnas toimuvast ilma internetiühenduseta. Õnneks aga olin eeltöö ära teinud (esitlus, veebilehed) ja seetõttu siiski oli, mida näidata. Pärastine lõunasöök Palmses oli väga eestimaiselt maitsev.

