Tõnis Kõiv

Üksmeel koalitsioonis

Tõnis KõivJune 7, 2010

Üksmeel koalitsioonis

Hea meel on Toompea koalitsioonis valitseva üksmeele üle - ka IRL toetab põhimõtet eelistada Vene gaasile Eesti metsajääke.
Täna leppisid Reformierakonna ja IRL-i delegatsioonid kokku, et Monopolide ohjamise seaduse muudatustega minnakse edasi tuginedes kolmele põhimõttele:
1. Taastuvenergia eelistamine;
2. Vene gaasi mõju vähendamine;
3. Ettevõtjatele taastuvenergeetikasse investeeringukindluse andmine vaba konkurentsi säilitades.
 
Eelnimetatud kolmele põhimõttele tuginedes sõnastatakse paari päeva jooksul vajalikud muudatusettepanekud, et siis neljapäeval seaduseelnõu menetlemisega edasi minna.
Minu arvates vägagi mõistlik kokkulepe. Kellegi huvides ei ole, et Monopolide ohjamise seadusest kujuneks Eesti suurima monopoli Eesti Energia (EE), Tallinna Vee või mõne küttemonopoli kindlustamise eelnõu. Ja tööd selle eelnõuga tuleb veel teha, et seadus ei jääks tühjaks retoorikaks.
 
Lugesin meeldetuletuseks pea kolm aastat tagasi Postimehes avaldatud lugu, kus märkisin, et Eesti vajab energiapoliitikat, mitte Eesti Energia poliitikat.  Kui aastal 2010 vaadata ühe suurema monopoli Eesti Energia toimetamisi siis tuleb tunnistada, et võimu ja ambitsiooni neil jagub. EE kulutas hiljuti „tühised“ 50 miljonit krooni, et teha selgeks firma omanikele ehk Eesti rahvale, et firma aktsiad vaja viia börsile. Rahva esindajad Vabariigi Valitsusest aga ei saanud kalli raha eest ettevalmistatud sõnumist aru ja ei pooldanud börsiplaani. Mis seal salata, ka mulle jäid uduseks suured ja uljad lubadused näiteks põlevkiviõli uudsest masstootmisest.
 
Aktsiate emiteerimise aluseks olnud äriplaan sisaldas suuremas koguses põlevkivi kasutamist kui näeb ette alles hiljuti Riigikogu poolt heaks kiidetud põlevkivi arengukava. EE selles probleemi ei näinud, nende sõnum poliitikutele oli, et „te võite selle kava ju ära muuta?!“
 
Värsketel andmetel on Eesti Energia arveldusarvetel raha ca 7 miljardi krooni jagu. Meeldetuletuseks, et aktsiate börsil noteerimisega sooviti raha saada samuti 7 miljardit krooni. Kas tulevad meelde 90-ndate aastate erastamised, kus ettevõtte juhid ostsid riigilt ettevõtte välja samast ettevõttest välja võetud raha eest?!  
 
Aga see selleks – tegu on rahvale kuuluva ettevõttega, nii et küllap kohtleme seda suurt monopoli koos hellalt. Põhiline on siiski, et ükski seadus ei saa olla mõne monopoli põlistamise seadus, isegi kui see  on riigi oma ja põhjendusi jagavad laiali tublid PR töötajad.